מקורות הספורט הכי מבוקש במים בימים אלו – הסאפ.

מקורות הספורט הכי מבוקש במים בימים אלו – הסאפ. מה אתם אוהבים לעשות בים? אני מניחה שבעיקר יושבים ,אוכלים ,שותים ובעיקר מזיעים….

מאת: מערכת מרתון ישראל
בתאריך: 03.09.2015
בלוג
0 תגובות

מקורות הספורט הכי מבוקש במים בימים אלו – הסאפ.
מה אתם אוהבים לעשות בים? אני מניחה שבעיקר יושבים ,אוכלים ,שותים ובעיקר מזיעים.
אני בסופ”ש הזה בחרתי בפעילות מאוד פופולארית בים- שיעור סאפ במים , מכירים?
במשך 3000 השנים האחרונות דייגים בפרו נהגו להשתמש ב’גלשני סאפ’ שייצרו על-מנת להיכנס לים ולדוג. הם לא תיארו לעצמם שהם למעשה ממציאים ענף ספורט שהפופולריות שלו נמצא כיום במגמת עלייה תלולה.
נקפוץ רגע לשנות ה-60 של המאה ה-20 בהוואי, זהו העשור שבו הסאפ פילס דרכו לעולם הגלישה המודרני. נערי החוף של וואיקיקי בהוואי לקחו גלשנים רגילים עם משוט בעל צד אחד ונכנסו איתם למים כדי לצלם תיירים שלומדים גלישה.
לפני עשר שנים, חייל אמריקאי יוצא ווייטנאם בשם ריק תומס הציג לעולם הגלישה האמריקאי את גלישת הסאפ כאשר הגיע לארה”ב עם הגלשן הארוך והמשוט שלו. הוא הצליח להפתיע את הגולשים בחוף עם סגנון הגלישה המיוחד שלו על גלשן הסאפ.
בזכות הגידול המדהים בפופולאריות של העיסוק בסאפ בארה”ב, משמר החופים האמריקאי הכיר בסאפ באופן רשמי ככלי שייט ימי. משמעות הדבר היא שגם היה צורך להמציא כללים בטיחותיים מיוחדים לסאפ על-מנת לאפשר שימוש יותר בטיחותי בו.
כיום, מדי שנה מתקיימים אירועי סאפ שונים ברחבי העולם. נערכות תחרויות ותערוכות של גלשני סאפ. אחת מהתחרויות המפורסמות ביותר היא “קרב החתירה” (Battle of the Paddle) שהתקיימה לראשונה באוקטובר 2009 ב Doheny State Beach, Dana Point שבקליפורניה.
במהלך עשר שנות קיומו של הספורט היו פיתוחים וחידושים רבים. ישנם סגנונות שונים של סאפ לתחרויות ולאירועים לכל המשפחה. כמו-כן יש מבחר גדול יותר של גלשנים ואפילו אביזרי אופנה סביב הספורט. אנשים מסוימים אפילו עושים יוגה ופעילויות ספורטיביות אחרות על הפדלים שלהם.
יש מגוון סיבות שהפכו את הסאפ לספורט פופלארי….
סאפ הופך בשנים האחרונות לספורט מים הכי מבוקש בארץ ובחופים רבים בעולם. הסיבות נעוצות בקלות הלמידה והחתירה, הכיף, הרוגע, היתרונות הבריאותיים ועוד.

  1. זה כיף

סאפ הוא הספורט הכי מרגש שתתנסו בו. זו הסיבה העיקרית שבגללה שהעיסוק סאפ נמצא במגמת גדילה מהירה ביחס לכל ספורט ימי אחר. חייבים לנסות בשביל להאמין. אנשים בכל גיל ובכל מצב חותרים על סאפ בכל מקום שיש בו מים.

  1. זה קל וכל אחד יכול

גלישת גלים הוא לא ספורט שמתאים לכולם. ניסיתם?  כמה פעמים? ועדיין לא נחלתם הצלחה… לעומת זאת, אם אתם מסוגלים לעמוד, אתם מסוגלים לעמוד על סאפ! כמו כן, היכולת להשתפר בסאפ היא כל כך מהירה, כך שתוך תקופה קצרה תוכלו למצוא את עצמכם גולשים על גל מדהים.
כמו כן סאפ מתאים לכל אחד מגיל 3 ועד 70. העיסוק בספורט מתאים גם לאנשים שמעולם לא עלו על גלשן וגם לגולשים שבשבילם הגלישה זו דרך חיים. אתם אף פעם לא צעירים מידי או מבוגרים מדי כדי לנסות את זה.
ס
 

  1. בריאות / אימון (לגוף)

