#רצים נקי

#רצים נקי

מאת: vered arusi
בתאריך: 12.10.2019
בלוג
0 תגובות

אתמול בבוקר, יצאו קבוצות ריצה שונות מכל הארץ לריצת ניקיון חופים, כל אחד בחוץ הקרוב אליה. ניכר שהדבר גרם לכולם להרגיש מסופקים מהעשייה למען ארצינו הקטנטונת.

מורן מישל, הוגת הרעיון: מיזם #רצים נקי נולד בסוף הקיץ, כחלק ממיזם הריצות החברתיות ‘אף אחד לא יבוא’ , כדי לרתום את הכוח של קהילת הריצה ולהחזיר אפילו טיפה ממה שהטבע מעניק לנו.

ראשית נבחרה רצועת החוף לכל אורך הארץ, בים התיכון, סביב הכנרת ועד אילת- רצים ומנקים.

אבל זה לא מיזם של אף אחד, אלא של כולם.

בתוך זמן קצר נרתמו לטובת העניין כ-20 קבוצות ריצה חברתיות ומאמני ריצה עם קבוצותיהם, הנקודות התווספו בזו אחר זו על המפה, והבוקר בו זמנית, יצאו רצים לנקות את חופי הארץ מצפון ועד דרום.

נכון שבלתי אפשרי לנקות את החופים עד תום, אבל אפשר להזכיר את תפקידינו העיקרי- לא לקלקל ולשמור על הקיים.

לאור ההיענות וההתרגשות שיצרה יוזמה ראשונה זו, ובעקבות בקשות של רצים ומאמנים, לאורך השנה נראה המשך למיזם בריצות ניקוי נוספות וגם ביערות ונחלים. אולי לא באמת נרוץ בהן, אבל ללא ספק נרגיש את ההיי שמותירה אחריה ריצה טובה.

סמדר קדם, אספה בחוף געש בווינגייט וכתבה:

“זוהי קריאה לכל אחד מאיתנו, צלצול הפעמון העכשוי או הסירנה שמהדהדת בלב אך אינה נשמעת, זעקת העולם בו אנו חיים. הכוונה היתה לרוץ ולנקות את חופי הארץ, מראש הנקרה ועד אילת.

כשהגענו לחוץ, לרגע תהינו אם בכלל הוא בכלל דורש ניקיון, אך ככל שהתקדמנו בצעדים איטיים נתגלה בפנינו עולם של פלסטיקים, פקקים, קשים, מחטים וכל תחלואות העולם שנסחפו מהים אל היבשה.

זה הוא צו השעה בעיניי, שכל אחד ואחד יחשוב על המחר. אוהבים לאכול דגים? תדאגו שהם לא יבלעו את הפלסטיק שאנו צורכים. זוהי שעת התעוררות לכולנו.

בחוף מציצים בת”א רצו חברי קבוצת אם המושבות פ”ת, יניב משה מאמן הקבוצה מספר שהקבוצה התחילה את הבוקר  בריצה קלה ומיד לאחריה החלו בניקיון החוף. הרצים הרגישו סיפוק רב בתרומה לחברה ולמסלול שרצים בו כחלק מתוכנית האימונים. רצי אם המושבות היא קבוצה חברתית מהגדולות בישראל ונוסדה בשנת 2012 ע”י מאמני ריצה בכירים- יניב משה ודותן לוי למען הקהילה ובמטרה לעודד ולתת מענה לרצים ולכאלה המעוניינים להיכנס לעולם הריצה במסגרת חברתית , ספורטיבית המעודדת אורח חיים בריא.

שרונה שלו מאייר, מאמנת קבוצת אנדרנלין בצפון חוותה את הבוקר בנקודה הצפונית ביותר, ראש הנקרה:

” קבוצת הריצה של בית הספר חורפיש התחילו את הבוקר, אותם המשיך מועדון אנדרנלין, הנקיון התבצע מגן לאומי אכזיב ועד נהריה, מנהריה לשבי ציון המשיכו רצי בית ג’אן ומשבי ציון לעכו קבוצת more run. בעכו היו קבוצת הריצה של עכו וfit life.

