מרתון ירושלים – צעד אחר צעד על המסלול

את אורן צדקיהו לא תתפסו לא מוכן, אז לקראת מרתון ירושלים הוא יצא לרוץ, ובכן… את מרתון ירושלים. הנה תיאור המסלול מטר אחרי מטר כפי שהוא חווה אותו. שננו היטב לקראת יום שישי

מאת: אורן צדקיהו
בתאריך: 10.03.2019
בלוג ריצה
0 תגובות

מרתון ירושלים הוא אחד המרתונים היפים והמיוחדים שיש (גילוי נאותאני ירושלמי). קשה שלא להתרגש מהמסלול שעובר בין נקודות המשלבות עבר והווה, היסטוריה ונוף עוצר נשימה. לאורך המסלול ממתין לכם הקהל הכי חם ומחבק בארץ.

כל מרתון טומן בחובו הפתעות ומימד של חוסר וודאות, גם אם הגענו אליו מאומנים ומוכנים גופנית ומנטלית.

מרתון ירושלים אינו שונה משאר המרתונים אך בגלל אופיו הנשכני של המסלול, חזקה על מי שמגיע אליו לשמור על פוקוס ומשמעת לכל אורך הדרך. מצורף להלן ניתוח ופירוט של המסלול, מדויק עד כמה שאפשר, יחד עם מספר טיפים ועצות.

רצים כשבריאים זה הדבר הכי חשוב. למרות שהתאמנתם המון זמן למרוץ, אם אתם לא מרגישים טוב, אל תרוצו! גם בשנה הבאה יהיה מרתון בירושלים. תהיו ספורטאים אמתיים. דעו את מגבלות הגוף ותקשיבו לסימנים שהוא משדר כדי לא לגרום לעצמכם נזק..

לא לפתוח חזק מידי גורלו של מרתון נקבע בקילומטרים הראשונים שלו. במיוחד זה של ירושלים. למרות ההתרגשות, האנרגיות והאדרנלין, אל תפתחו חזק מידי, אתם תשלמו על כך ביוקר בקילומטרים האחרונים.

תכנית ריצה אם אין לכם תכנית ריצה, שבו ותכננו. אם יש, היצמדו אליה. מן הסתם התכוננתם למתאר של עליות וירידות ואולי אפילו רצתם על המסלול. יש המתארים את המרתון כריצה של 32 קמ ועוד 10. אם תרגישו חזקים, “תפתחו מבעריםבקילומטרים האחרונים.

אפשר להיצמד לפייסרים (בירושלים הפייסרים הם הרצים המעולים שלמועדון ארוחת הבוקר“), אבל דעו את עצמכם ואת היכולת שלכם, היצמדו לפייסר המתאים לכם.

ריצה בעליות המסלול מרובה עליות. ארוכות יותר או פחות, עם שיפוע ידידותי או אכזר. לימדו את המסלול ותכננו בהתאם את הקצב כמו את התזונה והנוזלים שלכם. שמרו על רמת הדופק ואל תגזימו בעצימות של הריצה. להרחבה מוזמנים לקרא את הטורים הקודמים בנושא של ליאת נתנאל ושלי.

ריצה בירידות יש המאמינים כי בירידה יחזירו לעצמם את הזמן שהלך לאיבודבעליות, אך לא כך הדבר, למעשה, זו הסכנה הגדולה במסלול. בזמן הירידה מופעלים על השרירים כוחות חזקים על מנת לבלום את מהירות ההתקדמות. זו הסיבה שפעמים רבות השריר נתפס בחוזקה דווקא בירידה. רוצו במשנה זהירות, אל תפריזו באורך הצעד ובעוצמת הנחיתה.

קהל אין ספק שזה אחד מהמאפיינים המייחדים את המרוץ הזה. אלפי ירושלמים מחבקים באהבה את אלה שבגינם עירם חסומה. כמעט לאורך כל המסלול פרושים מעודדים רבים העומדים שעות כדי למחוא כפיים, לחייך ולעודד, בניהם ילדים רבים. חייכו אליהם בחזרה, בייחוד בקטעים שקשה לכם. באורח פלא, הקושי יקטן או יחלוף.

מרתון ירושלים: תיאור מסלול

הזנקה מרחוב רופין, בין הכנסת למוזיאון ישראל, רצים 0.7 קמ עד האוניברסיטה העבריתגבעת רם.  שם פונים רצי המרתון שמאלה אל רח׳ המוזיאונים. חימום מנועים קליל. מימין עוברים את משכן הכנסת ומשמאל את מוזיאון ישראל.

