אהבה עצמית? עיסוי מיופאשיאלי עצמי ואוקסיטוצין

מחקרים מוכיחים כי טיפולי עיסוי מביאים להקלה בכאבי גוף ולהשפעות פסיכולוגיות חיוביות רבות. האם עיסוי מיופאשיאלי עצמי עשוי להשפיע על סף הכאב…

מאת: מערכת מרתון ישראל
בתאריך: 21.07.2016
בלוג
0 תגובות

מחקרים מוכיחים כי טיפולי עיסוי מביאים להקלה בכאבי גוף ולהשפעות פסיכולוגיות חיוביות רבות. האם עיסוי מיופאשיאלי עצמי עשוי להשפיע על סף הכאב באמצעות “הורמון האהבה” שלנו?
אוקסיטוצין הוא נוירופפטיד (מוליך עצבי) המופרש במוח האדם ובמיוחד אצל נשים בשעת הלידה וההנקה, ומהווה אחד ההורמונים הנחקרים ביותר.
הורמון זה כונה “הורמון האהבה” כיוון שהוא מתווך את הקשר הרגשי בין האם והתינוק, מופרש גם בזמן אורגזמה ומעורר את הקשר הרגשי בין נשים וגברים.
לאוקסיטוצין יש פעילויות הורמונאליות היקפיות אחדות, אך גם פעילות מקומית במוח.
הוא מעורר תחושות של שביעות רצון, הפחתת דאגות ורוגע.
יש סברה שהורמון זה מגן מפני עקה, ויכול להקל על תופעה של “מצבי רוח” תכופים.
במחקר הנוכחי משנת 2014, ג’יי ועמיתיו בדקו את השפעתו האקוטית של רולר ידני (Roller Massager) על כאבי שרירים שנגרמו במכוון לשרירי ההמסטרינגס במעבדה, בדקו את פוטנציאל ההשפעה על סף הכאב וטווחי התנועה, ועל הרגל השנייה שלא טופלה ברולר והיוותה ביקורת (cross over effect).
עיסוי עם רולר ידניהחוקרים מצאו כי עיסוי מיופאשיאלי עצמי באמצעות הרולר הידני הצליח להפחית היפראלגזיה (תגובת כאב מוגברת) מכאנית על ידי הגדלת סף הכאב (Pressure Pain Threshold) בשריר הפגוע. ממצא זה עולה בקנה אחד עם ממצאים ממספר מחקרים אחרים.
במודלים של בעלי חיים, הוכח כי טיפולי מגע כגון, ליטוף, משרים תגובה נוגדת כאב המתווכת באמצעות שחרור אנדוגני (מיוצר בגוף) של אוקסיטוצין לזרם הדם ולמוח.
באופן דומה, הוכח כי אוקסיטוצין מביא לשיכוך כאבים בחולים עם כאב גב תחתון וכן בחולים הסובלים מתסמונת המעי הרגיז, ולפחות במקרה אחד של סרטן.
החוקרים הסיקו לפיכך, כי אחד המנגנונים המתקבלים על דעת שעשויים להסביר את הירידה בהיפראלגזיה המכאנית ובכאבי שרירים הוא: הפעלתם של מסלולי עצבים מעכבים יורדים, באמצעות מערכת ייצור אופיואידים אנדוגניים ואוקסיטוצין במוח.
Yosefa-Tal-יוספה-טל
 
מאת: יוספה טל
http://physioplexity.com
 
מקורות:
Specific and cross over effects of massage for muscle soreness: randomized controlled trial, Jay et al.  Int J Sports Phys Ther. 2014 Feb;9(1):82-91.
 

כתיבת תגובה