מרוץ שדרות – מרוץ עם נשמה

מלבד האלופים שיעמדו על קו הזינוק במרוץ שדרות הראשון, זוכה המרוץ הזה לליווי של אלופים ברמות אחרות לגמרי שהשאירו אותנו פעורי פה מרוב התרגשות

מאת: orian levy
בתאריך: 19.06.2018
מרוץ בהפקת מרתון ישראל
0 תגובות

כשחיפשנו את הנושא המרכזי שסביבו נגבש את מרוץ שדרות הבנו די מהר שאנחנו רוצים להביא לאירוע אלופים. יישובי עוטף עזה מתמודדים עם קשיים יומיומיים עצומים, כך שלא היה ספק בליבנו שהאוכלוסיה שחיה שם מצמיחה מקרבה אלופים שאין מדליה שתתאר את נחישותם ואת עוז רוחם. ידענו שכמו בכל אירועי מרתון ישראל, גם בשדרות נרצה לשתף את הקהילה המקומית בהפקת המרוץ, אבל ככל שהתקדמנו בהפקת האירוע הבנו שיש כאן הרבה יותר מכפי שיכולנו לדמיין.

ביוזמה ועשייה מרגשת של עיריית שדרות נרקם שיתוף הפעולה המרגש שידענו מזה זמן רב בעבודת מתנדבים וקהילה במרוץ. עשרות נערים בסיכון ובעלי צרכים מיוחדים, אכפתיים ואחראיים, הצטרפו לצוות ההפקה הגדול של מרוץ שדרות, והם מביאים איתם רוח חברתית חיה וחדורת תשוקה לעשייה.
עופר פדן, מנכ״ל מרתון ישראל: ״עיריית שדרות לקחה את רעיון שילוב הקהילה באירוע, שמאוד מאפיין גם את כל האירועים שלנו במרתון ישראל, והביאה את הנוער לקחת חלק פעיל גם בהפקה וגם בהשתתפות בריצה. זה לא מובן מאליו בכלל מנסיוננו בהפקת אירועים שיש חיבור כזה חזק בין הרשות לקהילה שלה, ואני בטוח שזה יבוא לידי ביטוי בעוצמות ביום המרוץ.״

חניט שגיא אבן חן, מנהלת ההפקה במרתון ישראל: ״שילוב אוכלוסיות שונות בצוות הפקת האירוע היא חלק מהאג׳נדה במרוץ הזה. לאפשר להן לקחת חלק באירוע גדול ולהעצים אותן באמצעות לקיחת אחריות, הפיכה לחלק מצוות משפיע והאפשרות להשתתף במופע עוצמתי בעירם זה אחד הדברים הכי מרגשים בהפקת מרוץ שדרות.״

בשיתוף פעולה עם ורד דניאל, מנהלת התכנית הלאומית לילדים ונוער בסיכון, שסייעה לרכז את כלל הגורמים המשפיעים בתחום והשפיעה על רוח ההתנדבות ודרך העשייה המיוחדת של מובילי העיר שדרות ואנשיה, נוצרה קבוצת איכות שמביאה עושר ומגוון בעשייה. כך נכנס לתמונה גם ה׳שדרוק׳.

מועדון ׳שדרוק׳ הוקם בשדרות לפני כתשע שנים ומהווה מועדון מוסיקלי ללמעלה מ-40 בני נוער ומשמש כמרכז טיפולי וכמסגרת תומכת לנוער באמצעות מוסיקה. במועדון הוקמו צוות די.ג׳יי, צוות כלים חיים וצוות הגברה, שדרכם נעשית עבודת למידה בסדנאות שונות בתחום המוזיקה, תוך מתן דגש על עבודה רגשית. 
נתנאל מטייב, בן 14, תלמיד בשער הנגב, נמצא בתכנית של שדרוק כשנה.
״הגעתי לשדרוק כי חבר המליץ לי. לפני המסגרת הייתי בבית, ולא היה לי טוב, אבל מוזיקה מרגיעה אותי ועושה אותי יותר שמח. כשהגעתי לשדרוק התחלתי ללמוד גיטרה ודי.ג׳יי וגם הצטרפתי לצוות הגברה. התכנית הזאת הכניסה אותי למסגרת, אני מתייחס אליה כאל חובה, אז התחלתי לצאת יותר החוצה, לדבר עם אנשים בצוות ההגברה, וכיף לי להבין איך הדברים עובדים ובמיוחד להשתתף בהקמת אירועים מיוחדים כמו שאנחנו הולכים לעשות עם ההפקה של מרוץ שדרות.״
צוות ההגברה, לפני הפיכתו של השדרוק למרכז טיפולי, היה צוות נוער שעבד כחברת הגברה לאירועים שונים בשדרות והסביבה, אירועים פרטיים קטנים עד לרמת ההקמה ותפעול הגברות ברמה העירונית כמו יום העצמאות וימי הזיכרון. הכסף שנכנס מההגברות שימש לקניית ציוד והשקעה נוספת בצוות ההגברה, לדוגמה מימון רשיון נהיגה וטיסה שנתית לחו״ל של כל חברי הצוות.


״העיר שדרות התברכה באנשי מקצוע מדהימים ומגוייסים. הייחודיות של העיר באה לידי ביטוי בעבודה סביב שולחנות עגולים, שיח פורה ובין מקצועי ובעיקר בשיתופי פעולה.״ אומרת דניאל, ואכן בצוות ההפקה והמתנדבים של מרוץ שדרות לוקחים חלק נערים מחמש מסגרות של נוער בסיכון ומעוד שלוש מסגרות של נוער בעל צרכים מיוחדים. הנערים המקסימים האלה, שותפינו בהפקה, ייקחו חלק גם במירוץ עצמו. כ-30 נערות ונערים בעלי צרכים מיוחדים ובסיכון ישתתפו במקצים השונים של מרוץ שדרות הראשון, ואנחנו מספרים לכם כדי שתדעו למה בדיוק אנחנו מתכוונים כשאנחנו אומרים שאתם מוזמנים לשדרות ״לרוץ עם אלופים״.

מרוץ שדרות, 21/6, יום חמישי – להרשמה 

לוח זמנים:

16:30   פתיחת חלוקת ערכות
18:00   זינוק 10 ק”מ
18:10   זינוק 5 ק”מ
18:20   זינוק 2 ק”מ עממי
19:20   זינוק מקצה אפרוחים
19:30   טקס מחווה לאלופים והענקת גביעים לזוכים כלליים
20:00   טקס הענקת מדליות לזוכים בקטגוריות
20:50   משה פרץ בהופעה חיה
22:00   נעה קיריל בהופעה חיה

כתיבת תגובה