הפייסר שלי ואני יצאנו לדרך

מי הם האנשים עם הבלונים הגדולים בכל מרוץ ומה בדיוק תפקידם? מכתיבי הקצב תמיד שם בשבילכם, אבל יש כמה דברים שחשוב שתדעו לפני שתיצמדו אליהם

מאת: מערכת מרתון ישראל
בתאריך: 12.12.2018
אירועים
0 תגובות
צילום: SportPhotography תומר פדר ורונן טופלברג
אתם פוגשים אותם בכל מרוץ מחוברים לבלונים הגדולים שמציינים את זמן המטרה, הם אלה שיודעים לחשב יותר טוב מכולם כמה זמו ייקח לרכבת שיוצאת מנקודה א׳ במהירות איקס להגיע לקו הסיום ולשבור שיא אישי – הפייסרים. 
מכתיבי הקצב, או הפייסרים בלעז, הם אלה שבכל מרוץ נמצאים על קו הזינוק למען הרצים שרוצים להגיע בתוצאה מוגדרת מראש אל קו הסיום. רצים רבים סומכים על הפייסר שיעזור להם לעמוד בזמן שהגדירו לעצמם לאותו מירוץ, אבל יש כמה דברים שתרצו לדעת על הפייסרים לפני שתחליטו אם ולאיזה מהם להצמד.
שליו ברוש, מנהל המותג של GARMIN נותנת החסות לנבחרת הפייסרים של מרתון ווינר טבריה ומאמן ריצה בעצמו, עזר לנו לרכז נקודות שכדאי לדעת לפני שפוגשים את הפייסר על המסלול. 
1.  פייסר מוביל קבוצת רצים ולא יכול להתייחס אל הרץ הבודד במהלך הריצה. המשמעות של זה היא שאם נצמדתם לפייסר שמכתיב קצב לא ריאלי עבורכם אתם עלולים לאבד אותו בדרך. 
2. הפייסר קובע בעצמו את אסטרטגיית הריצה. לרוב יתכננו הפייסרים נגטיב ספליט (מחצית מסלול שניה מהירה מהראשונה), אבל תוואי השטח ותנאי מזג האוויר עשויים לשנות את התכנית של הפייסר, במיוחד כמו בתנאים מאתגרים שמפתיעים אותנו לא פעם במרתון טבריה.
שאלו על אסטרטגיית הריצה. צילום: SportPhotography תומר פדר ורונן טופלברג

ברוש מדגיש: ״אפשר ורצוי ליצור קשר עם הפייסר המיועד שלכם לפני המרוץ, ואם לא מתאפשר לפני המרוץ אז לפחות בזמן הכינוס, ולשאול אותו על אסטרטגיית הריצה שהוא מתכנן. כך תוכלו לדעת מראש האם התכנון שלו מתאים לתכנית הריצה שבניתם ואם עדיף לכם לרוץ איתו או בלעדיו. חוסר התאמה לתכנית הריצה שלכם יכול לשרוף אתכם בראשית המסלול או להביא אתכם לאפיסת כוחות לפני קו הסיום, לכן התיאום חשוב כל כך להצלחתכם.״ 

3. פייסר מקצועי ומנוסה יוביל זמן מטרה שדורש קצב איטי באופן משמעותי מזמן השיא שלו. בנבחרת הפייסרים של מרתון ווינר טבריה תוכלו לסמוך על הפייסרים שינהלו ריצה מבוקרת ואחידה לאורך המסלול.

4. הפייסר אמנם מוביל, אבל האחריות עליכם – כל רץ לעצמו. תפקידו היחיד של הפייסר הוא למשוך את הקבוצה שנצמדת אליו קדימה בצמוד לשעון, הוא יגיע לקו הסיום בזמן הייעוד, גם אם יגיע לשם לבד, הוא אינו אחראי על הרצים בשום אופן, לא יעצור לבדוק אם מרגישים לא טוב ולא יאט אם הקצב מהיר מדי עבורכם. לשם כך עליכם להיות ערים לאורך כל הדרך לתחושות הגוף שלכם ולקצב האישי, להאט לפי הצורך ובשום אופן לא להיגרר אחרי הפייסר במידה ואתם מרגישים חלשים או עייפים.  

בדיוק בזמן, גם אם יגיע לבד. צילום: SportPhotography תומר פדר ורונן טופלברג

5. פייסר מקצועי אמנם ידייק כמו שעון, אבל הוא לא תחליף לשעון האישי שלכם. חשוב שתהיו ערים למצבכם מול אסטרטגיית הריצה שלכם, שתוודאו שאתם בקצבים הנכונים במקטעים הקריטיים וכמובן שתוכלו לאמוד את מצבכם הגופני ע״פ נתוני הדופק (במידה והשעון שלכם מחווה כאלה), ולהשוות לאורך הריצה אל הנתונים שאתם מכירים מהאימונים שעשיתם לקראת המרוץ.

לא במקום שעון אישי. צילום: SportPhotography תומר פדר ורונן טופלברג
6. אפשר להתחיל עם הפייסר ולא חייבים לסיים איתו, זו לא חתונה קתולית. זה נכון כפי שצויין קודם לכן אם אתם חשים שהקצב מהיר מדי עבורכם, וגם אם אתם רוצים להתחיל בקצב מתון כדי לשמור כוחות ולנהל ריצה אחידה ולהאיץ לקראת הסיום. קחו זאת בחשבון בתכנון הריצה. 
7. פייסר הוא חבר. במיוחד במקצים הארוכים יש לכם זמן רב לבלות ביחד, אתם מוזמנים להיות לפייסרים שלכם אנשי שיח, לשאול שאלות, ליהנות מהידע והניסיון שיוכלו להעביר אליכם, זה מעביר את הדרך בהנאה גדולה יותר לכולם.

נבחרת הפייסרים של GARMIN במרתון ווינר טבריה בשיתוף עם ״הפועל״ ומרתון ישראל מחכה לכם בהתרגשות לקראת המרוץ, ותוכלו לפגוש אותם בכתבה הבאה. לקריאה >>

רוצים לזכות בשעון של GARMIN? שתפו בפייסבוק סיפור על ריצה וזמנים, תייגו #זה_הזמן_שלי ו @garmin israel ותוכלו לזכות בשעון ריצה 

כתיבת תגובה