חלק ב ואחרון- 42 סיבות מדוע לרוץ מרתון (ולמה בחרתי לרוץ השנה דווקא את המרתון המדברי)…

דנה הורדן בדרך למרתון המדברי 🙂

מאת: vered arusi
בתאריך: 23.11.2019
כללי
0 תגובות

אז נמשיך מהמקום שממנו הפסקנו…היישר לסיבה מספר 13!

13. כושר גופני כושר גופני גבוה משפר את בריאותנו, מאפשר לבצע פעילות עצימה, לא להתנשף אחרי 30 שניות, להצליח לרדוף אחרי הילדים ובכלל. בכדי לרוץ מרתון, נדרש להיות בעל כושר גופני גבוה, ובמסגרת זאת להפעיל את כלל מערכות הגוף: הלב, הנשימה, השרירים והשלד, הגידים, הרצועות, המפרקים והמערכת העצבית.

14. אימוני כח – בכדי לרוץ מרתון, לא מספיק רק לרוץ. בכדי למנוע פציעות נדרש לשלב אימוני כח באמצעות משקולות בחדר כושר, משקל גוף, אימונים ייעודים לרגליים ובכלל לכל חלקי הגוף. “במרתון המדברי” – ריצת השטח והעליות והירידות במהלכו מצריכים אימוני כח ייעודיים, שיאפשרו לשרירי הגוף להתמודד עם האתגר שתוואי השטח מייצר.

15. שיעורי יוגה – יוגה מהווה אימון משלים. המתיחות והגמישות שמבצעים בשיעורי ביוגה, הינם משלימים לאימוני הריצה והכח, שבמהלכם מתכווצים השרירים.

16. ריכוז ועייפות – עד כמה שזה נשמע מוזר, מי שיכול להתעורר בחמש בבוקר, לרוץ 10 קילומטרים, יכול לסיים את היום קרוב לחצות ועדיין להיות מלא אנרגיה. מי לא רוצה?

17. שיפור המרכיבים הגופניים – האימונים למאמץ עצים כמו מרתון, מחייבים שיפור של כלל המרכיבים הגופניים: מהירות, זריזות, כח, כח מתפרץ, גמישות, סיבולת שריר, סיבולת לב ריאה, שיווי משקל, קוארדינציה, דיוק בתנועה. כמובן שלקראת מרתון שמתקיים בשטח, במסלול שלא אחיד ושטוח, עם עליות וירידות יש לחזק עוד יותר את המרכיבים הללו, בכדי להתמודד עם חוסר האחידות במשטח עליו נוחתת הרגל והעומס המופעל על הגוף בתנאים המאתגרים של “המרתון המדברי”.

18. רק על עצמי לספר ידעתי וגם הרופא יודע לא מעט… – למדתי שביקור אצל הרופא, ביצוע בדיקות מקיפות כולל בדיקת מאמץ עשויים לייעל את איכות ההישג שלנו ולמנוע פציעות. ובכלל, הכנות למרתון זו הזדמנות טובה לעשות בדיקות מקיפות ולוודא שאנו מוכנים מבחינה גופנית ובריאותית.

19. בריאות – פעילות גופנית יכולה לתרום לשיפור המדדים כגון: לחץ דם, דופק, צפיפות עצם גבוהה, מדדי הדם, כולסטרול, חיזוק המערכת החיסונית, הפחתת סיכוני ניתוח…. נכון שיש כאלו הטוענים שריצת מרתון אינה בריאה, אבל האם הם שקללו פה גם את בריאות הנפש 😉?

20. מצב הרוח – פעילות גופנית גורמת לגוף להפריש אנדורפינים, מייצרת הרגשה של HIGH, משככי הכאבים הטבעיים שלנו, ותורמים להרגשה טובה ונינוחה, מצב רוח מצוין… ולא צריך להסביר יותר. כמובן שלכך גם מצטרפת תחושת ההישג והעמידה במטרות שהצבנו, שתורמת אף היא לשיפור מצב הרוח.

21. מחיר – כי המטרה ברמה האישית מחייבת ויתורים, אבל הסיפוק והאושר שווה כל מחיר.

22. שינה – חשיבות השינה הרציפה והאיכותית, כל אחד וכמות השעות המתאימה לו. הבנת חשיבות השינה כחלק מתכנית האימונים למרתון, מחייבת תכנון נכון של היום, כולל מתי נכנסים למיטה ומכבים את האור, גם אם לא חשים בעייפות. וכן, לפעמים אני הולכת לישון לפני הילדים.

23. חציית גבולות – כמו אצל ילדים, הרצון לבדוק את הגבולות, לחצות אותם ולהרגיש בכל פעם את ההצלחה המחודשת. כך גם הרצון לבחון את היכולת שלי לצלוח ריצת מרתון מאתגרת…

24. תזונה ותוספי תזונה – כמו שלא יוצאים מהבית בלי אוכל לתינוקי, אנחנו צריכים ללמוד מה נכון לאכול לפני הריצה, במהלכה ולאחריה. מה לקחת איתנו לריצות ארוכות – ג’לים, תמרים, איזוטונים ….כיום ניתן למצוא ג’לים ומשקאות אנרגיה המכילים פחמימות. תוספי תזונה נוגדי דלקות כגון: כורכום ואומגה 3, לטובת האצת שיקום השרירים והשלד ועוד… בכל מקרה, במיוחד בתקופה של אימונים עצימים לקראת מרתון, נדרש להקפיד על תזונה יומית מאוזנת, המכילה את כל אבות המזון ובכמויות המותאמות לאורח החיים הפעיל.

