בדרך למרתון ווינר טבריה חושבים על החיים/ כמה זה עולה לנו?

הרבה לפני שיאיר לפיד היה שר אוצר וחלם להיות ראש ממשלה בישראל, הוא כתב טור בעיתון בו סיפר כיצד קנה מערכת קולנוע…

מאת: מערכת מרתון ישראל
בתאריך: 09.12.2015
בדרך למרתון ווינר טבריה חושבים על החיים
0 תגובות

הרבה לפני שיאיר לפיד היה שר אוצר וחלם להיות ראש ממשלה בישראל, הוא כתב טור בעיתון בו סיפר כיצד קנה מערכת קולנוע ביתית ומצא את עצמו עם הזמן קונה ועוד מוצרים נלווים למערכת, את התופעה הזאת הוא תיאר במשפט אשר כל אחד שרץ יכול בוודאי להזדהות איתו “אתה קונה לעצמך מערכת ופתאום אתה מגלה שהיא מתחילה לקנות לעצמה מוצרים נלווים עד שאתה פשוט הופך להיות הארנק שלה”. הציטוט הוא מהזיכרון אך הכוונה ברורה. ריצה היא תחביב מהנה, מרגש, מאתגר אך עם הזמן היא הופכת לתחביב מאוד לא זול.
במאמר זה אני ממלא חוב, לפני מספר מאמרים כתבתי על תכנון החיים לצד ריצה אז אמרתי שבעתיד אכתוב על הוצאות כספיות וריצה, אז הנה בבקשה. הסיבה שאני כותב את המאמר רק עכשיו, כי כפי שתוכלו לקרוא בסוף המאמר, בסופ”ש האחרון השתתפתי במרוץ עמק המעיינות בבית שאן. כך מצאתי את עצמי מחשב הוצאות מלון, דלק, אוכל, וככה שמתי לב כמה כסף עולה תחביב שלכאורה אמור להיות מאוד פשוט וזול.
לפני שאכנס לעובי הקורה חשוב לי להבהיר, אני לא מתבכיין ולא כועס ובאמת שאין לי שום בעיה עם זה. בסופו של דבר אני בחרתי בתחביב שכזה ואני בחרתי במודע לקחת את העסק הזה ברצינות רבה, יכולתי בקלות לבחור לרוץ להנאתי בלי להוציא שקל אחד, אך בדעה צלולה וחופשית בחרתי בדרך היקרה ואני ממש לא מתחרט על כך. המאמר בסך הכל נועד להסביר למי שמעוניין ללכת צעד קדימה בתחום הריצה, כולל באימונים לקראת מרתון, להכיר בכך שמדובר בעסק לא זול ולצד החישובים של הזמן ושל היכולות הפיזיות שלו, עליו לעשות את השיקול האם הוא יכול לעמוד בזה מבחינה כלכלית.
 
