שווה לרוץ שווה!

האם אתה מרגיש בזמן הריצה שאתה נוטה יותר לצד אחד ואינך מאוזן ? האם רגל אחת מכה ברצפה בעוצמה רבה יותר מהשנייה?…

מאת: מערכת מרתון ישראל
בתאריך: 27.05.2013
בלוג
0 תגובות

האם אתה מרגיש בזמן הריצה שאתה נוטה יותר לצד אחד ואינך מאוזן ? האם רגל אחת מכה ברצפה בעוצמה רבה יותר מהשנייה? מדוע נעל אחת נשחקת מהר יותר? האם הינך חש בכאב בזמן או לאחר הריצה?
שיעור ההבדל באורך רגליים באוכלוסיה הבריאה עומד על 60%-90% וככל שההבדל גדול יותר כך הפיצוי שבא לידי ביטוי בריצה משמעותי יותר. שינוי זה עלול לגרום למגוון תופעות וסימפטומים, כמו עקמת פונקציונלית (נרכשת), כאבים באזור כפות הרגליים, הברכיים, הגב התחתון והצוואר, יציבה לקויה, מגבלה בתנועה וצליעה. אסימטריה באורך הרגליים גורמת לעומסים גדולים יותר על הרגל הקצרה ושהייה ממושכת יותר דווקא על הרגל הארוכה. בניסיון לאזן את הגוף מתפתחים בגפיים התחתונות עומסים גדולים על רקע תנועתיות לא תקינה של המפרקים והשרירים. בנוסף, אסימטריה והבדל באורך הרגליים יגרמו לריצה אטית יותר ולניצול לא נכון של אנרגיה. על פי מחקרים, הגורם השלישי הנפוץ ביותר לפציעות בקרב רצים הוא ההבדל באורך הרגליים כאשר במהלך הליכה וריצה אפילו הבדל קטן של 3 מ”מ הופך משמעותי.
הבדל באורך רגליים עשוי לגרום לבעיות כרוניות אצל ספורטאים. לפעמים, ניתן לזהות תופעה זו בקלות כשמבחינים בשחיקה גדולה יותר ואסימטרית של אחת מהנעלים. עומס יתר בגפיים התחתונות ותנועה אסימטרית, גורם לבסוף להופעת שינויים מפצים מעל ומתחת לגובה האגן. על רקע השינוי שחל באיזון עמוד השדרה ובעקבותיו, עשויה להתפתח עקמת בעלת שינויים ניווניים בעמוד השדרה. אי לכך, כאשר אתלטים מדווחים על כאבי גב וסימפטומים בגפה התחתונה יש לחשוד באסימטריה של אורך רגליים. פיצויים אפשריים נוספים הם סיבוב הרגל מגובה הירך, כיפוף או יישור יתר בברכיים, שיטוח של הקשת בכף הרגל של הרגל הארוכה ועוד.
גורמים להבדל באורך רגליים
קיימים שלושה מצבים של הבדל באורך רגליים:
1. הבדל מבני (אמיתי) באורך רגליים –אורך עצם הירך או השוק באחת הרגליים שונה מאשר ברגל השנייה.
2. הבדל פונקציונלי (תפקודי) באורך הרגליים – אורך העצמות אמנם זהה, אך מנח ותנועה אסימטריים באחד המפרקים בגפה התחתונה או בעמוד השדרה משפיעים על הסמטריה באורך הרגליים. לדוגמה:
●חולשה או קיצור שרירים באחד המפרקים בגפה התחתונה או בעמוד השדרה
●ציר גפה אבנורמלי כגון רגלי O, רגלי X ויישור יתר של הברך
●ביו-מכניקה של כף הרגל: קשת שטוחה או גבוהה ברגל אחת בלבד
●הגבלות מיפרקיות
●גמישות יתר של מפרקים
●עקמת נרכשת

הבדל פונקציונלי באורך הרגליים, כתוצאה ממנח לא סימטרי של כפות הרגליים שגורם לאסימטריה בתנועת המפרקים, האגן ועמוד השדרה


3. הבדל סביבתי באורך רגליים – מצב המדמה הבדל באורך הרגליים כתוצאה מגורמים סביבתיים כגון משטחי ריצה משופעים (חוף הים), גובים בכביש, ותדירות נמוכה מדי של החלפת נעלי הריצה.
סימפטומים
הביטויים האפשריים להבדל באורך רגליים הינם עליה בצריכה האנרגטית, פגיעה בגב, חוסר יציבות בברך, נזק לגידים בכף הרגל והקרסול והברך, דלקת ברצועה של כף הרגל, שחיקה של הפיקה, חיכוך הרצועה בצידי הירך (iliotibial band syndrome) ועוד הרבה מפגיעות הספורט.
אבחון
לרוב האבחון נעשה במצב של שכיבה או עמידה. זוהי בדיקה סטטית אשר אינה משקפת בצורה מדויקת את ההבדל באורך הרגליים מאחר וקיים קשר תנועתי בין המפרקים השונים שאינו בא לידי ביטוי בבדיקה זו. מקובל למדוד קלינית עם סרט מדידה, אך מדידה זו איננה מדויקת.
הבדל באורך רגליים : הבדל אמיתי או תוצר נלווה של אגן לא מאוזן?

הבדל באורך רגליים : הבדל אמיתי או תוצר נלווה של אגן לא מאוזן?


