ציפור מדבר

כמו ציפור את חופשייה…/חן סנטר

מאת: marathon israel
בתאריך: 30.10.2019
כללי
0 תגובות

“כמו ציפור את חופשיה, רוצה לגעת בשמים”

המרתון המדברי באילת חוגג את השנה ה- 9 שלו (!) וכבר הפך לאחד המרוצים המדוברים שנכנסים ל”קלנדר” כמו שאומרים, וקשה שלא להוסיף אותו לשם. מרוץ יפיפה שתחילתו במדבר וסיומו לחופי הים האדום המשגע והפסטורלי. זה מה שמייחד את המרוץ הזה, השילוב של הצהוב המדברי עם הכחול המדהים הזה. כמו כל אירוע של מרתון ישראל, שבראשה עופר פדן המקסים והכישרוני, זה לא סתם עוד מרוץ עם מדידת זמנים, פה מדובר בחוויה רב חושית קסומה, עוצרת נשימה.

3 פעמים יצא לי להשתתף במיקצה החצי מרתון המדברי ובכל פעם מחדש המסלול מרהיב ומהפנט על כל גווניו השונים, הצהוב החום והאדמדם של הרי אילת היפיפיים, יחד עם חוף הים האדום שמרעיף בצבעו הכחול חיים חדשים על משתתפי המירוץ.

אל המרוץ מגיעים רצים מכל הארץ, משתתפים בו תושבי אילת עצמם, בני משפחות הרצים וגם רצים מחו”ל משתתפים כאורחי כבוד כבר די קבועים.

האירוע אינו מסתכם אך ורק במרוץ מושקע ונפלא, אלא במגוון של אירועים שמלווים אותו.

אלא נפתח במצעד דגלי המדינות המשתתפות אל מתחם הכינוס. למרתון המדברי מגיעים מידי שנה תיירים ממדינות שונות. כל משתתפי המרתון המדברי יכולים ומוזמנים לצעוד במצעד החגיגי לצד התיירים ותושבי העיר אילת הנהנים מאווירת חג המרתון המדברי. התדריך של הרצים מתקיים גם הוא באותו ערב, לאחר פתיחה חגיגית של האירוע. כמובן שבאותו יום מתקיים ערב הפסטה המסורתי לכל ריצת מרתון.

למחרת, ביום שישי בבוקר מתקיים המרוץ. המרוץ כולל ארבעה מקצים למרחקים של 5 ק”מ, 10 ק”מ, 21 ק”מ (חצי מרתון)   ו-42.2 ק”מ (מרתון מלא). הרצים צובא(ע)ים את המדבר בשלל צבעים וריקודים. האווירה לצד אלה נוכחים מאות מתושבי העיר ונופשיה שמשתתפים בחגיגת אירועים במתחם המרתון עם הפעלות שונות, מופעים ודוכנים, מצעד דגלי מדינות לאורך הטיילת ומתחם אקספו ומזון שפתוח לקהל הרחב. באותו ערב ישנה הקרנת סרט המרוץ ומתקיימת מסיבת המרתון המדברי שלא כדאי לפספס אותה.

המדבר הוא אוצר בלתי נלאה של יופי בתולי קסום, חווית הריצה בו הינה ייחודית, תלויה במשתנים רבים כמו מזג האוויר עם מי אתה רץ, האם זו ריצת יום או ריצת לילה ובכלל מה מצבך המנטלי ברגע הזינוק, מה עובר לך בראש בדרך ובגוף ומלווה אותך עד לקו הסיום.

את קסמו של המדבר גיליתי רק בשנים האחרונות, אני מודה. לפני שהייתי רצה, טרם הבנתי על מה כל ההמולה ומה בכלל יפה ושובה.

המרחב המדברי משרה מקסמיו, נשבתי בו בזמן הריצה, המרחב המדברי בעל קסם, פותח את החושים, אני מרגישה שאני נושמת את החופש לקרבי.

שבויה בקסמו של המדבר, רוצה לגעת בשמיים כמו ציפור מדבר.

“את קרובה אל קו הגבול
שבויה, קסמו של המדבר
את עמוד האש לפני המחנה – בראשית את
מסיתה אל קו המים והאש לא תבער
את הלהבה והלהב

כמו ציפור את חופשיה
רוצה לגעת בשמיים
כמו ציפור את חופשיה
מסיתה אל קו המים
ציפור מדבר

את קרובה אל קו הסוף
צמאה, עורפו של המדבר
את מעיין יבש באפיקים צרובים – במדבר את
מסיתה אל קו המים והאש לא תבער
את האהבה והלהב

כמו ציפור את חופשיה…”

זאב נחמה (להקת אתניX)

כתיבת תגובה