42 סיבות לרוץ מרתון( ומדוע בחרתי השנה לרוץ את המרתון המדברי)

לדנה הורדן יש את כל הסיבות הנכונות ל-למה לרוץ מרתון 🙂

מאת: marathon israel
בתאריך: 30.10.2019
כללי
0 תגובות

עוד 42 ימים להזנקת המרתון המדברי. אז בואו נדבר על למה בכלל לרוץ מרתון (ודווקא את המדברי). אני יכולה לחשוב על לפחות 42 סיבות לכך…

מדוע התחלתי לרוץ ? למה לרוץ בכלל, למה צריך את זה? איך אני מסתדרת? גם וגם? למה לרוץ כל כך הרבה ורחוק? למה לבזבז זמן יקר? האם זה בכלל בריא? מדוע דווקא עכשיו? והשאלה…. למה לקום בשבת כל כך מוקדם ואפילו לוותר על שנת צהריים ביום שישי? 

אז היום, אחרי 8 שנים, יש לי תשובות, לפחות לחלקן של השאלות… 

42 סיבות להתחיל לרוץ ולהשתתף במרתון – חלק א’: 

 1. מטרה – הקשר בין הריצה לחיי היומיום: הגדרת היעדים, המשימות, השאיפות, ההצלחה, ההשגה  והאושר, זו המטרה בחיים. כך גם בריצה – בדיוק אותו הדבר. הגדרה ברורה של המטרה: המרחק, הקצב, היעד, השאיפה והריגושים להצליח ולהשיג את המטרה בכל פעם מחדש. וכך גם המטרה שהצבתי הפעם שאפתנית יותר. “המרתון המדברי” – מרתון אחר, שונה, מאתגר וקשוח.
 2. תכנון – “פתאום קם אדם בבוקר ומחליט….”. אז זהו, שלא, אתה לא מחליט בבוקר שאתה נרשם לתחרות הקרובה ומגיע ביום המרוץ לנקודת ההתחלה. ההכנה, בדיוק כמו שתינוק עושה את צעדיו הראשונים, כך גם הרצים למרחקים, עוברים שלב ועוד שלב, מתכננים, מתקדמים בצעדים קטנים, הצלחות קטנות, הכנה מנטלית, ולבסוף הגעה על פי התכנון ליעד. ההכנות ל”מרתון המדברי” מחייבות תכנון והתאמה, אימונים במתכונת שונה ובעלי אופי אחר ממרתון כביש שטוח (כמו מרבית המרתונים בארץ ובחו”ל).
 3. בניית תכנית עבודה – כי זה מחייב אותנו לתכנן וכמו פגישות, אימוני הריצה הן חלק מפגישות יומיומיות המופיעות ביומן, פגישות שאי אפשר לבטל, מקסימום להזיז. רק את שתאריך המרתון לא ניתן להזיז…
 4. הגדרה מדוייקת – אי אפשר “בערך”, נדרש ללמוד להגדיר במדויק: מתי? כמה? מהי הדרך? “המרתון המדברי” – אילת, 29 בנובמבר, מסלול בתוואי שטח מאתגר, עליות וירידות, 22 שבועות הכנה , בחירת שותפים לדרך…
 5. ערכים – התמדה, נחישות, מוטיבציה. גם במהלך אימונים ארוכים ומפרכים וגם במירוצים מאתגרים הערכים הללו מתחזקים, והם גם יבואו לידי ביטוי בכל אתגר אחר בחיינו. 
 6. תכונות אופי – כשמביאים את עצמנו לאתגרים ומצבים אשר אליהם אנו לא מורגלים, פתאום אנו מגלים ולומדים להכיר תכונות אופי שיש לנו, שלא ידענו קודם לכן על קיומם. 
 7. לקום מהספה ולצאת החוצה – להישאר על הספה ולעשות מרתון צפייה בפרקים של הסדרה האהובה – זה קל ומפתה יותר, אבל זה לא! המרתון שאליו אני מתכוונת. לאחר שנרשמים לריצת המרתון, והיא כבר נעוצה בלוח השנה, אין ברירה אלא לנצח את הספה ולצאת (לעוד)אימון ריצה. גם זו דרך ליצירת הרגלי כושר (למי שעדיין נדרש להתאמץ להרים את עצמו מהספה…).
 8. האתגרים – כל אחד מתמודד עם אתגרים במהלך חייו. ריצת המרתון היא משל לחיים, בתקופת האימונים והמרוץ עצמו אין צורך לשאול את השאלה “האם ניתקל באתגרים?” כי התשובה ברורה – כן. לכן יש לשאול את עצמנו “כיצד נתמודד עם האתגרים? ההתמודדות עם המשברים, הקשיים, מזג האויר הלא צפוי, הפציעות, חולי, מצבי רוח, אילוצי החיים שמאיימים להסיט אותנו מן המטרה ועוד. מזכיר משהו….? כן, בדיוק כמו בחיים עצמם.
 9. הקול הקטן שנכנס בי בפנים” ההתמודדות איתו ועם כל הקיטורים שלו: למה עכשיו? למה כל כך מוקדם? כמה חם בחוץ… עיזבי, חזרי לישון ועכשיו…!” קול קטן וחזק המניע ומנהל הרבה מאוד אנשים. כנראה שכל מי שרץ מרתון, יצא לו להתמודד לא פעם עם הקול הזה. ומי שמנצח את הקול הזה, ינצח אותו גם במקומות האחרים בחיים, ששם הוא מופיע.
 10. יצירתיות – כי חייבים ללמוד להיות יצירתיים. בחודשי החורף, כשהגשם לא מפסיק לרדת וצריך למצוא אלטרנטיבה לאימונים בחוץ. ומנגד, בחודשים בהם החום והלחות בלתי נסבלים, צריך ללמוד להתעורר בשעות שאפילו הציפורים עוד נוחרות על העצים.
 11. מודעות – מודעות גבוהה לעצמנו, לתזונה שאנו מכניסים לגופנו, לשעות השינה, להיבטים המקצועיים בעולם הריצה…. 
 12. החלטה על בחירת המרתון יש מגוון רחב של מרתונים שאפשר להרשם אליהם, רק צריך להחליט, ולעיתים ההחלטה לא פשוטה. כאן עלינו לשאול את עצמנו כמה שאלות לגבי מה אנו מצפים: מרתון קל )קל? יש דבר כזה מרתון קל?(, קשה או קשה מאוד? באיזה תוואי המסלול )מכביש שטוח כמו במרתון טבריה ועד שטח עם עליות וירידות כמו ב”מדברי”(? בארץ או בחו”ל? באיזו עונה )אמנם לא ניתן לחזות את מזג האויר הצפוי, אבל ניתן להעריך( ומכאן גם ההשפעה על תקופת האימונים ואיזו עונה בשנה היא מתבצעת; האווירה של המרתון – זה לא פעם חלק אינטגרלי מהחוויה, ולכל מרתון מאפיינים ייחודיים משלו; מספר המשתתפים; שותפים לריצת המרתון עצמה )וגם לתקופת האימונים (; ולעיתים לא פחות חשוב – מי יחכה לנו בקו הסיום?…

כתיבת תגובה