שרירים

כתב: בן שמעון יונתן -רוקח, חברת פלוריש. floris.co.il

מאת: marathon israel
בתאריך: 17.12.2019
טיפים לרצים
0 תגובות

כל מי שרץ, גם אם באופן מקצועי וגם אם בתור תחביב יודע שאימונים נמרצים ואינטנסיביים ובנוסף גם הריצות עצמן, יכולות לגרום לעייפות השריר. מדובר בתופעה של  מאמץ יתר המחלישה את הגוף ומתבטאת בכאבים.

הגורמים לעייפות השריר:

  1. מחסור בנוזלים- כאשר לא דואגים לשתות מספיק לפני המאמץ, במהלכו ולאחריו.
  2. הזעת יתר- מקטינה את כמות הנוזלים בגוף ומקטינה את רמת הנוזלים בגוף.
  3. הפעלת יתר של השרירים ללא מנוחה הגורם להיווצרות גדולה של חומצה לקטית.
  4. תזונה עשירה מדי בשומנים.

התוצאה כאמור היא עייפות זמנית של הגוף המלווה בשרירים דואבים וכואבים והרגשת חולשה כללית.

התסמינים כוללים:

  • התכווצויות בלתי רצוניות של השרירים
  • הרגשה כללית של חולשה
  • כאב ממוקד בשרירים שהופעלו יתר על המידה
  • מתיחות יתר  בשריר
  • היווצרות דלקת מקומית.

אמנם מדובר בתופעה חולפת אבל אנשים שרצים, בעיקר אם זה באופן קבוע לא מעוניינים לנוח לאורך זמן ולכן התרופה הטובה ביותר היא מניעה- לשתות מים לפני, במהלך ואחרי האימון והריצה, לבצע מתיחות כמו שצריך ולא לאמץ את השרירים יתר על המידה. אם בכל זאת הגעתם למצב של עייפות השריר ניתן להקל על המצב באמצעות מנוחה, אמבטיות מרפא, עיסוי רפואי ומריחה של תכשירים המקלים על הכאב ומטפלים במקום.

תערובת צמחים לטיפול טבעי בעור:

ישנם חומרים פעילים הידועים כמטפלים בכאבי שרירים ויעילים לעייפות השריר-

צמח הארניקה – צמח מרפא אשר מוכר ואהוב אצל הרוקחים בארץ ובעולם, ומשולב ברפואה הקלאסית וגם ברפואה האלטרנטיבית. הארניקה משמש כמקל על כאבי שרירים ומפרקים ועוזר לגוף גם להחלים מחבלות יבשות וסימנים כחולים שנוצרו כתוצאה מטראומה של הגוף.

צמח המנטה- כולנו מכירים ומשתמשים באופן קבוע בצמח המנטה על צורותיו השונות. בכל צמחי המנטה ישנו רכיב כימי פשוט וייחודי והוא המנטול. למנטול תכונות נפלאות של הקטנת תחושת הכאב, מתן תחושת רענון ואף משמש כמקרר ומאלחש מקומי. בנוסף- הוא מגדיל את אפשרות חדירת החומרים הפעילים דרך העור. מנטיל לקטאט –   חומר פעיל וריחני המופק מהמנטול שמקורו במנטה, משמש כמקרר ומאלחש מקומי לאורך זמן.

ציפורן- תבלין מאוד נפוץ, בעל ריח עוצמתי אשר משתמשים בו רבות בהכנת תרופות וארומתרפיה. שמן הציפורן מכיל רכיבים מחטאים והוא בעל יכולת אלחוש ואנטי דלקתית המקלה על הכאב המקומי ומונעת היווצרות דלקות.

קמפור-רכיב צמחי המופק מתהליך של איוד קליפת גזע עץ הקמפורה ונמצא בלא מעט משחות של ספורטאים להקלה ותמיכה בשרירים לפני ואחרי אימונים.

התכשירים כיום על מדף הרוקח, ללא צורך במרשם,  עשיר ורחב. העדיפות בשימוש ממושך, היא לתכשירים טבעיים, אפקטיביים ומעוטי תופעות לוואי, במיצוי לרוב בג’ל (שינו דביק, אינו מכתים, קל למריחה ומהיר בספיגה)  אשר מבוססים על צמחי מרפא והשילוב ביניהם מייעל ומאריך את התכשיר.

 

כתיבת תגובה