משבר אמצע התכנית

נמאס לכם באמצע התכנית? אתם ממש לא לבד, זו תופעה מוכרת. המאמן אורן צדקיהו בסדרת טיפים שיעזרו לכם להתגבר על משבר באמצע תכנית אימונים

מאת: אורן צדקיהו
בתאריך: 22.01.2019
בלוג
0 תגובות

מרתון טבריה מאחורינו ופתח את עונת המרוצים 2019, וכעת לפנינו עוד שלל אירועים גדולים נוספים, בכביש ובשטח

קר, רטוב, השמש זורחת מאוחר ושוקעת מוקדם, נראה כאילו כל היקום איחד כוחות נגדנו. למי יש כוח לצאת לעוד אימוןעשרות תירוצים נערמים להם אחד על גבי השני ואנו מוצאים עצמנו מתקשים להתמיד בשגרת האימונים.

בכל תכנית יש שלב בו משהו נתקע, לא מסתדר, הגוף יותר כבד, העוצמות אינן אותן עוצמות המוטיבציה שהייתה בהתחלה מפנה את מקומה לסיזיפיות מתסכלת ומלחמה אינסופית בעצמנו. זה מעגל מתסכל שמזין את עצמו וככול שנשכיל להתמודד איתו טוב יותר כך הוא יתקצר ויפנה את מקומו לאנרגיות חדשות להמשך הדרך.

הירידה במוטיבציה, ואפילו בכושר, היא טבעית, היא חלק מהעניין וצריך לתת לה מקום. להיכנס למאבק ראש בראש נגד הסיטואציה זה תהליך לא יעיל, מכלה אנרגיות, לא מקדם ומעלה את רמת התסכול. תכנית אימונים היא תהליך. מסע ארוך אל היעד (לא משנה מה הוא אותו יעד סופי). בכל תהליך יש עליות ומורדות, זה חלק מהעניין. במקום להילחם, תזרמו. אפשרו לעצמכם את הירידה הזו. הגוף והנפש צריכים את התהליך הזה. זה חלק מתהליך הגדילה שבסיומו תצאו חזקים יותר.

אני זוכר את הריצה האחרונה לפני ההיירוס בשנת 2017. 06:00 בבוקר, 10 ק״מ קלים. זה היה התכנון. נתפסתי לא מוכן. היה לי קשה, מאוד קשה, קר, עייף. כל השדונים התכנסו אצלי בראש לחגיגה אחת גדולה. איך זה קשה? עוד כמה ימים אני אמור לעשות 80 ק״מ. איך קר לי עכשיו? תיכף אתרוצץ בהרים כל הלילה. ומה אם אני לא מוכן? אולי לקחתי על עצמי אתגר גדולי מידי? ואם ואם ואם

אין אתגר גדול מדי:
להרשמה למרוץ הרי הגעש >>
להרשמה לחרמון צ׳אלנג׳ >> 

אשתף אתכם במספר טיפים וטכניקות להתמודד עם המשברון.

