יריית הפתיחה למרוץ "בשביל הבנים"

המרוץ סובב כרמל, לזכרם של החללים בני העדה הדרוזית עריכת מרוץ כצעד להנצחה, הפך במדינת ישראל לנוהג רווח. כך מיסדו רשויות כאלה…

מאת: מערכת מרתון ישראל
בתאריך: 09.09.2013
בלוג
0 תגובות

המרוץ סובב כרמל, לזכרם של החללים בני העדה הדרוזית
עריכת מרוץ כצעד להנצחה, הפך במדינת ישראל לנוהג רווח. כך מיסדו רשויות כאלה ואחרות מירוצים לזכרם של בני עירם שנפלו על משמרתם וכמותם ישנם גורמים פרטיים ומשפחות המבקשים להנציח את זכר יקיריהם. כמה דוגמאות: בראש העין מתוכנן מירוץ לזכרו של טייס חיל האוויר שי דנור שנהרג בתאונת מסוק בעמק יזרעאל. בעיר רחובות מתקיים “מרוץ השישה” לזכרם של ששת חיילי פלוגת חיל הקשר של גולני שנהרגו באסון המסוקים בשאר ישוב. העיר רמת השרון הגדילה לעשות להנצחת בני הישוב, ובמהלך השנה מתקיימים כמסורת ארוכת שנים שני מירוצים: האחד הדואתלון לזכרו של ניר פורז, קצין מסיירת מטכ”ל שנהרג בניסיון החילוץ של החטוף נחשון וקסמן באוקטובר 1994, והשני מהיותר פופולריים שבמירוצים “מרוץ אייל” – המרוץ לזכרו של אייל שמואלי שנפטר בנעוריו. אייל הוא בנה של האתלטית ואצנית העבר האגדית זהבה שמואלי, שקבעה במרתון לונדון ב-1983 שיא ישראלי חדש של 2.40:29 שעות.
דומה שמאחורי רעיון הפיכת מירוצים כמסורת להנצחה מסתתר הביטוי השחוק משהו, “במותם ציוו את החיים”. על קו המעגל ניצבת הפעילות הספורטיבית מול אבדן החיים משני עברי הקוטב וב180 מעלות. הריצה על כל ישותה המיוזעת– המאמץ הגופני הפיזי הדופק והנשימה המהירים מסמלת יותר מכל את החיות, את הרצון למצות את החיים עד קצה גבול היכולת, את המשמעות שלהם וכאילו באה לאמור: אתם במותכם ציוויתם לנו את החיים ואילו אנחנו נקיים את המשוואה הזאת עד הסוף ונרוץ עד כלות כדי לזכור אתכם ולהוקיר את הקורבן שהקרבתם.
מרוץ חדש לזכרם הוא מפעל ההנצחה שקרם עור וגידים לכבודם של הנופלים בני העדה הדרוזית שנפלו במערכות ישראל מיום קום המדינה. “בשביל הבנים” – כך נקרא הפרויקט – הוא פרי יוזמתו של תא”ל (במיל). אמל אסעד, מבכירי הלוחמים והמפקדים בצה”ל. 392 הם החללים מקרב בני העדה הדרוזית שנפלו במערכות ישראל מאז קום המדינה. עיקרו של המפעל שאותו יזם אסעד הוא הכשרה של מסלול שיעבור דרך כל הכפרים הדרוזיים שבהם גדלו הבנים הנופלים, חיו ונשמו את נופיהם הקסומים. השביל יתחיל בדליית אל כרמל בדרום ויסתיים בחורפיש בצפון. הוא ייבנה כאתר הנצחה חי ונושם. השביל יוכשר כמסלול לטיולים, לריצה ולרכיבה על גבי אופניים וסוסים.
יריית הפתיחה של הפרויקט תהיה במרוץ עממי שייערך ב-4.10.2013 במסלול סובב כרמל המירוץ יכלול מקצים מגוונים של ריצה, רכיבה והליכה.
קרדיט לתמונה: אתר שוונג
[author ]רמי קדר – בעברו היה קצין חינוך פיקוד מרכז ומפקד עיתון במחנה. [/author]

כתיבת תגובה