לזהות, לקבל, להתנהג / הטיפ של מיכל יערון

דקה 82. המאמן עושה חילוף אחרון וניר מבין שהוא נשאר בחוץ. הוא עובר בעצבנות ליד הספסל, בועט בבקבוק מים, מסנן כמה מילים…

מאת: מערכת מרתון ישראל
בתאריך: 10.02.2016
בריאות
0 תגובות

דקה 82. המאמן עושה חילוף אחרון וניר מבין שהוא נשאר בחוץ.
הוא עובר בעצבנות ליד הספסל, בועט בבקבוק מים, מסנן כמה מילים קשות לעבר הסובבים אותו ועולה בהפגנתיות לחדר ההלבשה. את הכעס והאכזבה שלו אפשר היה לראות גם מקצה היציע.
יומיים אח”כ אנחנו נפגשים לעבודה, ניר עדין נסער מהאירוע. הוא חש נבגד מאוכזב ובעיקר כועס. הוא עובד קשה באימונים ולא מצפה להתנהגות כזו מצד המאמן.
אני בהחלט מבינה את ניר, זה אכן מאכזב. הוא עובד קשה כל השבוע, בטוח שדרכו נסללת, ואז מוצא עצמו מחוץ למשחק.
לזהות, לקבל, להתנהג במשחק כדורגלעדי הוא בחור רגיש. כל כך רגיש שעושה הכל כדי לא לאכזב ותמיד עסוק בלרצות את הסביבה. הידיעה שטעות שלו תגרור אחריה ביקורת של המאמן, משתקת אותו. את התוצאה לשיתוק רואים בשטח. וזה מעגל שמכיל את עצמו. אי אפשר לצמוח או לנוע כשאתה משותק. “אני רגיש לדברים האלה, מה את רוצה שאעשה?”
רגשות, רגשות, רגשות. כמה פעמים אני שומעת את זה בתור פסיכולוגית. אני מכבדת רגשות ושמחה שאנשים מודעים לרגשותיהם.  אני רואה במודעות כלי חשוב ביותר להתפתחות ולהצלחה.
יחד עם זאת, תהיה חכם. תלמד לזהות את רגשותיך ותכבד אותם. תדע לקבל אותם גם אם זה לא תמיד נעים. כעס, אכזבה, פחד, קנאה, הם רק חלק מאוסף גדול של רגשות שחלקם לא ממש נעימים לנו. אבל זה לא אומר שהם צריכים לנהל אותנו.
תבחרו איך להתנהג. גם כשכועסים מאד או מאוכזבים מאד, יש דרך לגיטימית להתנהג.
גם אם אתה אדם רגיש וחושש מביקורת עדין יש דרך להתנהג. אתה לא יכול להצדיק כל הזמן את ההתנהגות שלך ברגשותיך. זה לגיטימי לחוש כל רגש בעולם אבל לא כל התנהגות היא לגיטימית.
היכולת לזהות את הרגש, היא השלב הראשון. אחכ יבוא השלב של היכולת לקבל את הרגש. להבין שאולי לא צריך לנסות לשנות אותו. אולי אי אפשר לשנות אותו. הרגישות, הכעס, הם תוצאה מובנת בנו, לעיתים, ואולי לא נצליח לשנות אותם. כאן מגיע הצורך בשלב השלישי – להתנהג. להתנהג כפי שאתה בוחר ולא כפי שאתה מרגיש.
מיכל יערון
הצטרפו לדף הפייסבוק שלנו   https://www.facebook.com/LaufMichal
אתר לעוף:        http://www.lauf.co.il
מאת: מיכל יערון, פסיכולוגית ספורט.

כתיבת תגובה