הליך חדש לתיקון קרע ברצועת הACL

הליך טיפולי חדש נראה מבטיח לתיקון קריעה של הרצועה הצולבת הקדמית של הברך (ACL)  מנתונים סטטיסטיים עולה כי יותר מ100,000 פציעות ברצועה…

מאת: מערכת מרתון ישראל
בתאריך: 12.02.2017
בריאות
0 תגובות

הליך טיפולי חדש נראה מבטיח לתיקון קריעה של הרצועה הצולבת הקדמית של הברך (ACL

מנתונים סטטיסטיים עולה כי יותר מ100,000 פציעות ברצועה הצולבת הקדמית של הברך (ACL) מתרחשות מדי שנה. קריעה של הACL היא פציעה רצינית שעשויה לסיים קריירה ספורטיבית באופן פתאומי. ניתוח לשחזור ה ACL הוא אחד מההליכים הכירורגיים האורתופדיים הנפוצים ביותר בארצות הברית. בניגוד לרצועות אחרות, קצוות קרועים של הACL לא מתאחים.
ניתוח לשיחזור ה ACL הוא פולשני ולמרות שרוב המטופלים מסוגלים לחזור לספורט, הסיכוי לקריעה חוזרת בקרב בני נוער עומד על 20%, וכ80% מהמטופלים מפתחים דלקת פרקים ניוונית 15-20 שנים לאחר הניתוח, גם אם השחזור היה מוצלח.
טכניקה חדשה בשם תיקון באמצעות פיגום של גשר ביולוגי, אוBridge-Enhanced (ACL) Repair  (BEAR), פותחה ונבדקה על ידי צוות רופאים בראשות ד”ר מרתה מוריי (Martha Murray), כירורגית אורתופדית שעובדת בבית החולים לילדים בבוסטון. במקום להשתמש בשתלי גיד, החוקרים גירו רצועה צולבת קדמית קרועה של הברך לתקן את עצמה.
bear_figures
כיום, בהליך הכירורגי המקובל לשחזור הACL, הרצועה הקרועה מסולקת ומוחלפת בשתל גיד. השתל נלקח בדרך כלל מגיד שריר ההמסטרינס של המטופל עצמו. יוצרים מנהרה דרך בסיס עצם הפמור והחלק העליון של עצם הטיביה. השתל מגיד שריר ההמסטרינס מוחדר דרך שני החורים, ומחקה את המיקום המקורי של הACL. בורג ועוגן נעיץ ממוקמים בשני הקצוות כדי להבטיח את השתל במקומו. במשך הזמן, ה ACL שגדלה מחדש משתמשת בשתל כתמיכה ליצור רצועה חדשה ומחוזקת.
עם זאת, מלבד הסיכון הגבוה לקריעה חוזרת וסימנים מוקדמים לדלקת מפרקים ניוונית, המטופל צריך להחלים גם באזור ממנו נלקח השתל, מהלך שמאריך את זמן ההתאוששות הכוללת שלו. בניתוח החדש, BEAR, אין שימוש בשתלי רקמותיו של המטופל.
מה כוללת טכניקת הטיפול החדשה BEAR?
הטכניקה החדשה משתמשת בתפרים ובפיגום של גשר ביולוגי (ספוג עשוי חלבונים ספוג בדמו של המטופל) כדי לגרות ריפוי של רצועת הACL הקרועה. נדרש חתך כדי להחדיר את הספוג וכל היתר מבוצע בארתרוסקופיה. הספוג משמש גשר עליו צומחת מחדש רצועת הACL. לאחר כמה שבועות, הקצוות הקרועים של רצועת הACL גדלים לתוך הספוג, ומחליפים אותו ברקמות מתוקנות המחברות מחדש את העצמות באופן דומה לרצועת הACL המקורית.

עד כה ההליך הוכח כבטוח ויעיל בבעלי חיים  וב10 מטופלים. מטרת המחקר הנוכחי היא לקבוע אם הטכניקה החדשה תפעל בדומה לניתוח לשחזור ה ACL עבור מספר גדול יותר של מטופלים. כל 10 המטופלים שעברו את הליך הBEAR צימחו שוב רצועותACL  תקינות וללא שום בעיות, והם נמצאים כעת במעקב יסודי אחר ההתקדמות בהחלמה ובביצועים. אם הכל ילך כשורה, החוקרים מאמינים שההליך עשוי להיות זמין באופן נרחב בעוד 3 – 4 שנים.
צוות המחקר סבור שרצועת הACL המשופצת צפויה לתפקד בדומה לרצועות הACL המשוחזרות באמצעות שתלי גיד. הם מקוים שהליך ה BEAR יפחית את פרק הזמן שלוקח להתאושש מהניתוח ויקטין את הסיכונים להתפתחות דלקת מפרקים ניוונית אצל מטופלים לאחר שהחלימו מהפציעה.

מאת: יוספה טל

http://physioplexity.com

מקורות:
http://www.childrenshospital.org/aclbeartrial
Incidence and trends of anterior cruciate ligament reconstruction in the United States, Mall et al., 2014 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25086064
תמונות:
Boston Children Hospital, dreamstime

כתיבת תגובה