בדרך למרתון ווינר טבריה חושבים על החיים/ אלמנט הזמן בתכנון האימונים

אלמנט הזמן בתכנון האימונים – מאת לירון תמם. – כתבה רביעית בסדרה: בדרך למרתון ווינר טבריה. לצפיה: בכתבות הקודמות בסדרה. לפני כמה חודשים…

מאת: מערכת מרתון ישראל
בתאריך: 07.10.2015
אירועים
0 תגובות

אלמנט הזמן בתכנון האימונים – מאת לירון תמם.
– כתבה רביעית בסדרה: בדרך למרתון ווינר טבריה.
לצפיה: בכתבות הקודמות בסדרה.
לפני כמה חודשים יצא ספר של פרשן כלכלי בכיר ובו הוא סיפר על חוקים כלכליים לא כתובים. אחד מהם היה “חוק ה-20 אחוז”. החוק מסביר שלא משנה כמה יש לנו, תמיד נרגיש שחסר לנו עוד 20 אחוז. זה נכון לגבי זמן, כסף, אוכל וכל דבר אחר בחיים.
אנחנו נמצאים אחרי החגים, 100 ימים לפני מרתון טבריה, מעכשיו עד תחילת ינואר אין הפסקות, אין חגים ומועדים, זמן טוב להסתכל על שני המשאבים החשובים ההכרחיים בשביל להתאמן ולרוץ במרוצים, כולל מרתון. זמן וכסף והאם חוק ה-20 אחוז עובד גם כאן.
אם אני בוחן את הזמן שיש לי בשביל להתאמן, אז אני במצב אידיאלי. בוודאי במאקרו, היה לי ויש לי מספיק זמן להתאמן עד המרתון, הבעיה היא לכאורה במיקרו, כלומר ביום יום, כאן אני חושש שהבעיה היא אצל כולם, ועדיין אני במצב אידיאלי.
בשביל להסביר למה אני במצב אידיאלי נדרשת הקדמה קצרה. בחודש דצמבר האחרון התפטרתי מהעבודה בה עבדתי מסיבות שונות והחל מינואר אני עובד באופן עצמאי מהבית ככותב תכנים באינטרנט. זו עבודה בה אני קובע את מסגרת הזמן שלי ואני נהנה בה מחופש רב באופן יחסי.  לכן יש לי מספיק זמן להתאמן בשעות שאני רוצה. עד אז רצתי 4 ימים בשבוע, שני, רביעי, שישי ושבת, כאשר בימי שני ורביעי, הייתי חוזר הביתה בערב ויוצא לרוץ בלי לנוח לפני זה או בלי לעשות חימום כנדרש. האימונים התאימו למרוצים קצרים, לא לריצות ארוכות.
20150926_094052כשהתחלתי לעבוד מהבית, יכולתי להקדיש הרבה יותר זמן לריצה, סביר להניח שאלמלא השינוי המקצועי לא הייתי מסוגל להתאמן לקראת מרתון. כן, ברור לי שיש אנשים שעובדים 10 שעות ביום, יש להם ילדים ועדיין מתאמנים למרתון, זה נראה לי פשוט בלתי אפשרי. השינוי שעשיתי איפשר לי להעביר חלק מהאימונים לבוקר, להתאמן 5 וגם 6 פעמים בשבוע, לרוץ בכיף בימי שישי ושבת בבוקר, לפנות הרבה יותר זמן לאימוני חיזוק וגמישות בבית, כי אני לא מרגיש לחוץ בזמן. הריצה לא באה על חשבון שום דבר אחר. אחד היתרונות של עבודה מהבית הוא שתמיד יש זמן, תמיד אפשר לעשות דברים שלא קשורים לעבודה בלי שזה יבוא חשבונה.
אני מספר לכם את זה כי אם רוצים להתאמן למרתון, צריך לקחת ברצינות את אלמנט הזמן שצריך לפנות בשביל זה. במשך חצי שנה, באופן הדרגתי, מגיעים לרמה של אימון על בסיס יומי, אימון שדורש כמה שעות (לפני, בזמן ואחרי האימון) וזה עוד לפני שמדברים על העבודה שהגוף צריך לעבור. זה אומר שכל יום צריך ללכת לישון בשעה סבירה, לקום מוקדם בבוקר (בהנחה ואתם לא רוצים לרוץ בחשכה), לוותר על אירועים מסוימים, לוותר על יציאות עד מאוחר, לקחת בחשבון שגם אם אתם רצים בערב ובבוקר למחרת אתם לא רצים, הסיכוי שיהיה לכם כוח לצאת בערב הוא נמוך. למרות שזה משחרר. בנוסף לריצות, צריך לזכור שיש לבצע אימוני חיזוק וגמישות בבית, ובימים של מרוצים יש לקום בארבע או חמש בבוקר בשביל להגיע בזמן לחימום לפני הזינוק.