למה זה יקר וכמה זה עולה לנו
כשמסתכלים על זה מהצד, ריצה היא אחד מתחומי הספורט שלכאורה לא אמור לדרוש מאיתנו שום הוצאה כספית גבוהה. זאת להבדיל מרכיבה על אופניים שאז אין ברירה אלא לרכוש אופניים יקרות, קסדה ומגנים ולתחזק אותם באופן רציף. בריצה כל מה שצריך זה נעליים טובות, חולצה ומכנסיים. הוצאה שלא אמורה לעבור את ה-1000 שקל. ריצה היא הרי ספורט עממי, כך לפחות היא מוגדרת, ככזאת היא לא אמורה לעלות הרבה כסף, אך עם הזמן היא הפכה למשהו מעבר לזה.
הערה קטנה לפני שנתחיל, לא אתן כאן מחירים מפורטים וגם לא אציג מותגים וכדומה, מלבד מקרה אחד או שניים, בשביל לא להתחייב שלא לצורך.
זה מתחיל כאמור בנעליים. במצב רגיל, אז אפשר להשתמש בנעלי ריצה עד שהן מתפרקות, עניין של כמה חודשים טובים ואפילו מעבר לכך. אם מתאמנים על בסיס יומי ומתחרים במרוצים, אז כל 600 ק”מ נהוג להחליף נעליים בשביל למנוע פציעות. מן הסתם גם לא קונים נעליים רגילות אלא נעליים מותאמות לריצה.. עניין של מאות שקלים. אחרי הנעליים, יש את עניין החולצות והמכנסיים. לשמחת הרצים במרוצים, בכל מרוץ מקבלים חולצה מנדפת זיעה ולקבוצות הריצה יש חולצות משלהן. אך מי שמתעקש בכל זאת לקנות, אז מדובר במינימום מאה שקל לחולצה או גופיית ריצה. מכנסיים עולות קצת יותר ויש לוודא שמדובר במכנסיים עם כיס אחורי למפתח או דברים אחרים. בשביל ריצה בחורף יש לקנות מעיל, עניין של עוד כמה מאות שקלים, ולמי שמתעקש לרוץ בטמפרטורות נמוכות מאוד, מומלץ לרכוש כובע מתאים, כפפות וטייץ ארוכים. גם בקיץ מוטב לרוץ עם כובע, והנה שילמנו מאות שקלים רק בשביל להתאים את עצמנו לריצה בעונות השנה המשתנות.
עולם הרצים, תקנו אותי אם אני טועה, מתחלק לשניים. אלה שרצים שמוכנים לרוץ עם פלאפון על הזרוע ואלה שמעדיפים את שעון יד מקצועי לריצה. מי שבוחר לרוץ עם פלאפון על הזרוע חוסך לא מעט כסף, הוא יכול להוריד אפליקציות מתאימות לריצה (אני עצמי רצתי במשך תקופה ארוכה עם אפליקציית runkeeper) וכך הם חוסכים לעצמם גם רכישת שעון וגם רכישת נגן מוזיקה. עם זאת בשביל בנוחות עדיף לרכוש שעון יד, אני אישית רץ עם גרמין, ועם נגן מוזיקה (אם יורשה לי, ממליץ על נגן אוזניות של סוני, מתאימות גם לשחייה), מדובר אומנם בהשקעה של למעלה מ-1000 שקל, אך היא משתלמת. השעון מתחבר למחשב, יש לו GPS מובנה, סקירה מרבית למעקב אחר הריצה, אפשרות לתכנון אימונים והוא מאוד נוח. בוודאי אם מסתכלים על זה שסמאטרפון מכביד על היד בזמן ריצה.
אחרי שרכשנו את כל המוצרים לריצה, יש את שלב הטיפולים. הבסיס הוא ג’ילים, מגנזיום, תוספי תזונה, משחות ועוד. גם כאן ההוצאה הכוללת מגיעה למאות שקלים, אך היא מתפרסת על פני תקופת זמן ארוכה יותר יחסית. מי שסובל מכאבי רגליים או עומס כתוצאה מאימונים ממושכים, צריך גם ללכת למעסה או פיזיותרפיסט. כל פגישת טיפול שכזו יכולה להגיע לסכום של מאות שקלים.
ואחרי שלב הטיפולים ואולי לפני, יש את שלב האימון וקבוצות הריצה. אפשר לחסוך את זה ופשוט להוריד תוכניות אימון באינטרנט, הן למרוצים קצרים והן למרתון, אך כמו שציינתי באחד המאמרים הקודמים, זה לא נכון ולא חכם להתאמן למרתון לבד, בוודאי לא למרתון ראשון. עבודה עם מאמן, במידה והוא מאמן איכותי וטוב, היא הכרחית, לא רק מבחינת תוכנית הריצה שהוא בונה עבורכם אלא גם בשביל הטיפים השונים במהלך הדרך, המעקב שהוא מבצע אחר ההתקדמות שלכם ובראש ובראשונה עצם זה שיש גורם מוסמך שמבין עניין אשר עובד איתכם, עוזר ותומך. עבודה עם מאמן ועם קבוצת ריצה זה עוד כמה מאות שקלים בחודש.
לירון תמם - חצי מרתון מעיינותעכשיו הגענו לעניין שלשמו אנחנו כאן, עלויות המרוצים. כמו שציינתי ריצה זה ספורט עממי וייתכן שבמקור המרוצים לא עלו כסף או עלו סכום זעום, אך זה לא כך היום. כל מרוץ גובה סכום אחר, על פי איכותו ועל פי אורך המסלול אליו נרשמים. בדרך כלל בעשרות שקלים או קצת מעבר, במידה ומדובר במרוצים גדולים ומשמעותיים. העניין הוא שצריך לקחת בחשבון עלויות נלוות, דוגמא דלק, אוכל ובמקרה ומדובר במרוצים במקומות רחוקים אז גם לינה (אלא אם כן אתם מתכוונים להגיע אל קו הזינוק אחרי נסיעה לילית, דבר שהוא לא מומלץ פיזית ונפשית). במהלך השנה-שנתיים האחרונות שמעתי לא פעם רצים שסיפרו שהם במה שמכונה בעגה הספורטיבית, עונה פיננסית, כלומר מוותרים על מרוצים מטעמי עלויות ובצדק. לא חובה לרוץ בכל מרוץ שיש, אפשר לקבוע מספר מרוצים שנתי, להתכוונן אליהם ולהתאמן לקראתם. כך מתאימים את תוכנית האימונים למרוצים הנ”ל וחוסכים בעלויות.
יש לומר, לשמחתנו, אנחנו חיים בתקופה בה יש לא מעט אתרי אינטרנט שמציעים למכירה מוצרי ריצה איכותיים בזול, קבוצות פייסבוק בהן אפשר לקבל מידע על מוצרים זולים והצעות לרכישה קבוצתיות או אחרות ובכלל אפשר למצוא לא מעט מוטיבים של כלכלה שיתופית בקבוצות אלו, אז אם מחפשים שם טוב אפשר למצוא מוצרים איכותיים במחירים סבירים.
לסיכום, ריצה זה תחביב לא זול במידה ואתם לוקחים אותו ברצינות. ההנאה מובטחת, האתגר הוא גדול, תחושת הסיפוק עצומה, אך צריך לדעת שזה גובה מחיר כספי לא קטן.
איפה אנחנו היום
חודש למרוץ, כמעט הגענו לקו הזינוק. בסוף השבוע האחרון השתתפתי במרוץ האחרון לקראת המרתון, מרוץ עמק המעיינות, 21 ק”מ בתוצאה סביב 1.40 מרוץ זה נחשב להכנה הטובה האחרונה לקראת המרתון ואכן אני מניח שרבים מהמשתתפים במרוץ יהיו נוכחים גם במרתון.
מלבד זאת האימונים נמשכים כרגיל, ריצות יחסית קצרות במהלך השבוע, אימון קבוצתי אחד וריצה אחת ארוכה בסוף שבוע, בין לבין הרבה תרגילים בבית. זה השבוע העמוס האחרון (כנראה) שבסופו מחכה המסכמת של 38 ק”מ, יותר קרוב מזה כבר לא יהיה.
 
מאמר מאת לירון תמם , כותב תוכן עצמאי לאתרי אינטרנט, בעל אתר שירים חדשים פרי עטו. מוזמנים להיכנס, לקרוא ולהגיב.

כתיבת תגובה