פוט מסאז׳, פאד תאי ומרתון

תאילנד היא אחד היעדים המועדפים על ישראלים הודות לחופים, לאוכל, לשקט ולקניות. אבל מי חשב על מרתון בתאילנד? ובכן, אנחנו. סאוואדיקא

מאת: מורן מישל
בתאריך: 01.08.2018
אירועים
0 תגובות


הדבר הראשון שעולה בראש כשמדברים על טיסה לתאילנד זה שייק אננס. או אבטיח. אולי שניהם ביחד. אולי בעצם קוקטייל קליל בתוך קוקוס ענק. או מסע קניות. בכל אופן, מרתון הוא לא הדבר הראשון שעולה לרוב האנשים בראש כשמדברים על טיסה לתאילנד.
ברלין? בטח. לונדון? אוף קורס. אמסטרדם? איזו שאלה. בנגקוק? פטאיה? פוקט? קוסמוי? מקסימום ריצה על מסילה בחדר הכושר של המלון.
ובכן, אם אף אחד עוד לא חשב על זה, זה בדיוק המקום בשבילנו.
לפני כשנה רקמנו את החלום של מרתון ישראל לחבר את יעדי החופשה המועדפים על ישראלים ברחבי העולם עם אהבת הריצה ואתגרי המרתון. החלום הוביל לחיבור עם לשכת התיירות של תאילנד בארץ, שמאוד אוהבת את התיירות הישראלית, והוליד את מיזם חשיפת המרתונים התאילנדים לקהל הישראלי, ויש לא מעט מרתונים בתאילנד שקפצנו על ההזדמנות להכיר לרצים שלנו.
את יציאתו לדרך של שיתוף הפעולה הקסום חגגנו בערב השקה צבעוני, כמיטב המסורת התאילנדית, בחברת השגרירה, הגב׳ וונגקוביט, נציג לשכת התיירות התאילנדית, דב קלמן, אנשי השגרירות ו-500 רצים ישראלים, ובו אף הוגרלו זוכים בחבילה מלאה למרתון פוקט. תגידו את האמת – לא הייתם עפים על זה?

מרתון פוקט

טל אבדר היה אחד הזוכים. ביחד עם חברו, עמית ביאז, הם המריאו לפוקט בטיסה של טורקיש איירליינס ובנגקוק איירליינס, שם רצו מרתון מלא ופגשו את תאילנד האחרת. ועמית מספר:
״טל ואני חברים כ-8 שנים. מכיתה ז׳ ועד היום. שומרים על קשר בזכות האהבה לריצה, נוסעים למרוצים בכל הארץ, קמים בשעות מוקדמות לפני הזריחה ולפעמים מוותרים על יציאות עם חברים כדי לעמוד ביעדים שאנחנו רוצים להגשים. באירוע של מרתון ישראל הוגרלו 3 כרטיסי טיסה ורישום למרתון פוקט שבתאילנד. בהתחלה צחקנו ואמרנו שאם אחד מאיתנו זוכה, השני מצטרף אליו לתאילנד. החלום התגשם – טסים לתאילנד!

יום המרתון הגיע! ההתרגשות היתה בשיאה. הרגשנו שאנחנו מייצגים את ישראל ולא רק את עצמנו, על קו הזינוק היו 1600 רצים במקצה המלא של המרתון. שעת הזינוק הייתה בשעה 4:30 בבוקר. התנאים לא היו אידיאליים לריצה – 30 מעלות חום ו- 80% לחות.
התחלתי את הריצה כאשר חושך מוחלט עדיין למשך יותר משעתיים. לאחר כ-5 קילומטר גשם התחיל לרדת, והתוצאה כבר לא היתה מה שציפיתי לו. כמובן שהמשכתי לרוץ עם חיוך והכנסתי לעצמי לראש שהחוויה זה הדבר הכי חשוב. ניסיתי להנות מהנוף כי בכל קילומטר שחלף תנאי מזג האוויר לא הקלו איתי. מה שכן תרם לי לריצה הן תחנות השתייה והמזון שהיו מספקות מאוד וניצלתי אותן בכל הזדמנות שרק הייתה לי.
בקילומטר ה-30, לאחר כמעט 4 שעות של ריצה, הרגשתי חולשה ועייפות. השמש התחילה לעלות, מה שגרם למשבר שבו התחלתי לעבור להליכה. המחשבה היחידה שעברה לי בראש היא לעצור, אך בכל שנותיי כרץ עברתי רגעים קשים יותר שנתנו לי כח להמשיך ולהגיע לקו הסיום. אחרי 41 קילומטר , רגעים אחרונים במרתון, הופתעתי לראות את אבדר שהגיע לקראתי ודחף אותי לקו הסיום.
החיוך חזר לי וביחד רצנו כל הדרך לקו הסיום כשהכרוז מכריז את שמי ואומר שהגענו מישראל. לסיכום , הייתה לי חוויה מטורפת.״

מרתון פטאיה

נכון שאולי לא חשבתם על זה בתכנון המקורי, אבל מה הייתם עושים אילו גיליתם שבדיוק בזמן שאתם מתוכננים להיות בתאילנד מתקיים מרתון מקומי? לא תרוצו?!

אייל יריב ואלן דנון, צמד רצים שלא נתרעים מאתגרים, עשו בדיוק את זה.

״זה התחיל בכלל בסוג של פנטזיה לשילוב חופשה במקום חלומי ביחד עם ריצת מרתון. משהו שונה מכל מה שעשינו עד עכשיו , דבר כזה שניתן לשלב בו גם את המשפחה. אז  כשעופר פדן ממרתון ישראל פרסם  כי נחתם שיתוף פעולה בין השגרירות התאילנדית למרתון ישראל בו ניתן יהיה להשתתף באירועי מרתון ברחבי תאילנד ידעתי שזה בדיוק מה שחיפשתי.

