מיני פונדו "אני רוכב ישראלי" חוצה גילאים

כאשר ספורט חוצה גילאים ומקרב בין בני משפחה לאימונים ולמסעות משותפים, זהו ספורט במיטבו. את מטר פרץ הרדאבל בן ה-10 ואת סבו…

מאת: מערכת מרתון ישראל
בתאריך: 03.02.2016
אופניים
0 תגובות

כאשר ספורט חוצה גילאים ומקרב בין בני משפחה לאימונים ולמסעות משותפים, זהו ספורט במיטבו.
את מטר פרץ הרדאבל בן ה-10 ואת סבו תומס הרדאבל בן ה-67 רכיבת אופניים משותפת מובילה למרוץ גראן פונדו בים המלח. בשבת ה-5/3/2016 הם מתכננים לרכוב ביחד במקצה “אני רוכב ישראלי” – מיני פונדו ופונדו משפחתי, מסלול בן 55 ק”מ. בינתיים, הם כובשים כבישים ביחד.
נכון לרשימת המשתתפים עד כה, הרוכב הצעיר ביותר במרוץ הגראן פונדו העממי שעתיד להתקיים בחודש מרץ בים המלח, למרחק של 55 ק”מ, הוא מטר פרץ-הרדאבל בן העשר. לצד מטר, המתאמן מגיל 8 בטריאתלון, ירכב סבא שלו, תומס הרדאבל, בן 67. השניים מתאמנים יחד במהלך השגרה, ומעלים הילוך לקראת המרוץ המשותף. מזה ארבע שנים מתקיימת תחרות גראן פונדו המקצועית בים המלח, והשנה נפתח אפיק השתתפות נוסף. חברת “גראן פונדו ישראל”, יחד עם “איגוד האופניים הישראלי”, חברו יחד ליצירת מקצה המותאם לרוכבי הפנאי של ישראל, בהם משפחות, ילדים, רוכבי טנדם ואופני יד. המקצה מאפשר בחירה בין מסלול כביש מיני פונדו באורך 55 קילומטר, לבין מסלול כביש פונדו משפחתי באורך 35 ק”מ.
תחרות הגראן פונדו היא דוגמא נהדרת המוכיחה, כי כאשר הספורט חוצה גילאים, ומקרב בין בני משפחה לאימונים ולמסעות משותפים, הרי שזהו הספורט במיטבו. התמצית האמתית של הפעילות הגופנית – מאמץ המוביל לחיבור ולקרבה, סימון יעדים וכבישתם, תוך כדי הרחבת המושג “יעדים” אל מעבר לתחרויות, מירוצים ומרחקים.
מטר הצעיר רוכב על אופניים מגיל 3, ורכש את מיומנות שיווי המשקל תוך כדי דיווש בעליות בזריזות מרשימה. ככל שהוא זוכר אחורנית לילדותו בשבדיה, גם סבא תומס רוכב מגיל דומה.
תומס: “בחורף היינו מגיעים לבית הספר על מגלשיים, בסקי, ובקיץ על אופניים. זאת היתה תקופה בה רכבו בלי קסדות או הילוכים באופניים, ועבורי האופניים היו כלי תחבורה, כדי להגיע ממקום למקום. גם כשבגרתי, האופניים היוו עבורי כלי תחבורה בלבד.”
מתי עברת לרכיבה ספורטיבית?
תומס: “לפני כחמש שנים. בהתחלה רכשתי אופני שטח, ולפני שנתיים גם אופני כביש, עליהם אני רוכב כמעט מדי יום ממרכז מת”ם בחיפה, לאורך טיילת הכט, ועד למועדון החתירה שלי הממוקם בחוף השקט של חיפה, “דור הקיאקים”. לפעמים אני מחנה את המכונית בטירת הכרמל, והשבוע למשל רכבתי לפרדיס 25 ק”מ או עד הבית בבנימינה, 40 ק”מ. את הרכיבה אני משלב עם חתירת קיאק לפני או אחרי.”
ממה אתה נהנה ברכיבה?
תומס: “התחלתי עם אופניים כדי להשלים את הפעילות הגופנית של החתירה בקיאק, שהיא פחות עבודת רגליים. האופניים משלימות את הפעלת הגוף התחתון. עם הזמן הבנתי שאני גם נהנה.”
מטר: “אני נהנה מהטכניקות ומהמהירות, אני אוהב שיש לי רוח פנים ואז לא חם לי ולא קר לי, נעים לי. בעליות ארוכות קשה לי קצת, אבל אני אוהב את זה מאוד. זה גם כיף להיות בעל מיומנות באופניים, למשל אני יודע איך לפרק גלגל.”
איך הגעת לרכיבת אופני כביש?
מטר: “הצטרפתי לקבוצת טריאתלון מעגן מיכאל של עמוס נצר, ורציתי להתחרות. התחריתי בחמש תחרויות עם אופני שטח, וזה היה לי קשה, כי המרחקים עולים. אז קניתי אופני כביש, מילד שגדול ממני בקבוצה.”
מה ההבדל בין רכיבת כביש לשטח?
מטר: “בשטח יש הרבה אבנים ופניות, האופניים רועדות. בכביש הכל חלש, שטוח, מתכופפים קדימה.”
אתם אוהבים לרכוב ביחד?
תומס: “ברור. לרכוב עם הנכד זאת גאווה. לכן קניתי אופני כביש, אחרי שמטר התחיל בטריאתלון.”
מטר: “כן, כי סבא מלמד אותי את הטכניקות של האופניים, כמו מתי להעביר הילוכים, וזה כיף לרכוב אתו.”
איפה אתם אוהבים לרכוב ביחד?
מטר: “בטיילת הבורג’ בבנימינה ובשביל הסלול שמוביל לבית הספר אורט.”

מיני-פונדו-אני-רוכב-ישראלי-(צילום-רונן-טופלברג-ותומר-פדר)

מיני-פונדו-אני-רוכב-ישראלי-(צילום-רונן-טופלברג-ותומר-פדר)


הרכיבה לאורך ים המלח והמדבר תספק לכם בוודאי חוויה אדירה. מה התחושות שלכם לקראת הגראן פונדו?
מטר: “זה עומד להיות קשה, כי אף פעם לא רכבתי מרחק כל כך גדול. אני ומתאמן עם הקבוצה שלי ועם סבא. אני אקח איתי פירות וחטיפי אנרגיה לדרך, וגם הרבה מים.”
תומס: “המטרה שלי היא שאני לא אתעייף לפני מטר, כי זאת תהיה פאדיחה.”
המקצה העממי במרוץ גראן פונדו, שיתקיים בשבת ה-5/3/2016, מספק פלטפורמה מצוינת לרכיבה מסוג זה. במקצה, המותאם לרוכבי הפנאי של ישראל, נעשות התאמות ייחודיות לרוכבי טנדם ואופני יד שירצו להשתתף, לרבות מתחם כינוס נגיש, שירותים נגישים, חניות נכים פרטיות ועוד. תחת המסר “אני רוכב ישראלי” מוזמנים להשתתף במסלולי הסינגלים, טנדמים ואופני יד, ולרכוב בהנאה עם המסר שכולנו ביחד, רוכבים ישראלים.
גראן פונדו
 
להרשמה לאירוע: www.granfondo-deadsea.co.il
עריכה: טלי הרדבאל
צילום שער: חנן פרץ

כתיבת תגובה