יכולת עמידות – הטיפ השבועי של מיכל יערון

המקצועות שהכי אהבתי בבית הספר היו כימייה ופיזיקה. לא כי הייתי טובה בהם, פשוט כי נהניתי מהניסויים בין החומרים השונים. הייתי מנסה…

מאת: מערכת מרתון ישראל
בתאריך: 07.09.2014
בדף הבית
0 תגובות

המקצועות שהכי אהבתי בבית הספר היו כימייה ופיזיקה. לא כי הייתי טובה בהם, פשוט כי נהניתי מהניסויים בין החומרים השונים. הייתי מנסה לנחש איך יגיבו שני החומרים במפגש (נגיד שמן ומים) ומתלהבת כמו ילדה כשהיה קורה בדיוק ההפך או כשהם היו מפתיעים בתגובות לאנרגיות שונות (חום, קור, לחץ…). לא רציתי לדבר אתכם על בית ספר. אלא על מפגש חומרים. במקרה שלנו, חומרים אנושיים. איך מתנהגת הנפש כשהיא פוגשת תופעות אנרגטיות שונות, נגיד חוויה של לחץ

השבוע התקיימה אליפות אירופה בשחייה. אל האליפות מגיעים השחיינים אחרי שנה של אימונים. שנה שלמה של שבירת שיאים אישיים והשגת יעדים אישיים בדרך. כל השנה מתנקזת לרגע אחד בו השחיינים צריכים להראות את יכולתם. הלחץ עצום והציפייה מרובה. אתה עומד על המקפצה ויש לך 100 מטר משחה, להראות לכולם, מה בעצם עשית במהלך השנה החולפת. זה מעמד ייחודי, הוא מייצר לחץ רב והעוצמה שאתה חש בפנים גבוהה. אתה נדרש להתעלם מסביבתך ולהוציא מעצמך את המיטב. אפשרי? אני מתצפתת על הבריכה וחוזרת לעמדת הפסיכולוג המתבונן במתרחש, אני מוצאת את אופיים של הספורטאים השונים מתנהג ומגיב אחרת למצבי לחץ זהים, ממש כפי שלחץ גורם לחומרים מסוימים להתפרק ולהתפוצץ ולאחרים להתגבש ולהתחזק, ישנם ספורטאים שבמצבי לחץ, מתפרקים. ישנם אחרים שמצבי הלחץ מוציאים מהם את המיטב.

התכונה המרכזית שעומדת בבסיס היכולת להתמודד טוב עם הלחץ היא עמידות (resilience). מונח הלקוח מעולם הפיזיקה, ומציין את יכולתו של חומר המופעל עליו לחץ, לחזור למצבו הראשוני. עמידות היא תכונה מרכזית שספורטאי צריך לפתח כדי להיות מסוגל לבצע את הכי טוב שלו דווקא במצב בו הוא נמדד, דבר שכשלעצמו גורם ללחץ. זה יכול להיות בזמן האימון שבו אלמנט התחרות עולה, בזריקות לסל, בסטים בטניס, במדידת זמנים בשחייה ובאתלטיקה, וזה מתגבר עד מצבי תחרות בהם הספורטאי נדרש לתפקד באופן מקסימלי. גם לתחרויות יש מנעד. מאליפות פנימית בתוך הארגון ועד אליפות עולם.

ספורטאים להם יכולת עמידות גבוהה, יגיעו להישג טוב יותר ככל שהתחרות משמעותית יותר. אחד המאפיינים של תכונת העמידות, הוא היכולת להתאושש ממצבי דחק קשים וממשברים. כלומר, גם אם חס וחלילה לא ילך להם, יש להם יכולת אישית להתאושש ולחזור למצבם הראשוני, דבר המעניק להם כוח פנימי חוזק ואומץ להתחרות הכי טוב שהם יכולים. ללא יכולת עמידות החומר האנושי יקרוס תחת לחץ.

 לעוף  - פסיכולוגיית ספורט

הצטרפו לדף הפייסבוק שלנו

לכתבות נוספות באתר לעוף

נכתב על ידי מיכל יערון, פסיכולוגית ספורט מן המובילות בארץ. מנכ”לית חברת “לעוף” – פסיכולוגיה מתקדמת בתחום הספורט המספקת ליווי וייעוץ מקצועי, אימון מנטלי, סדנאות, הרצאות והכשרות לספורטאים, מאמנים, קבוצות וארגוני ספורט. כמו כן, מספקת החברה שירותים למנהלים, ארגונים וחברות בכירות בכל הארץ.  

כתיבת תגובה