ערד מצדה – מסיבת סיום עונת המרוצים

בשישי האחרון התקיים מרוץ ערד מצדה בפעם השלישית, והסתיים כהרגלו במסיבת זריחה למרגלות המצדה. מרתון ישראל מסכמת עונת מרוצים מוצלחת במיוחד ולוטשת עיניים לעונה הבאה

מאת: מערכת מרתון ישראל
בתאריך: 30.06.2019
בלוג ריצה
0 תגובות

יום חמישי אחר הצהריים. רוחות המדבר מתחילות להרים את החול הדק באוויר, ונושאות עימן גם את הרצים המתקבצים אל כפר הנוקדים. המקום הפך לכפר ריצה ליממה אחת, לקראת מרוץ ערד מצדה שיוזנק באישון ליל ויסתיים עם שחר.

את הרצים מקבל בהתלהבות גדולה עופר פדן, מנכ״ל מרתון ישראל, חיוך גדול וזיפים על פניו. בכל זאת, לא מקימים כפר ריצה ביום אחד, והצוות אוכל חול כבר 24 שעות כדי שהכפר יעמוד מתוקתק לקבל את הרצים בשעריו. הכל עומד במקום. שוק כפרי מדברי עם מיטב ציוד הריצה וההצעות המעולות לרצים. שוק אוכל ודוכן בירה. מתחם מוזיקה שמתחיל בצ׳יל ומרים כל פעם קצת ככל ששעת הזינוק מתקרבת. ההתרגשות נבנית, הקצב עולה והכפר מתמלא.

״ערד מצדה הוא לא עוד מרוץ, אלא מסיבת הסיום של עונת המרוצים בארץ, והמסיבה רק מתחילה. אנחנו מסכמים עונת מרוצים מוצלחת במיוחד. הרבה מאוד חידושים והתרגשויות נרשמו בעונה החולפת, ואנחנו יוצאים אל פגרת הקיץ בחיוך ועם המון תכניות לעונה הבאה.״ אומר עופר פדן.

מרוץ ערד מצדה הוא הרבה מעבר לריצה עצמה. זה מרוץ שמדגיש את החיבור לקבוצות, את הפאן, ואת כל מה שמאפשר לנו להתמיד עם הקשיים בשגרת האימונים וליהנות מהדרך.

רייב ריצה

״בהקמת הכפר הזה חשוב לנו לתת במה לקבוצות ולרצים, הם השותפים שלנו לכל המרוצים והם סוד הקסם. כבר מזמן הבנו שמרוץ לא עוסק רק במסלולים, תוצאות ופודיומים, אלא במעטפת שסביב הריצה עצמה שמספקת למשתתפים עולם שלם של ריצה. חוויה מא׳ ועד ת׳. אין אירוע שבו אנחנו מסתפקים בבניית מסלול טוב כדי לקרוא לו מרוץ של מרתון ישראל, אבל כאן בערד מצדה, בלי ספק נבנה הקונספט המרחיק לכת ביותר מבית היוצר של מרתון ישראל. אנחנו מכנים אותו רייב ריצה, ובכל שלב אנחנו רואים שהשם משקף לגמרי את מה שקורה בשטח.״ כך פדן.


בשלב הזה לא נדיר לראות אנשים כשמזרנים על ראשיהם, קבוצות שרועות באוהלים ומעגלי צ׳יל אאוט על המחצלות ברחבה המרכזית.
לאחר התדריך וסרטוני הקבוצות המוקרנים על המסך המרכזי, עולה להופיע להקה ברוח מדברית. המוזיקה היא חלק מהאווירה ומהתפאורה של המרוץ הזה. כשהלהקה מתחילה לנגן, מתקבצים הרצים מכל רחבי הכפר ועבודת הרגליים מתחילה. כולם מתנועעים מצד לצד, וככל שמצב הרוח עולה והבירה זורמת, כך גם הקצב מתגבר ומסיבת ריקודים לילית הופכת לחימום מושלם למסלול שמחכה לרצים הלילה.

