מרתון מדברי אילת 2018 – מילות סיכום

02:44:16 לאחר הזינוק סמי דייויד זינק מעל סרט הסיום וסיפק לנו תמונת נצחון חד פעמית. אבל המרתון המדברי הוא הרבה יותר מריצה ונצחון. סיכום סופ״ש של אירועים וחגיגה צבעונית של ריצה וספורט

מאת: מורן מישל
בתאריך: 02.12.2018
אירועים
0 תגובות

צילום: יהודה בן איטח


תמונת הנצחון של המרתון המדברי 2018 לא תצא לנו מהראש, אבל מרגש ככל שיהיה, קו הסיום הוא רק נקודת ציון אחת באירוע ריצה אחר לגמרי שמתחיל יממה שלמה לפני הזינוק ומסתיים רק בערב שלמחרת.
15 צלמים, 18 שותפים, 150 אנשי צוות, 400 רצים מרחבי העולם, 3000 רצים. מרתון מדברי 2018 – סיכום כל הרגעים.

אילת לובשת חג

בוקר יום חמישי. ביציאה משדה התעופה הקטן נגלית שמש מלטפת ששוטפת את רחובות העיר השקטים. מדבר מימין, מדבר משמאל, וביניהם ים כחול ורוגע. את צדי הדרכים מעטרים דגלים שמבשרים שהעיר לובשת חג, ממתינה לקבל את פניהם של הרצים שבקרוב יצבעו את הרחובות בהמוניהם.
לקראת צהריים מתחילים להגיע הרצים. ההתרגשות ניכרת על פניהם. החיוכים רחבים. מפגשים עם חברים, חיבוקים, החלפת רשמים, ועוד רגע קט וערכות המרוץ כבבר בידיהם, מסמנות שקו הזינוק קרוב מתמיד.
אחר צהריים. את רחבת הכניסה למלון קלאב הוטל מציפות הלמות תופים. קולות שמחה נשמעים וכל מי שמתקרב כדי להבין מה מתרחש נלכד ברשת ההתרגשות. מצעד הדגלים מתכונן לצאת לדרך. ילדי צופי אילת נושאים את דגלי 30 המדינות שמהן הגיעו למרתון המדברי 400 רצים לרוץ לצד 2600 רצים ישראלים. בליווי המתופפים הם צועדים אל עבר קו הזינוק, אף עובר אורח לא נותר אדיש כשיעל מקל מקריאה את שמות המדינות – 30 מדינות, לא פחות. המרתון המדברי על מפת המרוצים הבינלאומיים ורף ההתרגשות עולה.

צילום: SportPhotography רונן טופלברג ותומר פדר


צילום: SportPhotography רונן טופלברג ותומר פדר


שקיעה. תחת שער הזינוק הולכים ומתקבצים מאות אנשים, נשים וטף – מרוץ המשפחות עומד לצאת לדרך. ריצה היא לא רק תחרות, לא רק ספורט הישגי, היא דרך חיים, והמשפחות הרצות מרגשות אותנו בכל שנה מחדש.
לאחר הריצה הוזמנו כולם לאימון כוח, עוד חיזוק קטן לפני הריצה מחר, עוד הזדמנות לחגוג את האהבה המשותפת לספורט.

מרתון בכל צבעי הקשת

יום שישי. חמש לפנות בוקר. השמים עוד צבועים שחור של לילה, אבל העיר אילת כבר ערה ופועמת, אל הכיכר המרכזית הולכים ונאספים מאות רצים שצובעים את הרחוב בשלל צבעים.

צילום: יהודה בן איטח


אור ראשון. המוזיקה כבר נשמעת למרחקים, הדופק עולה, עוד רגע קט ושובל הרצים מזנק אל מקצה המרתון המלא. הרצים הולכים ונעלמים מן העין, שועטים אל המדבר.
מיד אחריהם מזנקים רצי 10 ק״מ, 5 ק״מ ועמם גם ראש העיר, ורצי חצי המרתון. דקות לאחר מכן מגיעות תמונות מן המדבר – שובל ארוך של אנשים, נקודות של צבע על השבילים, בהתמודדות אישית של כל אחד עם הדרך והמטרה שלו. כל המרתון המדברי בדרכם, נפגוש אותם שוב רק בקו הסיום.