אימון ספורטיבי מצוין כי הוא עובד על כל הגוף. אתם תרגישו טוב ותראו מצוין. הספורט מחזק את מרכז הגוף ומצוין גם כאימון אנארובי (בדומה לאימון פילאטיס ואימון ריצה). ניתן לשרוף בממוצע כ- 800 קלוריות בשעה. הוא גם מצוין לשיפור היציבה ומושלם כאימון משולב.
כמו כן, הספורט גם מומלץ לנשים לאחר לידה כי להרבה מהן יש רפיון בשרירי הבטן התחתונה והן נאלצות לעבוד קשה מאוד להחזיר את הבטן חזרה פנימה. העמידה והחתירה על הסאפ עובדת על שרירי היציבה ועל הבטן התחתונה בעבודה איזומטרית טהורה ולמשך זמן, תרגול זה הוא אופטימלי לחזרה לגזרה שלפני הלידה.

  1. להחיות את הגוף והנפש, להירגע

היכולת להגיע לשלווה ורוגע באימון סאפ בדומה למה שאפשר להגיע אליו באימון מדיטטיבי וממש קרוב ל”יכולת ללכת על המים”. אחד הדברים המרגיעים ביותר הוא כשאתה עומד על הסאפ שלך וצופה בשקיעה או הזריחה “המוקרנת” על המים ויוצרת צבעים מרהיבים. הרגשת רוגע ושקט נפשי שניתן לחוש תוך כדי פעילות ספורטיבית.

  1. סאפ בכל מקום

אפשר לעסוק בסאפ בכל מקום בו יש מים – אגמים, נחלים, נהרות ובים.  גם אפשר לגלוש איתו בכל תנאי מזג האויר ואפילו אין צורך לחכות לגלים .. בגלישת סאפ ניתן לקבל את החוויה במלואה גם במים הכי רגועים שיש.

  1. חיבור לטבע

בעיסוק בספורט הזה, תכלו לחוות את הטבע בצורה הכי מיוחדת  ומנקודת התצפית הטובה ביותר, עם הים לרגליכם, דגים וחיות מים זזים מתחתיכם, שקיעות וזריחות מדהימות. חתירה על הסאפ הינה אחת מהפעילויות הבודדות אשר באופן טבעי עוזרות לכם לחוות בדיוק את הרגע. ניתן לחתור בשלווה על המים ולחוש את הרוגע בסביבה. מהסאפ תוכלו לראות את הטבע מנקודת תצפית טובה ביותר אשר תאפשר לכם להתחבר לעולם שמסביבכם.

  1. לבד או ביחד

סאפ כפעילות חברתית או התבודדות . ניתן לצרף לחתירה בן זוג שישב עמכם על הגלשן חתירה. להתבודד או לחתור יחד, אפילו לדוג, לתפוס גלים, לעשות מדיטציה ויוגה. אפשר לקיים מפגשים על השיבומי סאפ לטייל ולחתור יחדיו.

  1. משפחה וילדים

דרך נהדרת לבלות זמן עם המשפחה. קחו את ילדיכם לחוויה על גלשן השיבומי סאפ. צרפו אותם עמכם לחתירה בכך שהם חותרים לידכם או כשהם מצטרפים לסאפ שלכם וצאו לטייל איתם. אין ספק שזו חוויה משפחתית שונה וייחודית.
 
סאפ_3
 

  1. ממכר ולא מצריך מאמץ

יש משהו בהרגשת החופש והעוצמה שאתם מקבלים כאשר אתם עולים על גלשן שיבומי. רוב הדברים הממכרים בעולם אינם טובים לכם או שקשה להשיג אותם, אך לא זה. אנחנו מבטיחים לכם: תעלו על גלשן השיבומי שלכם וכבר אחרי 5 דקות אתם תתמכרו לחלוטין. יש משהו בהרגשת החופש שאתם מקבלים שאתם עולים על גלשן סאפ.ע
אני אישית השתתפתי בשיעור יוגה על סאפ וגיליתי כמה זה מרגיע, מאתגר ושונה. כידוע ביוגה עובדים על נשימות, איזון וריכוז. תוסיפו לכל אלו תנועות גלים קלילות, אנשים נוספים לידכם, מדריכה מתאמצת ומציל אחד ברקע. בקיצור חוויה שאני ממליצה עליה לכל מי שרוצה לגוון להיחשף ולאתגר את עצמו.
זכרו שישנם שיעורים וסגנונות שונים על הסאפ ואתם יכולים פשוט לבחור מה מתאים לכם. וזכרו להצטייד באביזרי הגנה מהשמש ומים, המון מים.
 

כתיבת תגובה