שימו לב: שאר המקצים ממשיכים ישר.

לאחר 200 מ׳ נכנסים אל תחומי האוניברסיטה העבריתגבעת רם. מתחילים להקיף את קמפוס האוניברסיטה.

תחילה במגמת ירידה (עד הק״מ ה-2.5 בערך). מתחילים את עליה הראשונה שלנו, עד ליציאה מהאוניברסיטה דרך רח׳ המוזיאונים ופונים שמאלה בשדרות וולפסון. שימו לב: לפנינו העליה הראשונה של המרתון. זו עליה ארוכה של כ– 1.8 קמ עם 55 מטיפוס מצטבר, עד 4.2 קמ.

בשדרות וולפסון רצים 200 מ׳ ופונים ימינה לרח׳ נתנאל לורך, מגמת העלייה נמשכת גם לאורכו. פונים  ימינה לרחיצחק רבין.

רצים  על רחיצחק רבין וכשחולפים מימין על פני בית המשפט העליון מתחילה ירידה תלולה של כ– 400 מ׳ עד הפניה ימינה לבן  צבי.
שימו לב: מסלולי 10 ק״מ וחצי מרתון ממשיכים ישר לרח׳ בצלאל.

ממשיכים כ-1.5 קמ במגמת ירידה עד רחטשרניחובסקי. לצומת הזה נחזור בעוד 34 קמ. ברחוב טשרניחובסקי משתנה המגמה. מתחילים עליה ארוכה של 2.3 קמ עד בית הנשיא. בדרך, 600 מבתוך רחוב טשרניחובסקי אנו עוברים את העלייה של רחפיכמן. קצרה ומרושעת  200 מעם טיפוס של כ– 10 מ׳. בסיומה פונים שמאלה לרחוב הפלמח ורצים כקמ עד רחהנשיא שם פונים שמאלה ומיד ימינה.

שימו לב: בקמ ה-7.8 נחלוף מימין על פני רחכובשי קטמון. העלייה ממתינה לנו בשלווה מנומנמת. חייכו אליה יפה כי נחזור לכאן  בקמ ה– 39.

עוברים את בית הנשיא ולאחר כ– 300 ממגיעים לכיכר אורד וינגייט ומיד אחריה יורדים את רחזבוטינסקי . כ– 400 מ׳ של ירידה תלולה.

תזכרו את הירידה הזו. בקמ ה -25.5 נפגוש אותה שוב, אבל הפוך.

מרחק מצטבר עד כה: 9 קמ.

שימו לב: אחרי בית הנשיא יש פניה שמאלה של מסלול חצי המרתון (לקראת הסיום שלהם).

פונים שמאלה ברחקרן היסוד. עלייה של 700 מעד כיכר צרפת שם ממשיכים ישר עוד כקילומטר ברחהמלך גורג‘, בסיומו פונים ימינה לרחיפו. רבעון כבר מאחורינו!!!

שימו לב: לקראת סוף רחהמלך גורגמתאחד המסלול עם חצי המרתון (מגיעים משמאל).

ברח׳ יפו רצים 800 מ׳ עד סופו. בכיכר צה״ל  פונים שמאלה לרחהצנחנים.

לקראת סוף רחיפו אנו עוברים משמאל את בניין העירייה וכיכר ספרא, מרחוק אפשר לראות כבר את חומות העיר העתיקה. לגיטימי להחסיר פעימה.

בסוף רחיפו, כשפונים שמאלה, בחזית הבניין בצד שמאלהצד שפונה אל העיר העתיקה השתמרו חורי כדורי הלגיון הירדני.

שימו לב: ברחיפו אנו רצים על תוואי הרכבת הקלה. היזהרו מהפסים. בסוף הרחוב מקצי 10+21.1 פונים ימינה.

אחרי 100 ברחהצנחנים, מגיעים ל– 300 מ׳ של ירידה תלולה (35 מ׳ של ירידה מצטברת). הכביש מתעקל שמאלה ומתחבר אל רחחיל ההנדסה. גם כאן תיזהרו ותשמרו על הרגליים. בסיום הירידה אנו בקמ 12.5.

