מרוץ חרמון – אילת 2014 – "תורמים ויוצאים נתרמים"

“הריצה שלכם שנראתה לי הזויה ובתנאים לא הגיוניים לימדה אותי שבעצם הכל בראש, מאז התחלתי להאמין שגם אני יכול לרוץ מרתון, לכבוש…

מאת: מערכת מרתון ישראל
בתאריך: 01.04.2014
בדף הבית
0 תגובות

“הריצה שלכם שנראתה לי הזויה ובתנאים לא הגיוניים לימדה אותי שבעצם הכל בראש, מאז התחלתי להאמין שגם אני יכול לרוץ מרתון, לכבוש את החרמון ואני בדרך להיות חייל סופר קרבי”. המילים האלה שאמר לנו יצחק (בתמונה), אחד מהנערים ששהו שנה שעברה בהוסטל הצפון טבריה, היוו עבורנו את המדליה של סוף המרוץ. שעות של השקעה, תכנון ציר, ארגון לוגיסטי, איסוף תרומות וריצות מתישות התנקזו לרגע שבו התלכד התחביב שלנו עם עזרה קטנה לאחרים. תודה לך גבר, אמרנו לו בחיוך, אנחנו כבר יודעים איזה פק”ל חי”ר מחכה לך בהמשך, עבורנו בכל מקרה – עשית את היום.

בחול המועד פסח השנה ייצא לדרך מרוץ חרמון אילת השני. הפעם, יצחק המתכונן לגיוסו לצה”ל יצטרף כרץ מן המניין ויחבור לקבוצת “רצי אביב”, חברותא של 12 בחורים בגיל הביניים שבין  39-56 אשר קשרו את גורלם, חולקים ריצות ומשקאות אנרגיה במשך השנה כדי להתכונן למטרה המרכזית – מרוץ שליחים החוצה את הארץ מצפון לדרום בתוואי שטח אתגרי.

המיוחד במפעל השנתי הזה הוא שאין בו שום מרכיב תחרותי אינדיבידואלי, אלא ניסיון של קבוצת רצים מגובשת לשלב השגת מטרה שהציבו לעצמם עם תרומה חברתית. במרוץ חרמון אילת הראשון רצו הרצים כ-626  ק”מ. המרוץ נמשך כ 62 שעות ונבנה  במתכונת משולבת של ריצה משותפת ומרוץ שליחים של 11 רצי קבוצת אביב. המסלול כלל כבישים מקומיים ודרכי עפר מרכזיות. המטרה המוצהרת של המרוץ היתה איסוף תרומות עבור הוסטל הצפון טבריה, מקום קטן שמצליח עם תקציב ציבורי זעום אבל המון מקצועיות ולב גדול לספק בית חם ותכניות שיקום מרשימות לנערים שנפלטו ממסגרות והוגדרו על ידי הרשויות כנערים בסיכון. ואכן, המרוץ והתרומות הצליחו מעבר למצופה וכ-128,000 שקלים נאספו ונתרמו ישירות לעמותת ענב האחראית על הוסטל טבריה.

מתברר שעבור קבוצת רצי אביב, המרוץ הראשון היווה למעשה חזרה גנרלית  למרוץ השני, שיוזנק מהחרמון ב-17 לאפריל (ארוחת פתיחה נתרמה ממסעדת קימל בגלבוע)  ויסתיים ב-20 לאפריל ערב החג השני של פסח באילת, שם מתוכנן טקס סיום מכובד באום-רשרש (דגל הדיו) בהשתתפות ראש העיר. פחות מחודש לפני המרוץ, ההכנות בשיאן ונראה כי המרוץ השני יהווה עליית מדרגה בכל אספקט. ראשית, בנוסף להוסטל טבריה מאמצים הרצים השנה הוסטל נוסף (בית אשל) של עמותת ענב מבאר שבע, ויעד התרומות הועלה על ידי רצי אביב  ל-300,000 שקלים (210,000 שקלים כבר נאספו!) שיועברו ישירות לשני ההוסטלים על ידי עמותת ענב.