הבדיקה המקיפה יותר להבדל באורך רגליים היא תוך כדי ניתוח הליכה, ריצה מאחר והיא כוללת בדיקה ודינמית המאפשרת אבחון של הפיצויים השונים שיתכן ויופיעו תוך כדי תנועה בלבד.
בדיקת הליכה וריצה לאבחון הבדל באורך רגליים דינמי ותפקודי
ניתוח הליכה וריצה מאפשר חשיפת השינויים שגורמים לסימנים ולסימפטומים על ידי שילובם של ממצאים קליניים, הערכה ביו-מכנית וממצאי סטיות התנועה. על כן, חשוב לבצע בדיקה דינמית של הליכה וריצה שבהם יבוא לידי ביטוי ההבדל הפונקציונלי באורך רגליים.
סם חמיס תמונה 4
בדיקת ניתוח הריצה: תיעוד תלת ממדי של תנועת המפרקים והשפעתם על האורך הפונקציונלי של הגפיים התחתונות והאסימטריה של האגן
במסגרת בדיקה זו מודבקים סמנים מחזירי אור על גופו של הנבדק, והוא מתבקש לבצע פעילות כמו הליכה, ריצה או רכיבה על אופניים. הסמנים נקלטים על-ידי שש מצלמות אינפרה-אדום מיוחדות, בקצב גבוה של 120 תמונות בשנייה. מחשב בעל תוכנה מיוחדת של ניתוח נתונים מעבד את תנועת הסמנים במרחב לדמות תלת ממדית, המייצגת את תנועותיו של הנבדק ברמת דיוק של 0.10 מ”מ. באופן זה, מתורגמות תנועות הגוף לערכים מספריים וגרפיים בעזרתם ניתן להצביע ישירות על מקור הבעיה לפרטי פרטיה ומכאן לפתרונה.
יצוג גרפי של מידת האסימטריה בגובה האגן

יצוג גרפי של מידת האסימטריה בגובה האגן


טיפול
כאשר ההבדל בין הרגליים גדול מ-2 ס”מ קל יותר להבחין בו ויופיעו ליקויי יציבה משמעותיים וצליעה בהליכה. כיום קיים ביסוס מדעי לכך שהבדל באורך רגליים הקטן מ-2 ס”מ עשוי גם הוא להשפיע ולגרום לפתולוגיות שונות. הבדל מזערי זה אינו ניתן לזיהוי בבדיקה גופנית רגילה. כאשר מטפלים בהבדל באורך הרגליים חשוב מאוד לזהות האם המקור להבדל הוא מבני או פונקציונלי. חשוב לדעת כי ישנו קושי באבחון מאחר ויתכן מצב שבו קיים הבדל מבני ופונקציונלי בו זמנית וקשה להבחין בתרומה של כל גורם להבדל. כאשר קיים הבדל מבני ניתן לרוב לטפל בהצלחה באמצעות הגבהה בנעל או מחוצה לה על מנת לאזן את האגן ולתקן את הפיצויים שהגוף מבצע. הגבהה מתאימה יכולה להביא לשיפור בהליכה וריצה ולהקל על כאבים הנגרמים כתוצאה מההבדל באורך רגליים והפיצוי עליו. יש לבצע שינויים קטנים בהגבהה לאורך זמן על מנת שהגוף יסתגל למצב החדש מבלי שייגרם נזק בעתיד.
במצבים של הבדל באורך העולה על 7 מ”מ, הגבהה באזור העקב בלבד לא תשנה את ההבדל באורך הרגליים כשהעקב מתרומם מהרצפה בזמן מעגל ההליכה, ולכן מומלצת הגבהה לאורך כל כף הרגל. במידה וההבדל הוא פונקציונלי ומטופל באמצעות הגבהה יתכן שתורגש הקלה זמנית, אך מאחר ולא מטפלים במקור הבעיה עלולות להופיע השלכות חמורות יותר בטווח הארוך. לדוגמה, כאשר מדובר בהבדל פונקציונלי על רקע שיטוח של הקשת בכף רגל בצד אחד וסיבוב פנימי של כף הרגל, ניתן לשקול תיקון באמצעות מדרס מתאים ולא בהכרח הגבהה. חשוב לטפל בגורם עצמו על מנת למנוע פציעות בעתיד. כמו כן יש חשיבות להנעלה מתאימה בהתאם לממצאי הבדיקה הקלינית אשר תמנע פציעות מיותרות ותשפר את ביצועי הספורטאי.
לסיכום, הבדל אמיתי או פונקציונלי באורך הרגליים עשוי לבוא לידי ביטוי אצל ספורטאים ולפגוע בתפקודם. התופעה שכיחה אם כי אינה מקבלת את תשומת הלב הראויה לה. הדרך המדויקת ביותר לזיהוי הבדל כזה היא בעזרת בדיקת ניתוח תנועה תלת ממדית המאפשרת איתור הפתולוגיה תוך כדי הליכה, ריצה או רכיבה על אופניים.
ריצה מאוזנת!
קישור לסרטון וידאו בנושא=> http://il.youtube.com/watch?v=oAPvNP4eyiA
קרדיט לתמונות: אתר איימקס – http://www.imacs.co.il/
[author ]אילנית אברון M.Sc.P.T , יעל שחראי MHA B.PT, סאם ח’מיס M.Sc.P.T[/author]
 

כתיבת תגובה