בשביל להבין יותר במה מדובר, אז הנה מה שאני עושה. אני גר בכפר סבא,עיר שיש בה כמה מסלולים מאולתרים שאפשר לרוץ בהם אך הבעיה שהם כוללים עליות לא נעימות. לכן את הריצות הקצרות שלי, קרי 10 ק”מ, אני עושה בעיר (מרחוב כצלנסון עד לאצטדיון, סובב קניון G, דרך הפארק בחזרה), בדרך כלל בשעות הבוקר או בשעה שבע אחרי שאני מסיים את כל עיסוקיי. פעמיים-שלוש בשבוע אני נוסע לפארק הירקון לריצות יותר ארוכות או לריצת מהירות (מדובר על מסלול נוח כי הוא מישורי, ללא רמזורים ומוצל). זה אומר שעלי לקום מוקדם, בסביבות שש ולנסוע לשם בשביל לרוץ לפני שהשמש הופכת את הריצה לבלתי אפשרית ולפני שייתפסו כל מקומות החנייה באזור.  מעת לעת אני מוותר על הנסיעה ורץ עד לפארק רעננה או עד לקניון הגדול בהוד השרון. בכל מקרה, בבקרים כאלה, הריצה לוקחת כמעט את כל הבוקר, אם מחשבים את המקלחת, ארוחה והשינה שלאחר מכן.
כשחושבים על אלמנט הזמן צריך לזכור שיש גם אנשים נוספים במשוואה. בן או בת זוג עושים ויתור לא קטן בעניין. לעיתים מרצון ואהבה, לעיתים מחוסר ברירה. אני בורכתי בבת זוג תומכת ואוהבת שמבינה את מטרתי. מה שבטוח הוא, כשמחליטים להתאמן למרתון צריך לקחת בחשבון שיש עוד צד בעניין, שגם אם הוא לא מתאמן ואיננו נוטל חלק אקטיבי בעניין הוא בהחלט חלק ממנו. מה שכן, אין ספק שזה מוסיף לתחושת המחויבות האישית ולהכרה שצריך להתאמן חזק ולהצליח, אחרת גם בזבזנו זמן וגם אכזבנו את אלה שעשו ויתור מסוים ולא פשוט למען המטרה שלנו.
לסיום חלק זה, נשאל האם “חוק 20 אחוז” נכון גם כאן? סביר להניח שכן. אם היו לי עוד כמה שעות כל יום בשביל לישון ולנוח הייתי שמח, מה שיותר סביר, גם אז הייתי מרגיש שאין לי מספיק זמן אך מתי בדיוק יש?. לפחות במאקרו, הזמן הכולל, אני מרגיש שיש לי מספיק זמן ולא צריך יותר מזה בשביל להגיע מוכן למרתון.
באחד המאמרים הבאים אסביר על אלמנט נוסף שצריך לקחת בחשבון כשמתכוננים למרתון, אלמנט הכסף.
ההתקדמות השבועית
כרגע אני עומד על 5 ימי אימונים בשבוע, כשהנפח הכולל שלהם מגיע ל-70 ק”מ. האימונים כוללים שתי ריצות של 10 ק”מ, ריצה אחת של מהירויות, ריצה ארוכה אחת שעומדת על 18 ק”מ וריצה ארוכה שנייה שעומדת על 21 ק”מ. הקצב שלי נע בין 5 ל-5.3 דקות לק”מ. אני אמור לרוץ יותר לאט מזה, אך לשמחתי (או לצערי) כמה שאני מנסה, אני לא מצליח והגוף מרגיש טוב עם זה.
לשמחתי גם הריצות הארוכות הופכות יותר ויותר פשוטות, כבר היום ריצה של 18 ק”מ זורמת לי בקלות יחסית. אני מאמין שעם הזמן ארגיש גם בריצה של 20 ק”מ ומעלה תחושה קלילה כאילו מדובר בריצה של 10 ק”מ ולא יותר. כשאגיע לזה, אדע שעליתי שלב במוכנות שלי לקראת הדבר האמיתי.
 
מאמר מאת לירון תמם , כותב תוכן עצמאי לאתרי אינטרנט, בעל אתר שירים חדשים פרי עטו. מוזמנים להיכנס, לקרוא ולהגיב.

כתיבת תגובה