לרוץ בפעם הראשונה

לכולנו יש פעם ראשונה שחקוקה היטב בזכרון. 10 ק״מ, חצי מרתון, מרתון – כל אחד והדרך שלו, כל אחת והסיפור שלה. מרתון טבריה הוא נקודת מפגש להרבה מאוד סיפורי ״הפעם הראשונה״. קבלו את הרצים שמשתפים

מאת: מורן מישל
בתאריך: 11.11.2018
אירועים
0 תגובות


שיתוף סיפורי ריצה ומרוצים הוא אחת מההנאות הגדולות בתחביב הריצה ולכולנו יש רבים כאלה. אבל מעל כולם סיפורי ״הפעם הראשונה״ תמיד גונבים את ההצגה.
הפעם הראשונה שרצנו בכלל, הפעם הראשונה שחצינו את מחסום החמישה ק״מ, העשרה הראשונים, החצי הראשון, המרתון הראשון, בשביל חלקנו אפילו האולטרה הראשון. את הפעם הראשונה, בין שהיתה מוצלחת מאוד או מוצלחת פחות, אנחנו זוכרים לפרטי פרטים, היא חקוקה על הטיים-ליין של התפתחות הריצה שלנו, היא חלק מאיתנו.
מרתון טבריה מספק הרבה מאוד סיפורי מורשת ריצה בכל המקצים לאורך השנים. הנה כמה סיפורים די טריים ומאוד מרגשים של הרצים שמספרים על הפעם הראשונה ש…

כל הטעויות האפשריות 

שגב אלפבוים הוא רץ ותיק ומנוסה, שמאחוריו קריירת ריצה ענפה מגיל 28 ושלא בכדי זכה לכינוי ״ספידי״.
לפני ארבע שנים החליט להתכונן למרתון הראשון שלו, שכפי שהוא מגדיר אותו – נעשה בכל הטעויות האפשריות.

״החלטתי להתאמן למרתון ראשון בלי מאמן. הייתי רץ מנוסה במקצים ׳קצרים׳ ורוכב תחרותי והערכתי שאדע להתאמן לפיהם למרתון, האמנתי שאני יודע מה אני עושה. כמובן שטעיתי.
רצתי באימונים ארוכים בקצב תחרות, עשיתי שלוש ריצות ארוכות מאוד 39-42 ק״מ בטווח של שמונה ימים בלבד, וכשהגעתי לזינוק אחרי טייפר כהלכתו הרגשתי בכושר טוב וקצת באופוריה. בתחילת הריצה נצמדתי לשני רצים חזקים מאוד בקצב יומרני, רצתי כמעט בקצב השיא שלי לחצי מרתון ובחצי השני התחלתי לדעוך.
בקילומטרים האחרונים ממש סבלתי. רצתי על רזרבות, סיימתי את התחרות ברע, ביני לבין עצמי ידעתי שאני כבר לא יודע מי אני ומה אני, אבל הגעתי בתוצאה של 2:51. זה מרתון שבלי ספק אזכור לתמיד, לטוב ולרע.״

כמו לחזור הביתה 

בשביל אפרת גת מרתון טבריה הוא מרוץ נוסטלגי. אפרת נולדה וגדלה בטבריה ובבית הספר היתה בנבחרת הריצה בכיתות ז׳-ח׳, במסגרת פעילותה השתתפה במרתון טבריה במקצה 1000 מ׳ והגיעה לקו הסיום ראשונה.