 1. שיתוף אם אתם מתאמנים אצל מאמןשתפו. אל תילחמו בזה לבד. העלו את ההרהורים והמחשבות שלכם. הוא ידע לעשות לכם סדר בראש ולהעמיד את הדברים בפרופורציות. מתאמנים עם מישהו? שתפו אותו בלבטים. פתאום תגלו שלא רק אתם חווים את התהליך. אתם לא לבד בהתמודדות. לא רק לכם קשה. 
 2. חברים/שותף מחויבות החליטו שאת האימון הבא עושים יחד, ובמתאר נוח יחסית. קשה לקום בבוקר? תקבעו עם מישהו. הרבה יותר קל לנו להבריז לעצמנו מאשר למישהו אחר. בכל זאת האימון הבא הוא לבד? תתחייבו לשלוח סמס כשקמתם. אם לא, עליכם כוס הקפה כשתפגשו. 
 3. הכנה מראש הכינו בערב את הבגדים והציוד לאימון. ההתעסקות עם הציוד משדרת לתת המודע שאין ברירה, מחר בבוקר קמים לאימון. 
 4. תכננו קחו בחשבון את שעת האימון בכל הקשור לתזונה ולמנוחה לפניו. אם האימון בבוקר, אל תאכלו כבד מידי או אוכל עם תכולה גדולה של סיבים תזונתיים (אחרת את עלולים לגלות שהאימון יתמקד בחיפוש השירותים הקרובים.) אם האימון בערב, הקפידו לאכול ולשתות במהלך היום כדי לא הגיע מדוללי אנרגיה לאימון או לגלות שאכלתם קרוב מידי לשעת האימון. 
 5. גמישות כל תכנית היא בסיס לשינויים. תכנית אימונים היא חיונית כדי להגיע אל היעד אך היא אינה בבחינת ראה וקדש. אם יש צורך, אפשר וכדאי לשנות. לקחת מרווח בין אימונים או לעשות אימונים שהם יותר חווייתיים ולא בבחינת עונש. נסו לשנות את שעת האימון. אם אתם רגילים להתאמן בבוקר, צאו לאימון בערב. ולהיפך. וכן, אפילו, לוותר על אימון. הכושר ורמת המוכנות שלנו לא ייפגעו כתוצאה מוויתור על אימון אחד או שניים. 
 6. לא לוותר הסעיף הקודם אינו מהווה שחרור גורף מתכנית האימונים. יש לדעת לצאת ולהמשיך גם כאשר קשה ואין ממש חשק. אל תזניחו את התכנית ואל תתנו דרור לחוסר המוטיבציה כדי לא להגיע למצב של יציאה חדה מידי מהמסלול. 
 7. מסלול אם אתם רצים על מסלול קבוע, שנו אותו. הגוף יודה לכם על השינוי. כך גם הנפש. 
 8. שלמות הכירו בעובדה שלא כל אימון צריך להיות מושלם. הערך של אימון לא טוב הוא גבוה מאוד, בתנאי שאנו לומדים ממנו. השלמתם אימון לא טוב או שבוע לא טוב? טפחו לעצמכם על השכם שלמרות הקושי הצלחתם לקיים אותו, ולא נשברתם. בסוף הדרך, נסתכל על האימונים הקשים והפחות מוצלחים ונוכל לומר לעצמנו שאם עברנו אותם, ולמרות הכל הצלחנו להתגבר, אז כנראה שהדרך שלנו נכונה. 
 9. תגמול תגמלו את עצמכם במשהו קטן בסוף אימון שלא רציתם לעשות. שוקולד או משהו אחר שרציתם ובדכ אתם לא מרשים לעצמכם. היה קשה, עבדתם, מגיע לעצמכם פינוק. 
 10. צעדים קטנים אל תביטו על היעד הגדול. זה עלול להיות מתסכל, מפחיד, רחוק וגדול מידי. הביטו רק על האימון הקרוב. לעבור אותו. לא לבלוע את העוגה בביס אחד אלא בביסים קטנים. צעד צעד, אימון אחרי אימון, פתאום תראו שעברתם מספר אימונים ותקופה קשה. 
 11. שחזור אם זו לא התכנית הראשונה, נסו לשחזר מה עבד בפעם הקודמת שהייתם בתקופה של ירידה. מה שעבד אז יכול לעזור גם עכשיו. 
 12. הוקרה העריכו את עצמכם והודו על התהליך בו אתם נמצאים. להוקרה יש כוח עצום. ספרו כמה דברים חיוביים עשיתם בתקופה האחרונה. הוקירו והעריכו את הסביבה שלך שתומכת בתהליך הזה. 
 13. רישום רישמו את היעד והתאריך במקום בולט בבית. אפילו במספר מקומות. למשל פתק על המקרר עם התאריך של המרוץ הקרוב עם היעד המתוכנן. כשזה נמצא כל הזמן מול העיניים, המוח יבין ויפנים שזה באמת הולך לקרות. 
 14. למה? – בעיני זה הסעיף הכי חשוב. עצרו רגע ונסו לחשוב למה אנחנו עושים את זה? למה הצבנו את היעד? מה המשמעות של המטרה עבורנו? מה היא מהווה? כשיש בידכם תשובה אמיתית, רישמו אותה לעצמכם. קראו את הכתוב לפני השינה וכשאתם מתעוררים.

יש אמירה מופלאה של ניטשה: “מי שיש לואיזה למהשלמענו יחיה, יוכל לשאת כמעט כל איך“. (He who has a why to live, can bear almost any how). אז מה הלמה שלכם?

את הריצה ההיא סיימתי בקושי רב. עייף פיזית, מותש נפשית, מתוסכל. נשמתי ואספתי את עצמי. השתמשתי בחלק ניכר מהסעיפים לעיל. זה עובד. הביטחון והאמונה חזרו. 80 הקילומטרים היו מאתגרים ונפלאים כאחד.

אם יש לכם טיפים נוספים מוזמנים לשתף. אם יש שאלות מוזמנים לפנות אלי.

הכותב הוא אורן צדקיהו מאמן מנטאלי, מאמן ריצה ומאמן Outdoor

אין אתגר גדול מדי:
להרשמה למרוץ הרי הגעש >>
להרשמה לחרמון צ׳אלנג׳ >> 

כתיבת תגובה