לילה טוב, זמן לקום

כיבוי האורות שולח את הרצים לאוהלים, כמעט בכוח. אילו רק היה נשאר החשמל מחובר, הם היו ממשיכים לרקוד עד לרגע הזינוק. אך השעון מתקתק – שעתיים וחצי בבלבד נותרו עד להשכמה. שקט זמני משתרר בכפר הריצה.

בנקודת הזינוק שוב הווליום עולה. מוזיקה, חימום וספירה לאחור ששולחת את הרצים בשלוש לפנות בוקר, בחשיכה מוחלטת, ובנחש נקודות אור אינסופי של פנסי הראש אל הדרך. תחילה סיבוב קצרצר בעיר ערד ואז כניסה אל הדרך המובילה למצדה.

רבות דובר על הירידות במרוץ הזה, אך גם לא מעט עליות קצרות ומפנקות יפגשו הרצים לפני שיגיעו לירידה האחרונה אל המצדה.

שמש, הביאו שמש

דממת המדבר שולטת בכל, על אף התנועה הבלתי פוסקת של 1500 זוגות רגליים על הכביש הארוך. עלטה מוחלטת שוררת סביב, ורק הכוכבים וחצי הסהר שבשמים משליכים מאורם על הדרך. המרחב הבלתי נגמר נחווה במלוא עוצמתו, גם כשלא ניתן להבחין בו עד קו האופק. רק אורות פנסים פה ושם מאירים את צדי הדרך ומגלים עד כמה רחב ידיים ועצום הנוף שעוטף את הרצים.


ואז מצטרפת המלכה לחגיגה. קצת לפני השעה 5 בבוקר, קרן שמש ראשונה זורקת אור בתפר השחור שבין השמים לקו הנוף המדברי, מפרידה בכחול עמוק שמים ואדמה. דרך הסדק הזה מתגנב לו היום אל המדבר. השמים הופכים כתומים. הרצים נראים תחילה כצללים כהים על רקע האור העולה, ובעוד כמה דקות כבר יישמעו צלילי המוזיקה והביט של הבס המהדהדים מן המצדה אל תוך השקט המדברי וידרבנו את הרצים להמשיך ולגלגל את הרגליים בירידה הארוכה שתוביל אל שער הסיום.

לפני שייגמר

חציית שער הסיום היא לא רק סיומו של עוד מירוץ, אלא של עונת המרוצים כולה. הקיץ הלוהט ממש בפתח ועולם הריצה נכנס לתרדמת הקיץ הקצרה שלו. הרצים ואנשי הצוות אחוזי התרגשות גדולה. אין ספק שהעבודה שנעשתה לאורך העונה אצל כולם נשאה פירות עסיסיים. אף אחד לא רוצה שייגמר, והרייב למרגלות המצדה מוציא מהרצים עוד כוחות שכבר חשבו שאפסו רגע לפני המעבר בשער הסיום.

״המרוץ הזה הוא ממש רוקדים עם כוכבים,״ אומר פדן לרצים מעל הבמה, ״ואתם הכוכבים. אתם עוזרים לנו להגשים את החזון של מרתון ישראל, מילאתם את הכפר בחיים, הפחתם חיים במסלול ובמסיבה ומכאן, אחרי חודשים מרובים של עבודה מאומצת וחששות לעתים, אנחנו רואים שהכל היה שווה את זה. אנחנו מחכים לכם לאחר פגרת הקיץ עם עולם שלם של ריצה, בעונה חדשה של אירועים ייחודיים ומרגשים שאף פעם לא יסתפקו במסלול ופודיום, כדי שכל מי שירוץ בהם יסיים כמנצח. שיהיה קיץ נעים ובטוח לכולם ולהתראות בעונה הבאה.״

כבר מתגעגעים? הירשמו כבר עכשיו לאירועי העונה החדשה: 

מרוץ הבוז׳ולה 4.10.19 >> לפרטים והרשמה 

מרתון התנ״ך  18.10.19 >> לפרטים והרשמה 

מרוץ העגור 15.11.19 >> לפרטים והרשמה 

המרתון המדברי 29.11.19 >> לפרטים והרשמה 

מרתון winner טבריה 3.1.20 >> לפרטים והרשמה 

כתיבת תגובה