25. חלבונים – לשלב בכל ארוחה חלבון, לבניית השריר ושיקומו. חלבון מן החי: בשר, עוף ודגים ומוצרי חלב; חלבון מן הצומח: סויה, למשל.

26. תיעוד ולמידה – ההכנה למרתון מחייבות אותנו כל הזמן לתעד, לנתח וללמוד. באמצעות תיעוד ומעקב מסודר אחר ביצוע תכנית האימונים ושמירה על שגרת האימונים, ניתן לנתח וללמוד הן מהצלחות והן מהכישלונות, ובהתאם לכך לתכנן את ההמשך בכדי להשתפר.

27. דמיון-  לי מאד עוזר לדמיין ולנסות לחשוב על התחושות של אחרי, כשאני חוצה את קו הסיום עם החיוך, עם התמונות ועם הזיכרונות. אז אני רוצה להוסיף לאוסף הזכרונות שלי את חציית קו הסיום על חוף הים האדום, אחרי 42.2 קילומטר של ריצה מדברית, מחייכת מאוזן לאוזן ומישירה מבט אל הצלם שם, שידאג לתעד את הזיכרון הזה.

28. חצי כוס מלאה- כי חצי מרתון זה צעד אחד לפני המרתון המלא. וואי וואי, כמה חצאי כוסות שתיתי בדרך אל הכוס המלאה? כולל אחת עם יין… בחצי מרתון הבוז’ולה…(שגם הוא מבית היוצר של “מרתון ישראל” 😊)

29. שופינג- נו, באמת. צריך להרחיב? הרי כל אישה תבין אותי…(ואני מכירה גם כמה גברים שיזדהו עם הסעיף הזה). במהלך האימונים צוברים מספיק קילומטרים, שמחייבים להחליף נעלי ריצה לפחות פעם אחת. וכשרצים במהלך האימונים גם במשטחים סלולים וגם בשטח, צריך זוג לכל אחד מהם… וגם בגדי הספורט מתבלים וצריך להתחדש במלאי של בגדים חדשים גם לעונות החמות וגם לעונות הקרות ואיך ארון הבגדים שלי נראה…. ? בדיוק כמו שאני רוצה.

30. “יד על הדופק”- או יותר מדויק: שעון דופק על היד. מעבר לכך ששעון הריצה הפך לסימן ההיכר של קהילת הרצים, יש חשיבות להעזר בו בכדי לבצע בקרה ומעקב ולזהות את המצב הפיזי במהלך האימונים וכמובן שבמהלך תחרות המטרה.

31. גאווה- כי הכי כיף לשמוע את הילדים גאים באמא שרצה ומשתתפת בתחרויות, מספרים לחברים ונהנים לקבל את המדליות, אחרי שאמא חוזרת הביתה מעוד מירוץ. אני עוד צריכה לחשוב מי מילדי יקבל את המדליה של “המדברי”… אולי אעשה ביניהם תחרות ‘החדר המסודר’? 🧒

32. טיפוח הגוף-  שמירה על האסתטיקה, הפחתת משקל, חיטוב ועיצוב. אמנם הריצה מסייעת בחיטוב הגוף, אבל השיטה הנכונה היא שילוב של אימונים אירוביים עם אימוני כח, ואם נשכיל ונשלב בין השניים, כפי שנדרש במסגרת תכנית אימונים נכונה למרתון, נוכל לשמור על גרעון קלורי ובוודאי נראה את התוצאות במראה.

33. פינוקים- כי זה “תירוץ” להתפנק ולעשות עיסויים במהלך האימונים, לקראת המרתון וכמובן שלאחריו. ו”כל המרבה, הרי זה משובח”… מי אמר שאנחנו רוצים? אנחנו צריכים את זה!

34. זמן איכות- מי לא רוצה זמן איכות לעצמו. והריצה עבורי היא זמן איכות – זמן למחשבות, זמן של “יוגה”. הילדים שלי כבר יודעים, לא מפריעים לאמא בזמן האיכות שלה!

35.חברים- במהלך תקופת האימונים ולעיתים גם במהלך המרתון עצמו, רצים עם חברים – שותפים לדרך, שותפים למטרות. זו עוד הזדמנות לפגוש את החברים וגם דרך להכיר חברים חדשים, ליצור קשרים – ריצה זה בילוי! ומי לא אוהב לבלות?

36. יש לנו ארץ נהדרת- בתקופת האימונים למרתון, רצים מאות קילומטרים, כשחלקם בהתאם לתוואי השטח של המרתון עצמו. יש בארצנו מסלולי ריצה מצפון הארץ ועד דרומה, וזו גם הזדמנות לצאת, לגלות ולהכיר ברגלינו אזורים ואתרים חדשים. אז יאללה כנסו לרכב, קיבעו עם חברים וצאו לרוץ במסלולים חדשים ולא מוכרים (רק לימדו אותם קודם מבחינה בטיחותית – נקודות מים וכד’) החוויה מובטחת!

37. מדבקה- כי גם אני רוצה מדבקה 42.2KM. והמדבקה של “המרתון המדברי” גם יפה ומיוחדת ותתאים לצבע הרכב שלי…

ומבטיחה לכם, בדרכי לאילת….

5 הסיבות האחרונות מדוע בחרתי לרוץ השנה במרתון המדברי.

כתיבת תגובה