מסורת תנכי"ת, מסורת של ריצה, מסורת של משפחה

משפחת זימן – מסורת של ריצה משפחתית בערב חג פסח האחרון תשע”ה, זכינו לרוץ שלושה דורות של משפחת זימן, זה לצד זה…

מאת: מערכת מרתון ישראל
בתאריך: 16.04.2015
בדף הבית
1 תגובות

משפחת זימן – מסורת של ריצה משפחתית
בערב חג פסח האחרון תשע”ה, זכינו לרוץ שלושה דורות של משפחת זימן, זה לצד זה במירוץ התנ”ך מהעיר אריאל שבשומרון דרך היישוב עלי ועד משכן שילה. מסורת הריצה המשפחתית שולבה במסורת התנ”כית, כשחווינו חוויה יוצאת דופן לרוץ ביחד סבא אבא ונכד, את מרתון התנ”ך, אלפי שנים לאחר ריצת התנ”ך ההיסטורית, באווירה ייחודית באזור עלי ושילה, בהתאם לכתוב ” וירץ איש-בנימין מהמערכה, ויבוא שילה ביום ההוא… ”
הכול התחיל בחודש מרץ עת השתתפנו עם עוד כחמישים רצים “מורעלים”, שהיוו את הקבוצה הראשונה ששותפה לחזון, לרעיון ולביצוע של חידוש ריצת המרתון הראשונה בהיסטוריה, שהתחיל בחזרה גנרלית למירוץ- מופע מושקע ומתוזמן שהופק ע”י מרתון ישראל.
מייסד השושלת, סבא אפרים זימן, סיפר כי בילדותו, טרום עידן המרוצים והמרתונים, וכי בפועל לא היה רכב משפחתי, הוריו אחיו והוא היו צועדים, לקרובי משפחה הגרים במרחקים ניכרים ממקום מגוריהם, מת”א לר”ג, בני ברק, אזור ועוד. סבא אפרים טוען שצעידות אלו טבעו את היסודות לאהבת ה”ניידות” .וכך ,התחיל אפרים ריצות למרחקים קצרים בגיל עשרים ושתיים באזור הפארק הלאומי בר”ג. שנים עשר  שנים מאוחר יותר, הציע לו עמית לעבודה, ששמע על חיבתו לריצה, להצטרף לריצת חצי מרתון בת”א. מרחק ריצה זה היה הרבה מעבר לריצות המקובלות שעשה. ריצה זו הייתה עבורו אבן דרך והדליקה אצלו את ניצוץ המירוץ שבא לידי ביטוי בהקפת התבור, חצי מרתון ירושלים, מרתון טבריה ועוד.
אחיו של אפרים עוזי זימן  ובנו איתי זימן שהצטרפו אליו לאחר שנים ונדבקו גם הם ב”חיידק הריצה”.
עוזי השתתף כבר ב-6 מרתונים בחו”ל (כשהאחרון לפני כחודש ברומא) ואיתי זימן עשה מספר מרתונים בישראל ועשרות חצאי מרתונים במשך 30 שנות ריצה.
מדובר על חינוך מגיל צעיר כפי שמעיד איתי זימן :” ליוויתי את אבי למירוצים כבר מגיל חמש ובשנות העשרה שלי התחלתי להשתתף באופן קבוע ורציף במירוצים לאורך שלושה עשורים”.
לאור ההיסטוריה המשפחתית הקמנו קבוצת ריצה בשם “אבות ובנים” – בהם הסבים (אפרים ועוזי זימן), דור הילדים והחתנים והנכדים, ומשתתפים במרוצי שליחים כמו מירוץ הר לעמק, תנ”ך תש”ח, ים לי”ם.
למרתון התנ”ך צרפנו גם את הנכד הבכור עידן זימן לריצה משותפת של שלושת הדורות חמישה עשר הק”מ מאריאל לשילה, כאשר היום התחיל בתפילת שחרית בשעה חמש ורבע בבוקר אל מול זריחה מדהימה על הרי שומרון, מראה עוצמתי של מעל מאה רצים בבגדי ריצה חלקם עטופים בטליתות  אומרים הלל של ערב חג בקור אל מול השמש העולה . חלקו השני של המסלול לא היה קל- בפרט העליה מעלי לחורבות שילה הקדומה. הידד לסבים לבית זימן שלמרות גילם המתקדם רצו איתנו ועשו איתנו היסטוריה.
תם ולא נשלם, אנו מתכננים לרוץ אי”ה בעוד שלושה שבועות, במרוץ מ”הר לעמק”.
 
