חמשת ה"שיאים"?

מאת מיכל יערון- פסיכולוגית ספורט ומנכ”לית לעוף מהן היכולות המנטליות הנדרשות מספורטאים? הרבה נכתב על מהם הכישורים המנטליים שצריך ספורטאי וצריכה קבוצה. פסיכולוג…

מאת: מערכת מרתון ישראל
בתאריך: 02.10.2013
בלוג
0 תגובות

מאת מיכל יערון- פסיכולוגית ספורט ומנכ”לית לעוף
מהן היכולות המנטליות הנדרשות מספורטאים?
הרבה נכתב על מהם הכישורים המנטליים שצריך ספורטאי וצריכה קבוצה. פסיכולוג ספורט אמריקאי וחבר יקר, דר’ ג’ואל פיש (Joel Fish), הציג בכנס בנושא פסיכולוגיית ספורט את תפיסתו לגבי היכולות המנטליות הנדרשות מספורטאים צעירים וכמו אמריקאים רבים גם הוא בחר להציג את חמשת ה-c, כטכניקה אמריקאית שיווקית ידועה:
Confidence – בטחון – יכולת קריטית של הספורטאי. ספורטאי הבטוח בעצמו מבצע פעולות בנחישות לעבר המטרה.
Composure – קור רוח – פחד וספורט הולכים יחד, אך זהו שידוך לא טוב. אי לכך, ספורטאי המסוגל ברגעים קריטיים ולאורך הדרך להיות בעל קור רוח ולבצע את שמוטל עליו, מאפשר לעצמו ולסביבתו לפעול נכון ולצאת ממצבים קשים.
Concentration – ריכוז – ריכוז, ריכוז ועוד ריכוז. אחת היכולות הבסיסיות שצריך בביצועים בספורט ובכלל.
Communication – תקשורת – מחקרים רבים מראים על חשיבות התקשורת ככלי ליצירת מערכות יחסים חיוביות, טובות ומקדמות. יחסים זוגיים, בין הורים לילדיהם וכמובן בין דמויות סמכות לנתיניהם. איך שלא נסתכל על הנתון הזה, בעולם הספורט, כשמדובר על צעירים (אך גם על בוגרים), הנושא של תקשורת עם המאמן וכן עם ההורים המלווים הוא קריטי להצלחה. בני נוער נסמכים על הסמכות ככלי מרכזי לפיתוח האני שלהם, הביטחון, היכולת להתמודד עם טעויות, קשיים ועוד.
Cohesion – לכידות – כל מילה מיותרת. קבוצה ללא לכידות בין חבריה לא תוכל להגיע למיצוי של הפרט והקבוצה גם יחד.
אני מעריכה מאד ומכבדת את ג’ואל פיש. הוא איש מקצוע רציני ואיש אקדמיה בתחום פסיכולוגיית הספורט. אני משוכנעת  כי דבריו נסמכים על ניסיון מהשטח ועבודה אקדמית. אולם, אני לא מצליחה להחליט בוודאות מהם חמשת הכללים החשובים ויתרה מכך, לא בטוחה שהייתי בוחרת את אותם אילו שבחר ג’ואל.
מניסיוני כפסיכולוגית ספורט והבנתי את ההיבטים הפסיכולוגים של ספורטאים, צעירים כבוגרים, אני רואה חשיבות גדולה במספר משתנים אחרים או נוספים. נחישות ואומץ הם מרכיבים ראשונים במעלה, יצר תחרות ותשוקה ואיתם עבודה קשה- כל אילו קריטיים אולם לצידם ולצד אותם מרכיבים שציין ג’ואל, מודעות היא כלי מאד חשוב. מודעות ויכולת להבין מה עליך לעשות כדי להשתפר לצד ההבנה מה מונע ממך לבצע את המוטל עלייך. לדוגמה: אם תפקידך לבעוט לשער, אך אתה נמנע מכך, לא ריכוז או נחישות יעזרו לך להתגבר. אולם אם תהיה מודע למניעים המעכבים אותך, כגון פחד להיכשל או מחשבה כי למסור זוהי פעולה נכונה יותר, או אז תוכל להתגבר על הקושי ולהביא את כל היכולות המצוינות מעלה לידי ביטוי.
לסיכום – צריך יותר מ-5 cים כדי להצליח בספורט.
לכתבות נוספות באתר לעוף
[author image=”https://marathonisrael.co.il/wp-content/uploads/2013/08/michal.jpg” ]מיכל יערון, פסיכולוגית ספורט מן המובילות בארץ. מנכ”לית חברת “לעוף” – פסיכולוגיה מתקדמת בתחום הספורט המספקת ליווי וייעוץ מקצועי, אימון מנטלי, סדנאות, הרצאות והכשרות לספורטאים, מאמנים, קבוצות וארגוני ספורט. כמו כן, מספקת החברה שירותים למנהלים, ארגונים וחברות בכירות בכל הארץ. www.lauf.co.il[/author]

כתיבת תגובה