מדרגות לגן עדן | רונן יניב

מאמן הריצה מחיפה רונן יניב חיפש עם חברו איתי בן אליעזר טיפוס תחרותי קצת אחר בחו”ל שישאיר את מגדלי עזריאלי וגם את אתגר החרמון מאחור. לבסוף הם הפכו להיות הישראלים הראשונים שסיימו את מרוץ ה- Niesenlaufבשוויץ שכלל קרוב ל-12 אלף מדרגות, והניפו את הדגל הכחול לבן על הפסגה בגאווה

מאת: מורן מישל
בתאריך: 18.06.2019
אירועים
0 תגובות

לפני כשנה קיבלנו אני וחברי לריצה איתי בן אליעזר החלטה להתחרות במרוץ מדרגות מאתגר בחול. איתי איתר בשוויץ את מרוץ ה-Niesen Stairway Run, או בשמו המוכר הNiesenlauf, למרחק של 3.4 קמ שכלל 11,674 מדרגות עם 1,600 מטר טיפוס בשיפוע שהגיע עד ל-40 אחוזים.

מדובר במרוץ המדרגות הארוך בעולם שמוזנק במקום שסגור לציבור מטעמי בטיחות במשך השנה, פרט ליום אחדיום המרוץ. ההרשמה, שנפתחה ב-1.1.2019 ל-350 משתתפים בלבד, נסגרה בתוך יממה אבל בזכות הנחישות של איתי הצלחנו להיכנס לרשימה.

במסגרת ההכנה עברנו חוויה ארוכה ולא פשוטה שכללה אימונים בשטח, במגדלים בחיפה ובאוניברסיטה המקומית בפרט. את האימון המסכם שלנו ביצענו במגדלי עזריאלי שם עלינו וירדנו שבע פעמים ששוות ל-8,008 מדרגות. כמובן שבמהלך ההכנות השתתפנו גם במרוץ לפסגת החרמון שאורגן למופת בידי מרתון ישראל.

הגענו לשוויץ ביום חמישי, ה-13.6. כשנתקלנו לראשונה בהר ניזן עליו היינו אמורים לטפס בשבת הבנו שלפנינו אתגר שלא דומה לאף התמודדות שהיתה לנו בעבר. בישראל, למשל, אי אפשר לדמות באמת אתגר מהסוג הזה.

התעוררנו בשבת בבוקר נחושים לצאת ולכבוש את היעד. הזינוק היה ב-07:34. המסלול היה קשוח במיוחד, שילוב של מדרגות אבן שחלקן שבורות ומדרגות עשויות ברזל בגבהים שונים שהקשו על הטיפוס, אבל הנוף משני הצדדים היה מהפנט.

ככל שהתקדמנו במעלה ההר השיפוע הלך ונהיה תלול יותר והעומס על שרירי התאומים ועל השריר הארבע הראשי הפך קשה. לא היתה למתמודדים אפשרות להתאוששות מפני שתוואי השטח לא כלל שיפועים מתונים או קטעי ריצה.

המדרגות לאורך הדרך היו צרות מאוד ולכן גם עקיפה היתה כמעט בלתי אפשרית ודרשה משנה זהירות, כדי לא להחליק מפסי הקרונות החשמליים שמובילים לפסגת ההר.

העלייה בקרונות אורכת כ-20 דקות ורצים שלא עמדו בזמן שנקבעו הורדו אליהם מהמסלול. הזוכה סיים בתוצאה מרשימה של שעה ושש דקות כששיא המסלול עומד על 59 דקות.

אני הסתייעתי ביכולת שלי כרוכב תחרותי ותיק חובב עליות וכמאמן ריצה ובגיל 52 הצלחתי לסיים את המסלול התובעני בתום שעה ו-15 דקות, תוצאה שהעמידה אותי במקום ה-22 הכללי. איתי הנחוש (42), גם הוא מאמן ריצה, הגיע אחרי שעה ו-40 דקות עם חיוך גדול על פניו.

חשנו גאווה אמתית להיות הישראלים הראשונים שהתחרו במסלול המדרגות הקשה והארוך בעולם ונשארנו עם טעם של עוד לתחרות הבאה שתהיה בישראלהמרתון המדברי בהובלת הצוות של מרתון ישראל.

מחפשים אתגר עוצר נשימה? להרשמה למרתון המדברי באילת >>

כתיבת תגובה