צילום: יהודה בן איטח


צילום: יח״צ מרתון ישראל


בוקר. עוד לא עברו שלוש שעות מן הזינוק ואל שער הסיום מגיע בסערה מנצח מקצה המרתון וקובע שיא מסלול חדש. סמי דייויד, מגרמניה, מזנק מעל סרט הסיום ופותח את השער לכל המסיימים אחריו, שזורמים נרגשים אל קו הסיום. מאוחר יותר, על הפודיום לצדו תעמוד מלכת המדבר – קרולינה ווסנייווסקה מפולין.
ההרשמה למרתון המדברי 2019 פתוחה

צילום: יהודה בן איטח


את המקומות הראשונים בחצי המרתון קטפו רצים מקומיים – שלום אזולאי בקטגוריית הגברים, שנה שניה ברציפות, ואשת הברזל שחזרה רק לאחרונה מפציעה – אנטונינה רזניקוב.
אחריהם ממשיכים להגיע אל קו הסיום אלפי הרצים, כל אחד בזמנו, כל אחד עם החוויה שהותירה בו המדבר. מי שהגיעו מעט מאוחר יותר זכו לקבלת פנים ועידוד מיעלות המדבר, קבוצת הנשים של מרתון ישראל וניו באלאנס, שבעצמן סיימו בהתרגשות עצומה את חצי המרתון הראשון שלהן.

צילום: יח״צ מרתון ישראל


אחר הצהריים. לאחר מנוחה חיכה לרצים ולמלוויהם אימון יוגה מדברי. לשחרר קצת את הגוף מהמאמץ הגדול.
ערב. הגוף עייף, הרגליים כבדות, אבל הראש קל והנפש צוהלת. אל האודיטוריום במלון קלאב הוטל זורמים המון אדם, מתקבצים למסיבה צבעונית, סוערת ושמחה שמסכמת תקופה ארוכה של הכנות ומאמצים גדולים. המוזיקה מחזירה כוח לרגליים, הידיים באוויר, שמחת הרצים במיטבה על רחבת הריקודים.

רגע לפני פרידה, אל הבמה עולה זוכת ההגרלה – בקרוב היא תעלה על טיסת ארקיע לתאילנד, מרתון פטאיה מחכה לה. הקהל מתרגש עבורה ומפרגן במחיאות כפיים.

השקט שאחרי הסערה

שבת בבוקר. השקט שוב עוטף את העיר. הבוקר רק עלה וברחבת הקלאב הוטל שוב נאספים עשרות רצים, מתקבצים סביב אוריין הרץ שבאה להובביל אותם לריצת שחרור לאורך קו הים. ריצה שקטה, החלמה של הגוף, התעוררות אל בוקר חדש, חיוכים אל הרצים שפגשו אך אתמול בין שבילי המדבר.

בהמשך היום חיכו לאורחי המרתון המדברי פעילויות ספורט וכל שפע הטוב שמציעה העיר אילת. מזג האוויר חייך אל רצי המרתון המדברי לכל אורך סוף השבוע האחרון של נובמבר, ואפילו רחצה בים היתה אפשרית. פלא ששמור לעיר הקית הנצחית.
ערב. הכוכבים מבשרים על צאת השבת. הרצים הולכים ומתפזרים בחזרה אל כל חלקי הארץ. האורחים מחו״ל אולי יהנו מעוד כמה ימים של שמש בין מדבר לים. החוויות נארזות אף הן, החיוך יישאר על פני כולנו לעוד כמה ימים. ואם נדמה שהחוויה חומקת מבין האצבעות עם החזרה לשגרה, התאריך למרתון המדברי 2019 כבר ידוע – נפגש בעוד שנה בדיוק 29.11.2019. המדבר קורא לכם.

כתיבת תגובה