מימיננו חומות העיר העתיקהראשית נחלוף עפי השער החדש ובהמשך (בין הדקלים) נוכל להשקיף אל שער שכם (אליו לא נגיע). אנו רצים כרגע לאורך קו התפר שחצה את העיר עד מלחמת ששת הימים. מימין היה שטח ירדן, משמאל שטח ישראל.

300 מראשונים של חיל ההנדסה מישוריים ואז (כמובן) עליה של 300 מ׳. נחלוף על פני מוזיאון קו התפר. הבניין בו שוכן המוזיאון היה עמדה צבאית בצמוד לשער מנדלבאום שהיווה את מעבר הגבול עד 1967.

מחיל ההנדסה אנו ממשיכים ישר אל רחחיים בר לב.

החלק הראשון של רחחיים בר לב הוא במגמת ירידה (כ– 800 מ‘) ואז מתחילים לטפס (כן, שוב…) כקילומטר (40 מטיפוס מצטבר) עד צומת המטה הארצי, חוצים את הצומת ופונים ימינה לרחגורגאדם סמית‘. 14 קמ מאחורינו.

רצים 200 מברחוב גורגאדם סמיתופונים ימינה לרחהלחי שם רצים במגמת ירידה כ-300 מעד שדצרציל ואז המגמה מתהפכת ומטפסים את 400 מ׳ הנותרים (כ-20 מטיפוס מצטבר) עד האוניברסיטה העבריתקמפוס הר הצופים. משמאל אנו חולפים על פני בית הקרבות הבריטי לחללי מלחמת העולם הראשונה ולאחריו ביח הדסה הר הצופים (שאף אחד לא יחשוב להישאר, העיקר עוד לפנינו חוצמזה שהאוכל לא משהו).

בתחילת העלייה תזכו לעידוד מעשרות ילדים והוריהם. חייכו אליהם ותמחאו להם כפיים. הם שם עבורכם.

בסיום העלייה פונים ימינה לרחמרטין בובר. ירידה קצרה ומתחילים להקיף את הקמפוס.

שימו לב: הירידה מגיעה אחרי טיפוס קשה. תנצלו אותה להסדרת הנשימה וכרגיל לשמור על הרגליים ולא לפתוח צעדים גדולים מידי.

בסיום הירידה פונים שמאלה לרחשיירת הר הצופים ומיד ימינה לרחבנימין מזר.

מימין נשקף נוף מרהיב של העיר העתיקה, כיפת הזהב. חדי העין יוכלו להבחין בשער הרחמים.

על הרכס הרחוק ממול נמצאת טיילת ארמון הנציב. עוד נגיע לשם.

בסיום רחבנימין מזר פונים שמאלה לרחמרטין בובר. ביום עם ראות טובה נשקיף על הרי אדום הרחק באופק. תחילת הרחוב היא בירידה חזקה לאורך 300 מואז עליה תלולה באורך 600 מ‘ (50 מ׳ טיפוס מצטבר.)

בסיום פונים ימינה חזרה לרחשדרות צרציל. הפעם אנו חווים אותו כירידה. בסיומה עליה קצרה ברחהלחי ופניה שמאלה לגורגאדם סמית‘. מרחק מצטבר: 18.5 קמ.

200 מעל גורגאדם סמיתפונים שמאלה ומתחילים את החזרה אל העיר העתיקה. רצים על שדחיים בר לב. 1.6 קמ ראשונים במגמת ירידה ואז מטפסים 300 מ׳ עד סוף הרחוב. ממשיכים אל רחההנדסה ונכנסים אל מנהרת צהל ביציאה, ירידה ברחחטיבת ירושלים. חצי כבר מאחורינו!!!

בואו לפגוש את מרתון ישראל באקספו של מרתון ירושלים 12-14.3 ותוכלו לזכות בסלוטים בחינם לאירועים הכי שווים

לאחר 200 מבחטיבת ירושלים, שמאלה ומיד שוב שמאלה לרחעומר בן אל חטאב. 300 מ׳ של עליה (18 מ׳ טיפוס מצטבר) כשמגדל דוד משקיף עלינו מימין, בואכה שער יפו. אפשר לזמזםעל חומותייך עיר דוד…” ובמקביל כדאי לבדוק את רמת הדופק, יש תחושה שאנחנו מתקרבים אל השכינה.

שימו לב: המקצים האחרים מצטרפים אלינו מימין וכולם נכנסים אל העיר עתיקה. למרות ההתרגשות, היו ערניים, הרחובות צרים עם מרצפות בולטות וחלקות. תהיו אדיבים אחד כלפי השני קחו מרחק והתרכזו בדרך. אם תזכו, תוכלו לחוש בריח מתקתק של קטורת.