״במהלך השנים מרתון החיים גבר על התחביב ועזבתי את הריצה. אימצתי תחביבים חדשים, התחתנתי, הפכתי לאמא, הריצה כמעט נשכחה ולא משכה אותי יותר. הפכתי למורה והחיים שלי היו עמוסים בשגרה מבורכת, עד שבחופשת הפסח ב-2015 הרשתי שמיציתי את כל מה שהיה לעשות, נעלתי נעלי ריצה למול עיני הבנות המשתאות, ויצאתי לרוץ. חזרתי אחרי 5 ק״מ שלכל אורכם הרגשתי בבית, כאילו הגוף זכר, כאילו הרומן עם הריצה נמשך מאותה נקודה שנפסק.״
ב-2017 אפרת רצה שוב במרתון טבריה, בפעם הראשונה מאז היתהה ילדה, והפעם במקצה ה-10 ק״מ. במרתון טבריה 2019 היא מתכננת לרוץ בטבריה את מקצה המרתון המלא לראשונה בחייה.

אף אחד לא ירוץ במקומך 

רותם רייטן אף פעם לא עשתה ספורט והיתה תמיד, כדבריה, חלושה ועייפה. אחרי חצי שנה שרצה לבד החליטה לקנות בפעם הראשונה נעלי ריצה אמיתיות, ומשם הכל היסטוריה.
״בפברואר 2017 רצתי בפעם הראשונה עשרה ק”מ במרתון תל אביב אחרי שרצתי חצי שנה לבד. התאהבתי בריצה, בעובדה שאני אחראית על המקום, הזמן ובכלל שניתן להוסיף כל הזמן מרחק, שהכל מדיד ואפשר לראות התקדמות זה גרם לי לרצות לצאת ולרוץ מתי שרק אפשר.

אחרי 10 ק”מ לא העזתי לפנטז שארוץ חצי, זה היה טירוף להכפיל את המרחק, אבל לאט לאט הקילומטרים נוספו. באוגוסט כבר רצתי לבד חצי מרתון בשבת בבוקר. בנובמבר נכנסתי לקבוצת ריצה בשביל החברים והידע המקצועי. לחצי מרתון טבריה התאמנתי בחורף הקר, כשעוברים ושבים מצחקקים על הכפפות שלי. המתח לפני התחרות אם ירד גשם הלחיץ אותי, אבל הסוף ידוע – היה מזג אויר מהסרטים, רצתי והייתי מאושרת. הרגשתי בחלום לא עניין אותי הזמן, הלב שלי רקד. הגעתי לקו הסיום עם חיוך והמון גאווה בלב. מהצד השני הגיע אחד המרתוניסטים שהיה במקום השני או השלישי אבל מי סופר. אני סיימתי חצי מרתון, אני ניצחתי את עצמי והמסר שלי – צאי לרוץ אף אחד לא ירוץ במקומך.״

נשבעתי שהראשון הוא גם האחרון 

ניר הראל התחיל לרוץ בזכות אישתו שירי, שעשתה מהפך גדול בעצמה ומשכה אותו אחריה. כשרץ במרתון טבריה הרטוב ב-2016 היא רצה 10 ק״מ וחיכתה לו על קו הסיום.

 
״בעקבות אשתי שעשתה מהפך התחלתי ללכת עם 20 ק״ג עודף משקל וכושר גופני שואף לאפס. זה התחיל ב-3.6 ק״מ של הליכה מהירה במושב והגיע לקו הסיום של מרתון טבריה כעבור 20 חודשים בשנה הכי רטובה של מרתון טבריה. התאמנתי במשך חצי שנה, אבל שום דבר לא הכין אותי למרתון גשום מתחילתו ועד סופו. על קו הסיום חיכו אשתי וילדיי עם חולצות ועליהן הכיתוב ״אבא שלי מרתוניסט״ – אין דרך יותר מושלמת מהרגע הזה לסיים את המרתון הראשון בחיי. סיימתי על הרגליים בפחות מחמש שעות, נשבעתי שזה גם יהיה גם המרתון האחרון  וכעבור שנה חזרתי לטבריה לעוד מרתון. השני.״

רוצה גם לרוץ בפעם הראשונה במרתון טבריה? 10 ק״מ | 21.1 ק״מ | 42.2 ק״מ >> 

כתיבת תגובה