הכי חשוב, החצייה של הארץ לארכה תתבסס על ריצות שטח נטו ויהיה ניתן לעקוב בחי בכל רגע נתון אחרי הרץ התורן בעזרת טכנולוגיית עולם קטן. לשם תכנון המסלול ופתיחת הציר הוקם צוות מיוחד של חובבי טבע וארץ ברשותם של אריאל יהודאי ממעלה החמישה ומנחם מרקוס מהר אדר מתכנני המסלול, וכן דניאל פיינמן ודודו מלכה נהגי שטח מקצוענים אשר נידבו את רכבם על מנת להכין את המסלול מראש. במשך חמישה ימים טיילו נציגים של רצי אביב ומובילי הציר טל שניר ועודד גל בשטח והכירו הלכה למעשה כל פרט במסלול. כפי שניתן להתרשם מהתמונות של מבצע פתיחת הציר המסלול מרהיב ביופיו, והמעברים מאבני הבזלת והצמחיה בצפון למישור החוף, לשפלה, גב ההר ומאוחר יותר לאקלים המדברי יוצרים רצף מרתק ומאתגר כאחד.

יש לציין שתנועות נוער, חיילי צה”ל, בתי ספר וקבוצות ריצה של חברות מסחריות ישתתפו השנה בחלקים של המרוץ. למשל, קבוצת הריצה של חברת או פי סי רותם תצטרף לקטע באזור תל-ערד בנוסף, חברת נייק ישראל החליטה לתת חסות לארוע ולתרום ציוד ריצה, וחברות נוספות רבות ובראשן חברת או פי סי רותם , הראל ביטוח לתרום סכומים נכבדים לעמותת ענב האחראית על שני ההוסטלים המאומצים על יד רצי אביב. אתר האינטרנט של המרוץ המופיע מטה נבנה במיוחד עבור המרוץ ובהשקעת מחשבה ומאמצים יוצאי דופן על ידי אילן לבאן מקבוצת לבאן , חברת טי מקס דיזיינס ביחד עם חברת הראל ביטוח אחראית על כל ההדפסים על חולצות המרוץ, הדגלים והבנרים שייתלו בחוצות העיר אילת. באילת מכינה העירייה וכן בית המלון ‘אסטרל וילג’ קבלת פנים מלכותית לכבוד סיום המרוץ . חברת און טרגט ספורט כמו בשנה שעברה תספק גם הפעם עבור הרצים משקאות ותוספי תזונה חיוניים לשמר את הרצים בכל מהלך המרוץ.

למידע רחב יותר על המרוץ ולתרומות ניתן לבקר באתר של מרוץ חרמון אילת http://www.hermoneilatrace.co.il/

ובמיוחד בעמוד הפייסבוק של מרוץ חרמון אילת  https://www.facebook.com/hermon.eillat

 כתבות רבות נכתבו על התרומה האישית של ריצה לבריאות הפיסית והנפשית של כל אחד מאתנו, אבל מה גורם לנו שנים ארוכות להתעורר לפנות בוקר, לנסוע למקום מפגש מחייב ולרוץ ביחד כקבוצה? נדמה אם כן, שלריצה יש גם פונקציות חברתיות לא מבוטלות. אלו הן השעות שאנחנו יכולים להשיל את התוויות ולחזור לרגע לילדותינו בקבוצות, לרדת קצת אחד על השני, להתחרות ולנהל את עצמינו ללא חסמים, תרתי משמע. הנוכחות של האחרים בקבוצה עוזרת לנו להפנות פחות קשב לסבל האישי, להתרומם מתקופות פחות טובות כדי ליישר קו עם האחרים ולמצות את הפוטנציאל שלנו. מרוץ חרמון-אילת מהווה מטפורה לדרך הארוכה והמפרכת שעל נערי ההוסטלים לעבור כיחידים וכקבוצה  כדי לעמוד במטרות השיקום שהציבו לעצמם. במפגש המרוכז  הזה  בין הנערים והרצים שני הצדדים תורמים ויוצאים נתרמים.

לפרטים נוספים:

אנא פנו דרך אתר המרוץ- http://www.hermoneilatrace.co.il/ContactUs.aspx

כתיבת תגובה