אל העיר העתיקה אנו נכנסים דרך פתח בחומה שנעשה בשנת 1898 כדי שהקיסר הגרמני יוכל להכנס לעיר במרכבתו, לרחהפטריארכיה הארמנית המתעקל ימינה ואנו ממשיכים 600 מ׳ עד שער ציון.

שימו לב: למרות שהעייפות מתחילה לתת את אותותיה, שמרו על פוקוס! בכניסה וביציאה משער ציון שימו לב לשינויי הכיוון החדים והמהירים. קחו סיבוב ארוך ככול שניתן, כבדו את הרצים האחרים.

לאחר היציאה משער ציון מתחילים לרדת במעלה השלום (ירידה תלולה – 600 מעם ירידה מצטברת של כ 40 מ‘ – לעבר בריכת הסולטן עד פניה שמאלה אל דרך חברון. מצד שמאל נמצא גיא בן הינום. נוף מרהיב. זהירות, מצוק תלול.

מתחילים לעלות על דרך חברון את העלייה של הסינמטק (נמצא משמאל). קצר ועבה. 400 מעל 20 מטיפוס.

בסיום העלייה פונים ימינה לרחדוד רמז. כרגיל, שמרו על קצב אחיד, והקפידו שהדופק לא ישתולל.

רצים במישור 300 מעל דוד רמז, ומתחברים לרחהמלך דוד. הזדמנות לנשום אוויר ולהסדיר את הדופק. מיד ממשיכים עם עוד קצת עליות. מרחק מצטבר – 25 קמ.

ברחהמלך דוד מתחילים טיפוס קצר (300 מעל 15 מטיפוס) עד לפניה שמאלה לרחזבוטינסקי. לאחר הפניה, מתחילים עם 200 מ׳ שפויים. משם מתחילים טיפוס תלול וקצר. זוכרים? הינו כאן בקילומטר ה-10. הבטחנו שנחזור והבטחות צריך לקיים. 300 מקשוחים (30 מטיפוס מצטבר) עד כיכר אורד וינגייט. בסיום העלייה בכיכר, מימין רחבלפור המוביל אל בית רוהמ.

ממשיכים ישר לרחהנשיא ופונים שמאלה לרחשופן ורצים עד סופו. מימין אנו חולפים על פני תאטרון ירושלים, וממשיכים ישר לרחדובנוב. הזדמנות לסדר את הדופק ולשחרר קצת שרירים.

מרחדובנוב ממשיכים בירידה ברחצבי גרץ. בסיומה פונים ימינה לרחעמק רפאים. זה קמ נוח במגמת ירידה עד לפניה שמאלה לרחפייר קנינג ולאחר 50 מ׳ שוב שמאלה לרחהרכבת.

רצים על רחוב הרכבת במגמת עלייה לכיוון מתחם התחנה הראשונה. לאחר כ– 900 מפונים שמאלה בדרך בית לחם וממשיכים 600 מישר עד רחוב עמק רפאים. פונים ימינה לרחדוד רמז.

מרחק מצטבר: 30 קמ. כבוד! החלפנו קידומת! 2/3 מאחורינו!!!

רחדוד רמז מתעקל שמאלה ומסתיים בעלייה קצרה. בסיומה פונים ימינה לרחדרך חברון.

רצים על דרך חברון 1.3 קמ במגמת עלייה קלה עד הפנייה שמאלה לרחדניאל ינובסקי.

רחדניאל ינובסקי מתחיל ב-300 מ׳ של טיפוס תלול (10 מטיפוס מצטבר). שבהמשך (600 מ‘) מתמתנת. ממשיכים עוד כ-300 מומסתובבים כשמגיעים למבנה האום, עד פניית פרסהחוזרים על דניאל ינובסקי.

אנו רצים לאורך טיילת ארמון הנציב. המסלול משקיף על העיר העתיקה. מרחוק אנו רואים את הר הצופים. היינו שם לא מזמן.

לאחר כ-600 מפונים שמאלה לרחביתר הלוךחזור של כ-200 מ‘.

חוזרים לדרך חברון ופונים שמאלה ל-3 קמ מישוריים
שימו לב: רצי חצי המרתון ממשיכים ישר.

כשמגיעים לצומת אשר וינר, מסתובבים וכשחוזרים לצומת פונים שמאלה לרחיהודה.