ועכשיו קצת היסטוריה על המירוץ
אחת הריצות הראשונות המוזכרות בהיסטוריה האנושית, עוד הרבה לפני ה”מרתון” במיתולוגיה היוונית, נזכרת בתנ”ך בתחילתו של ספר שמואל.
בסופה של המלחמה בין ישראל לפלישתים רץ “איש בנימין” משדה הקרב באבן העזר (ראש העין של ימינו), אל עיר המשכן שילה ומבשר לעלי הכהן, על הפסד ישראל במלחמה בה מתים בניו ועל ארון הברית שנלקח.
לימים, לאחר מלחמת ששת הימים מדד יוזם המכביה, יוסף יקותיאלי, את אורך המסלול מראש העין לשילה שבחבל בנימין.
ההפתעה הייתה עצומה: אורך המסלול ההיסטורי בציר הכבישים תאם בדיוק את המרתון המודרני- 42 קילומטרים. (המרחק הרשמי של תחרות הריצה האולימפית נקבעה ב-1908 באולימפיאדת לונדון)
מדהים לחשוב שאם רק מישהו היה מעדכן בזה את הברון דה-קוברטן שייסד את ריצת ה42 ק”מ במשחקים האולימפים, בסיפור התנ”כי ההיסטורי, אולי למושג “מרתון” בעולם היו קוראים היום בעולם: שילה, איש בנימין או מירוץ תנ”ך.
ריצת איש בנימין
“וירץ איש בנימין מהמערכה ויבא שלה ביום ההוא, ומדיו קרעים ואדמה על ראשו. ויבוא, והנה עלי ישב על כסא יד דרך מצפה, כי היה לבדו חרד על ארון האלהים, והאיש בא להגיד בעיר, ותזעק כל העיר… ויאמר האיש אל עלי… נס ישראל לפני פלשתים, וגם מגפה גדולה היתה בעם, וגם שני בניך מתו, חפני ופנחס, וארון האלהים נלקחה. ויהי כהזכירו את ארון האלהים, ויפל מעל הכסא אחרנית בעד יד השער, ותשבר מפרקתו וימת…” (שמואל א’, פרק ד’, פס’ יב-יח)
פסוקים אלו מתארים כיצד איש בנימין שהיה חייל, נמלט מן המערכה במלחמת אבן-העזר ורץ לשילה לבשר על שבי הארון במאה ה-11 לפנה”ס. מדידה אמיתית של המסלול אותו רץ איש הבנימין, מלמדת שאת ריצת המרתון הראשונה בהיסטוריה רץ איש הבנימין ולא פידיפידיס שעשה זאת ממרתון לאתונה ב-490 לפנה”ס. למה אם כן ריצת המרתון לא זכתה לשם ריצת שילה? את זה ההיסטוריה לא יודעת להסביר, אבל משתתפי מרתון התנ”ך הראשון שיתקיים ב-9.4.2015, יוכלו להיות שותפים להיסטוריה שהתהוותה לפני למעלה מ-3000 שנה.
222 3333
 
 
 
 
 

תגובות על "מסורת תנכי"ת, מסורת של ריצה, מסורת של משפחה"

One Comment

  • תודה לבני איתי שהעלה את התחושות על הכתב, לנכדי עידן ובני המשפחה שמשתתפים במירוצי השליחים
    בקבוצת "אבות ובנים": אחי עוזי, בנו אבי, חתנו טל, בני איתי ורעי וכל הנלווים.
    חזקו ואמצו.

כתיבת תגובה