הרבה לכלוך נזרק לפח ורק אחרי שהתחלנו את הנקיון הבנו עד כמה גדולה המשמעות של מה שעשינו. אז בפעם הבאה, עשו טובה,פשוט תזרקו לפח… שתהייה לכולנו ריצה נקייה” 🙂

איאד סלמה, מאמן קבוצת בית הספר מחורפיש משתף גם הוא מנקודת המבט שלו:

” לעשות מעשה טוב הוא משימתו המהוללת ביותר של האדם.  הבוקר של תלמידי הריצה בביה”ס מקיף חורפיש התחיל בשעה 4:50, ב5:30 הם כבר היו בדרכם לראש הנקרא כדי שב6:00 הם יתחילו במיזם ‘רצים נקי’. המטרה שלנו כבית ספר לחנך למצויינות, אחריות ומחוייבות! לקהילה, לחברה ולמדינה! הקבוצה שלנו היא הרבה מעבר לספורט, מבחינתינו, חשוב קודם כל להיות שגרירים לאחווה, אהבה, נתינה ושלום. בנוסף לניסיון שלנו לעודד פעילות גופנית אנו מצליחים דרך המיזם להטמיע עוד ערכים שלא פחות חשובים כמו מחוייבות לאיזור ולמדינה כולה. אני מדגיש כל הזמן ואומר שהפרס הכי גדול זה לראות נוער עם רצון, מוטיבציה ומחוייבות לכל אימון בשעה מוקדמת, למרות שחבריהם עוד מבלים בחוץ באותה השעה”

מוי קסמן העביר את הבוקר בנקיון חוף הצוק הצפוני וסיפר:

“אחרי שניקינו את הלב בכיפור, השכמנו קום, לבשנו ציוד ריצה, הכנו שקיות זבל והתייצבנו כעשרה מתנדבים. הכרות קטנה ויצאנו לדרך. זה מרגיש טוב להיות חלק ממיזם חברתי שמקיף את כל הארץ. ההרגשה הטובה התחזקה ע”י קריאות עידוד של רצים, הולכי רגל ואפילו המצילים. ספורט בעיניי זה לא רק הפעילות עצמה אלא גם חינוך לערכים. למזלנו או לרעתינו החוף היה דיי נקי אבל החשוב היה להעביר את המסר ולהכניס את נושא הניקיון לתודעה כי כפי שרואים, אצל שאר הקבוצות המצב בחופים אחרים היה קשה מאוד. למרות שזו לא היתה ריצת אימון או מירוץ, הסיפוק בסיום היה דומה”.

אבי סוויסה, מאמן קבוצת run4fun רץ יחד עם קבוצתו וניקו את חופי יפו.

“תכננו לרוץ ולנקות רצועת חוף של מספר קילומטרים אבל לצערינו כמות הזבל האדירה שהיתה על החוף לא הותירה לנו בריירה ו”הסתפקנו” בניקוי רצועת חוף קטנה אבל ביסודיות. הגענו עם שקיות, כפפות ופשוט אספנו כל פיסת זבל אפשרית. כמות שקיות הזבל שאספנו בשעתיים בלבד היתה מטורפת! הירתמותם של חברי המועדון שויתרו על ריצת שישי, הביאו את הילדים, מוכיחה כמה טבועה בנו אהבת הטבע והארץ. אני גאה בהם!”

מיקי כהן מספר את החוויה שלו מחופי אשדוד:

” כשעלה הרעיון של ריצת ניקוי חופים זה ישר הדליק אצלי ניצוץ של משהו חשוב שצריך להעלות את המודעות לאיכות הסביבה. ההתארגנות למבצע ניקוי חופים נערכה לאורך כל חופי הים התיכון ואפילו באילת. קבענו לשעה 6:00 בבוקר בחוף אשדוד והתחלנו לעבור בחוף. בהתחלה הכל נראה נקי עד שעברנו לחלקו השני של החוף ואז התגלה כל הלכלוך. ככל שהרחקנו מאשדוד דרומה כך רמת הלכלוך עלתה. המחשבה הזאת שאנשים עושים קמפינג ומשאירים אחריהם את כל הלכלוך מצמררת וזו בדיוק מטרת המבצע- העלאת המודעות לאיכות הסביבה ושאנשים יבלו בטבע אבל גם ינקו אחריהם. אני מקווה שזו תחילתה של מסורת.”

לא פשוט לראות את כמויות הזבל הרבות אשר מצטברות בעת בילוי בחוץ אבל מיזם שכזה מחזיר את האנרגיות והאמונה לשינוי והלוואי ובעקבות כך נרגיש בשינוי הזה ולו במעט.

 

כתיבת תגובה