היה ברור לי מההתחלה שלמבצע כזה יש מורכבות רבה, אבל למה לא להתחיל להשתעשע עם הרעיון?
מהבית קיבלתי אור ירוק לבדוק באם מסתדר עם תאריכי חופשות בית הספר ולאחר חיפוש קל בין המבחר הרב שהוצע, מרתון פטאיה בדיוק התאים לחופשת הקיץ עם הילדים.

 

בגן העדן הזה יש את כל התנאים לחופשה חלומית, אבל גם את התנאים הכי לא נוחים מבחינת ריצה – טמפרטורות שמתחילות (באמצע הלילה) מסביבות 30 מעלות ורק מטפסות באופן חד לאורך היום, בשילוב עם אחוזי לחות גבוהים מאוד שנעים בין 70% עד 100%. שילוב שנותן לך תחושה כאילו מישהו שכח אותך בתנור פתוח… איך אמורים בכלל לרוץ שם? ועוד מרתון????

אבל אם כבר אני נכנס להרפתקה, ידעתי בדיוק את מי אני אצליח להדליק עם הרעיון המשוגע הזה. ברגע שהרעיון הוצע, אייל יריב קפץ על ההזדמנות והצהיר שגם ככה תכנן חופשה בתאילנד וזה בדיוק יושב לו טוב בתאריכים.

האירוע מאורגן למופת. זה מתחיל באתר האירוע בפייסבוק שנותן לך עדכונים חיים והתראות לכל הליכי הרישום והלוגיסטיקה כמעט ברמה יומית.

אירוע רישום מהיר, ממוחשב ומאורגן, כך שאתה מסיים אותו בפחות מ-10 דקות ויוצא עם תיק הכולל ערכת רישום וחולצת ריצה מרהיבה ובאיכות גבוהה מאוד. בחוץ יש אקספו לממכר שלל מוצרי ריצה, ממשחות ותכשירים לטיפול בפציעות, ביגוד במחירים מצחיקים ושלל מוצרים נלווים.

עקב הטמפרטורות הגבוהות, האירוע מוזנק ב-3:30 לפנות בוקר ומסתיים עד שעה 10:30. זהו לא מרתון מישורי, למרות שנתוני הגובה די זהים למרתון תל אביב, ההרגשה הכללית היא שתמיד אתה בסוג של עלייה. אבל הרי זה בדיוק מה שאנחנו מחפשים, מרוץ מרתק ומאתגר, לא  משהו משעמם.

אחרי כחצי שעה הגוף מתרגל לתנאי מזג האויר ואפילו אפשר ליהנות מהאירוע. אנחנו צוחקים, שרים ואפילו מקבלים עידוד מה״בנות״ שעובדות במועדונים לאורך הדרך. הדרך מסומנת באופן ברור, בתחנות שפע של מים, קרח וברובם יש גם בננות ואבטיחים למי שמסוגל לאכול.

מדהים לראות לאורך הדרך את הרצים מהמזרח הרחוק, חלקם בגילאים שכולנו היינו מייחלים ללכת בו בחופשיות, לא כל שכן לרוץ, צנומים ללא שמץ של אחוזי שומן ולא נראה שתנאי מזג האויר משפיעים עליהם כלל. 

 

אחרי סיבוב האמצע אנחנו בדרך חזרה, כבר מתחיל לעלות הבוקר ואנחנו נהנים מהנוף שחולף לפנינו – השוק הצף שבנוי בצורת של ספינה ענקית ,דמויית תיבת נח לצידי הכביש, אתר שחזור קרב מאיזו מלחמה, נזירים בדרכם לתפילה ובערך בקילומטר ה-30 חוברים  לרצי חצי המרתון וה-10 קילומטרים. 

בחלק הזה במירוץ ישנם מספר קטעים מאתגרים עם עליות ארוכות ,שעם המרחק המצטבר והטמפרטורות שהתחילו לטפס גורמים לרבים לעבור להליכה. אנחנו ממשיכים בקצב שלנו ועוקפים אותם .

רואים כבר את האור בקצה המנהרה, חוברים כבר לקו החוף של העיר וחולפים בדרך אזור הדומה ברובו לטיילת ולמזח של יפו העתיקה ( כולל ריח הדגים).

נכנסים לישורת של 2 הקילומטרים האחרונים , בכביש הראשי פזורים צלמים רבים שמתעדים את האירוע ואנחנו, מלאי מוטיבציה, רצים לשער הסיום, שם קופצות עלינו בשמחה המשפחות האהובות שלנו.

בסיום מקבלים מדליה מעוצבת בצורה מיוחדת וחולצת פינישר יפה ואיכותית. במתחם הסיום פזורים עמדות עמוסות כל טוב, בננות, אבטיחים, מרקים, אוכל מבושל ואוירה ססגונית ומיוחדת. זהו אירוע שלא אשכח לעולם ואין ספק שהוא אחד העוצמתיים שחוויתי.

בערב אנחנו כבר חוגגים את סיום המרתון בהרמת כוסית משותפת באחד מהבארים הרבים הפזורים ברחבי העיר בצפייה בגמר המונדיאל. מפה ממשיכים בחופשה המדהימה.״

רוצים לרוץ בתאילנד? הנה רשימת המרתונים שעוד אפשר להספיק אליהם השנה

כתיבת תגובה