קחו הסיבוב חזרה בזהירות. הגוף כואב ועייף, שמרו על פוקוס למרות הכל. בעודכם מפרססים, חייכו!

נשארו 5 ק״מ לסיום.

רחיהודה הוא ירידה של כ-800 מ‘ (ירידה מצטברת של 30 מ‘). זהירות. אנחנו לקראת הסיום, השרירים מותשים מהמאמץ הרב עד כה. אל תתפתו לצעדים גדולים ולהגדלת המהירות. תהנו מהקהל הרב שנמצא ברחוב.  בסיום הירידה פונים ימינה לרחפייר קנינג.

רצים קטע קצר (כ-200 מ‘), ברחוב פייר קנינג וממשיכים ישר אל אלעזר המודעי עליו רצים כ-300 מ‘.

בכיכר ממשיכים ישר ונכנסים לרחוב כובשי קטמון. העליה הידועה לשמצה.

עשינו קשות מאלה. ייתכן ושמה הרע יצא בגלל שאנחנו בקילומטרים האחרונים.

העלייה מחולקת לשלוש, כשהתלילות הולכת וגדלה. החלק התלול באמת הוא ב– 200 מהאחרונים. (טיפוס מצטבר כללי 40 מ׳, 10 מהם ב-100 המטרים האחרונים  ) חייכו, זו העלייה הרצינית האחרונה. בסוף העלייה פונים שמאלה לרחהפלמח. היינו כאן לפני מספר שעות. אנחנו בקילומטר ה-39.

שימו לב: המקצים האחרים פונים ימינה.

ממשיכים על הפלמח כ-600 מעד פניה ימינה לרחפיכמן. 200 מאותם חווינו כעליה תלולה ועכשיו הם באים בצורה של ירידה מסוכנת.

בסיום הירידה ממשיכים ישר במגמת ירידה קלה ברחטשרניחובסקי כ 700 מופונים שמאלה לרחהרב הרצוג.

רצים 500 מבמגמת ירידה עד פניה ימינה לרח׳ זלמן שנאור ופונים מיד ימינה לרח׳ יהושוע יבין. 41 קילומטרים מאחורינו. מריחים את הסוף.

500 מעל יהושוע יבין במגמת עליה ופונים שמאלה לעמק המצלבה.

700 מאחרונים במגמת עליה (ירושלים מפנקת עד הסוף…)

עוברים דרך המנהרה אל תוך גן סאקר. 200 מאחרונים, מרגשים, סיום מאושר.

פירוט נקודות מים:

נקודת מים ב 3.5 קמ

נקודת מים ב 6.2 ק״מ

נקודת מים 7.2 ק״מ

נקודת מים 9 ק״מ

נקודת מים ב 11.6 ק״מ

נקודת מים ואיזוטוני ב 12 ק״מ

נקודת מים, גל ושירותים ב 15 ק״מ

נקודת מים, גל ושירותים ב 18.3 ק״מ

נקודת מים ואיזוטוני ב 21 ק״מ

נקודת מים ב 24 ק״מ

נקודת מים, גל ב 26 ק״מ

נקודת מים ב 29 ק״מ

נקודת מים, איזוטוני, אוכל, שירותים ב 31.5 ק״מ

נקודת מים בק״מ 34.5  וב 36  ק״מ

נקודת מים, גל, שירותים בק״מ 37.5

נקודת מים בק״מ 40.5

* תיאור המסלול נעשה בהתבסס על ריצה בפועל על המסלול עם שעון Suunto, בניית מסלול באתר movescount של Suunto, אתר מרתון ירושלים, אתר Shvoong Map. עפי מפת תיאור המסלול המופיעה באתר המרתון. ייתכן והמסלול בפועל ביום המרוץ יהיה שונה במעט. נעשה ניסיון לדייק ככול האפשר. יחד עם זאת, ייתכנו שינויים ואי דיוקים כאלו ואחרים. מוזמנים לעדכן ולשתף במידה וישנם כאלה.

מוזמנים לפנות בכל שאלה.

בהצלחה לכל המשתתפים.

הכותב הוא אורן צדקיהו מאמן מנטאלי, מאמן ריצה ומאמן Outdoor

מחפשים את האתגר הבא שלכם בעליות? 
להרשמה למרוץ הרי הגעש >>
להרשמה לחרמון צ׳אלנג׳ >> 

כתיבת תגובה