מרוץ הרי הגעש: הנתיב הגעשי בגולן - הצעה ליום סיור מסקרן במיוחד

מרוץ הרי הגעש
מרוץ הרי הגעש

הנתיב הגעשי בגולן – הצעה ליום סיור מסקרן במיוחד

מהי טיפה געשית? מדוע ישנם בגולן מקומות שבהם המצפן משתגע? כיצד נוצרו 23 מכתשים ביער אודם? איך “נוסע” חצי הר למרחק של 3 ק”מ? והאם ישנו יישוב ששוכן בתוך לוע הר געש? 

אתם מוזמנים לצאת לסיור עצמי, ברכבים הפרטיים שלכם וללא עלות,  בנופי צפון הגולן ולחוות את הנתיב הגעשי עם כל המשפחה! 

פותחים את הסיור במצפה רונן (קוניטרה)  עם תצפית מרהיבה אל מעבר לגבול עם סוריה. נצפה במטעים של קיבוץ עין זיוון, במחנה האו”ם ובעיר קוניטרה החדשה (וגם הישנה). בעמדת השמע שבמצפה נשמע סיפור מורשת וסקירה היסטורית של הגולן ומשם נמשיך בטיול רגלי קצר אל  פארק וולקני אביטל,  אתר גיאולוגי-וולקני ייחודי בארץ ובעולם, אשר חושף על גבי קירות מחצבה ישנה תופעות המלמדות על ההיסטוריה הסוערת שעבר האזור במהלך הפעילות הגעשית בהר אביטל, לפני מאות אלפי שנים. בפארק שילוט ועמדות שמע אשר חושפים את כל המידע על הגולן הוולקני. במקום ישנו דגם הממחיש פעילות געשית במעמקי הר געש (מרגש!). ניתן להזמין הדרכה מקצועית וניתן לטייל באופן עצמאי ולהאזין לעמדות השמע הפזורות בנקודות החשובות באתר.

 

מהפארק ניסע על כביש 98 וממנו אל הדרך הקסומה שמובילה אותנו אל לוע הר הגעש אביטל לאורך מטעים וכרמים הנהנים מקרקע בזלתית ייחודית. משם נמשיך לכיוון קיבוץ מרום גולן שמעליו הר הגעש בנטל יחד עם ההר הצמוד לו מדרום (הר אביטל) הינם שריד להר געש אחד שהתפרץ בשני לועות. ממרומי הר הגעש הכבוי, תצפית מרהיבה לעבר עמק קוניטרה, סוריה והחרמון.

 

לאחר התצפית המדהימה ניסע לנקודת הפלאומגנטיזם (על כביש 959) תופעת טבע גיאולוגית ייחודית, המכונה “מגנטיזם הפוך”. אם תביאו מצפן ייתכן ותגלו שהצפון הוא לא איפה שחשבתם. 

 

דרך צומת האמיר (וואסט) ניסע צפונה אל הג’ובה הגדולה תופעה גיאולוגית נדירה: מכתש טבעי בקרקע הבזלת שבאזור יער אודם, שנוצר כתוצאה מפליטת גז וולקני מן העומק, שיצר התפוצצות עזה של גז ללא פליטת לבה. ביער אודם ישנם כעשרים ושלושה מכתשים שגודלם משתנה מעומק של כ-8 מטרים ועד לג’ובה הגדולה שעומקה כ-70 מטרים וקוטרה כ-250 מטר. במקום מסלול הליכה קצר נוח ונגיש. 

 

סיום המסלול בחניה של הג’ובה הגדולה משם ניתן להמשיך לטעימה נהדרת של יין ביקב הר אודם במושב אודם הסמוך, בילוי משפחתי ביער האיילים גם הוא מושב אודם או ארוחה טעימה באחת המסעדות בכפר מסעדה הקרוב (אל תפספסו את הכנאפה המדהימה…).

משך המסלול: 2-3 שעות

אופי הטיול: קל, משפחות, נגישהמסלול מתבצע ברכבים פרטיים עם הליכה קצרה בכל אחת מהתחנות.

איך מגיעים (ב-WAZE): תחנה ראשונה “מצפה קוניטרה-רונן”. תחנה שניה: “פארק וולקני אביטל”. תחנה שלישית: “הר בנטל” (יש לנסוע דרך לוע אביטל). תחנה רביעית: “נקודת פליאומגנטיזם היפוך הצפון”. תחנה חמישית: “חניון הג’ובה הגדולה”


פארק וולקני אביטל

המסלול אל הג’ובה הגדולה

לוע אביטל

סלע פליאומגנטיזם

מסלול הג’ובה הגדולה

שושנת הרוחות בהר בנטל