הטבע, המסלול, האנשים

זו השנה השמינית שמרוץ העגור יצא לדרך בנובמבר, עם שיאה של עונת נדידת העגורים. רו״ח איתי גוטליב, ממשרד רו״ח EY, שיזם ותומך בקיום המרוץ מראשית דרכו, מספר על המרוץ המיוחד בצפון הארץ

מאת: מורן מישל
בתאריך: 27.09.2018
בלוג ריצה
0 תגובות

צילום: תומר פדר


הריצה מחברת בין אנשים, זה דבר שאנחנו יודעים כבר שנים, ויש לה דרך לאסוף ולחבר את החבר׳ה הטובים באמת. 
לפני שמונה שנים, בסיור מנהלים די סטנדרטי בצפון הארץ, פגשו רו״ח רונן בראל ורו״ח דורון שהרבני את פרופסור יוסי לשם באגמון החולה. השניים, שותפים מנהלים במשרד רואי החשבון הגדול בארץ EY, הם רק במקרה גם רצים חובבים שרצים להנאתם עם קבוצת הריצה של שותפי המשרד מדי שישי בבוקר בחוף הצוק בתל אביב. מהמפגש עם פרופסור לשם שסיפר על נדידת הציפורים בשמורת החולה ומחוויית הטבע עוצרת הנשימה שמספק הסיור באגמון, חזרו למשרד התל אביבי נלהבים עם הצהרה שהיה כיף לו יכלו לרוץ שם. 
אלו תולדותיו המקוצרות של מרוץ העגור, כפי שמספר אותן איתי גוטליב, שותף ב-EY, שמונה מיד לאחראי על הפקת המרוץ מטעם החברה, בהיותו הרץ ״הרציני״ בחבורה. 
״בתחילת הדרך זה היה מרוץ קטן מאוד. לא השקענו בפרסום וגם לא רצינו שיגיעו המוני רצים למקום. היתה לנו אג׳נדה מצומצמת לבוא ולרוץ באזור המקסים הזה, לחוות את הטבע, את שיא עונת נדידת העגורים מאירופה לאפריקה, שעל שמם גם זכה המרוץ בשמו, ולהעניק חוויית ריצה קרובה לתושבי הצפון. בשנה הראשונה הגיעו בסך הכל כ-400 רצים, בשנה שלאחר מכן לא הרבה יותר.״ 
עם השנים המרוץ הפך למוכר ופופולרי, הן בשל הנוף המיוחד שמהווה לו תפאורה מושלמת, הן בשל מזג האוויר הנעים בו וכמובן משום שהתגלה כמסלול נוח להשגת תוצאות מרשימת בחצי מרתון ובריצת עשרה ק״מ. 

צילום: תומר פדר

אדם וטבע 

כבר שמונה שנים נותן המשרד חסות למרוץ העגור שממומן כמעט כולו מכספים פרטיים. בשונה ממרבית המרוצים בארץ שממומנים מכספי מועצות שתומכות בקיום המרוצים לרווחת התושב, כאן אג׳נדת התרומה לקהילה מגיעה מתורמים מהמגזר העסקי בעיקר. 
״השותפים המרכזיים שלנו במרוץ העגור הנם קק״ל, החברה להגנת הטבע, אגמון החולה וכמובן מרתון ישראל. השנה גם חברות גדולות מבקשות לתת חסות ולשלוח את עובדיהן להשתתף במרוץ, דבר שאנחנו רואים בו חשיבות גדולה הן בפיתוח המרוץ והן בהתפתחות הדאגה לבריאות העובד בסקטור הזה.״ מספר גוטליב. 
אבל בין האוכלוסיות הקבועות שמאפיינות את רצי מרוץ העגור אפשר למנות גם כמה קהלים לא שגרתיים. 
בעקבות שת״פ מיוחד בין פרופסור לשם לצה״ל, בניסיון למנוע פגיעת ציפורים נודדות במנועי מטוסי חיל האוויר, נולד ״צבא ההגנה לטבע״ שאמון על הפרויקט ושהגיע להישגים מרשימים בשמירה על הטבע ועל כלי הטיס של החיל, ודרכו חיילים רבים מיחידות הצפון מגיעים מדי שנה להשתתף במרוץ. כמו כן, יוסי לשם הינו היזם של הבאת קבוצות ריצה מיריחו ומירדן.

צילום: תומר פדר

מרוץ חוצה גבולות

אחד הסיפורים המוכרים הוא שמרוץ העגור החמישי הוזנק ע״י הנשיא לשעבר, שמעון פרס ז״ל. ״פרס הגיע לכאן לאחר ששמע כי קבוצות רצים מירדן ומיריחו מגיעות להשתתף במרוץ. אנחנו עושים מאמצים להביאן מדי שנה כי אחוות העמים דרך הריצה הפכה לנו לאג׳נדה מרכזית במרוץ העגור. זה לא תמיד פשוט, לעתים יש קשיים ממשיים בהבאתם, אבל אנחנו תמיד פועלים לכך. לפני שהזניק פרס את הרצים הוא פתח ואמר דבר שלא חשבנו עליו לפני כן – הוא אמר שלא סתם אגמון החולה הוא מקום המפגש לקבוצות מהארץ, מירדן ומהרשות, הוא כזה משום שלציפורים שנודדות ממדינה למדינה, מיבשת ליבשת, אין גבולות. כך בשיתוף קבוצות הריצה השכנות גם מרוץ העגור, שמתקיים במוקד נדידת הציפורים בארץ, מגשר על הגבולות המפרידים בין העמים ומאפשר לריצה להיות הגורם המחבר. כאשר אימצנו את האג׳נדה הזו לליבו של המרוץ הצטרפו גם ילדי בתי ספר יסודיים יהודיים וערביים שלומדים על נדידת העגורים, מכל אזור הצפון – מחיפה, נשר, קריית שמונה ומן הכפרים באזור, וכולם רצים ביחד במקצי הילדים. זהו ערך מאוד יפה במרוץ הזה ואנחנו מחוברים אליו מאוד.״ 

צילום: תומר פדר

דרך הלב 

ואחרונים וחביבים מאוד, עמותת אתגרים ועמותות נוספות למען אנשים עם נכויות ומוגבלויות. ״לפני כשנתיים הצטרפו אלינו רצים עיוורים ומלווייהם מעמותת אתגרים, לצידם גם ילדי בי״ס חורשים, בי״ס לילדים עם מוגבלויות קשות, שמגיעים לרוץ קילומטר עד 5 ק״מ. קהילות אלה מצאו בית במרוץ מכיוון שהמסלול נגיש לכל אורכו ומאפשר להם חוויית ריצה נוחה ובטוחה. המפגשים עם המשתתפים האלה על קו הזינוק ובקו הסיום הם כנראה הרגעים המרגשים ביותר במרוץ הזה.״  
מרוץ העגור יוצא לדרך בפעם השמינית. גם השנה מחכה לרצים חוויית ריצה ביתית באווירה צפונית ורגועה, במזג אוויר מושלם ועם תמונת הנוף שאין שניה לה בארץ. עכשיו שאתם מכירים את האנשים שמאחורי המרוץ, אין ספק שתרצו להיות שם איתנו. 
מחכים לכם ב 23.11.18 על שפת אגמון החולה. להרשמה >> 

צילום: תומר פדר

כתיבת תגובה