המרתון של המרתונים: מרתון טבריה חוגג 42

הוא המרתון הוותיק ביותר בארץ, אין טריפל בלעדיו ואין שנה שלא נולדים בו סיפורי מור״ק שרצים נהנים לספר עוד שנים קדימה. החלו ההכנות לחגיגות ה-42 של מרתון טבריה

מאת: orian levy
בתאריך: 19.07.2018
אירועים
0 תגובות


הוא
נהגה לראשונה בשנת 1975 ויצא לאוויר העולם בשנת 1977. הוא היה פרי מוחם של מובילי איגוד האתלטיקה דאז ואיגוד ״הפועל״ התנגד להקמתו. הוא נחשב למהיר במרתונים בארץ וגם לבלתי צפוי שבהם והוא נהנה מהנוף המיוחד של חופי הכנרת שהוא עובר לאורכם.

מרתון טבריה יחגוג השנה 42 שנים, אירוע שבעין לא מיומנת ייראה כחסר משמעות מיוחדת אך שברור לכל רץ שמדובר במספר עגול וראוי לציון כאשר החוגג הוא לא אחר מאשר המרתון הוותיק בישראל.
אז כראוי לחגיגות יומולדת עגול של זקן השבט הכנו למרתון טבריה סקירת ״חיים שכאלה״ עם 10 עובדות ש(אולי) לא ידעתם עליו וכדאי להכיר. קבלו אותו: ותיק, במצב מצוין. 

1. עד למרתון טבריה הראשון מספר המסיימים של תחרויות ריצה ארוכות ברץ עמד על מספר חד ספרתי. במרתון טבריה הראשון סיימו 78 רצים משבע ארצות. במרתון טבריה בשנה האחרונה סיימו מעל אלפיים רצים את מקצה המרתון.

2. שבע שנים של נסיונות עברו על מרתון טבריה טרם ביסוס המסלול המוכר עד היום מטבריה לעין גב ובחזרה. המסלול נחשב לאחד המהירים בשל היעדר פניות ופיתולים ולכן מושך אליו רצים שמבקשים לקבוע תוצאות שיא.
3. מרתון טבריה מוכר גם כאליפות ישראל במרתון, למעט שנה אחת של הפסקה שבה הוסרה ההכרה מצד איגוד האתלטיקה, ובו ניתן להשיג קריטריון לאליפות אירופה ולאליפות העולם.
4. עד שנת 83 מרתון טבריה, שהיה ידוע גם כמרתון הכנרת (Sea of Galilee), נחשב למרתון הנמוך בעולם – 200 מטר מתחת לפני הים. בשנה זו קטף את התואר הזה מרתון צעיר יותר שמתקיים מאז על גדת ים המלח מצידו הירדני.

5. רק במלאת עשור למרתון טבריה עמד לראשונה על הפודיום מנצח ישראליהאתלט יאיר קרני, שסיים בזמן של 2:23:12. בתמורה להישג המרשים הוא זכה בפרס מרשים לא פחות של 250 דולר. אחריו זכו עוד שני ישראלים בלבד להגיע למעמד המרגשוודג׳ זבדיה (1996) ואסף בימרו (2000).

6. לעומת הגברים, הנשים הישראליות כבשו את הפודיום בטבריה לא פחות מ-16 פעמים. האישה הראשונה שהגיעה למקום הראשון לנשים במרתון טבריה הראשון היתה זהבה שמואלי (1977), שמחזיקה פעמיים בתואר. שנתיים לאחר מכן זכתה אחותה מזל (שמואלי) שלום במקום הראשון. אך שיא המסלול הישראלי לנשים (2:36:40) וגם התואר ״המחזיקה בהכי הרבה פעמים במקום הראשון במרתון טבריה״ שייכים לנילי אברמסקי, שעמדה על הפודיום בטבריה תשע פעמים.
7. למרות שמרתון טבריה מתאפיין באירועי מזג אוויר לא צפויים, דווקא בשנת 1992, שבה היו תנאים גשומים ולא פשוטים, נקבעו שיא המסלול הרשמי ואף שיא מסלול ישראלי לגברים שלא נשברו עד היוםלאחרונה וחלט על העלאת גובה הפרס כדי לדרבן את המתחרים להגיע לשבירת שיא המסלול.

8. שיאי מסלולהשיא לגברים 2:07:30 שייך לצרפתי פטריק טמבאווה משנת 2012 והשיא לנשים 2:34:17 מוחזק עי הצכית מריה סטרובסקה משנת 1992.

9. ב-2016 במהלך מרתון טבריה ירד גשם שוטף. רבים מתייחסים אל המרוץ בשנה זו כאל משחה טבריה. יש לציין שרוב הסיפורים הטובים ביותר שסופרו על מרתון טבריה נולדו דווקא בשנה הזו וייזכרו לטובה עוד שנים קדימה

10. מרתון טבריה נולד כרעיון שלא הצליח לקרום עור וגידים במוחם של כמה אנשי אתלטיקה עיקשים ומסורים שהצליחו לבסוף לנפץ את חומות ההתנגדות ולבסס מרתון ישראלי ראשון כאשר אפילו מרתון ניו יורק ובוסטון היו רק בחיתוליהם. בין יזמי המרתון היו אורי גולדבורט, יו״ר איגוד האתלטיקה דאז, דוד אייגר, בארי שור ואבי שטיין, לשעבר מזכ״ל איגוד האתלטיקה, אשר הזניק את הרצים במשך שנים ובשנת 2003 מיד בגמר הספירה לאחור הצטרף אל הרצים לריצת המרתון הראשונה שלו לרגל חגיגות יום ההולדת ה-50 שלו. 

רבים מהרצים החובבים רואים במרתון טבריה מוקד עליה לרגל ומגיעים אליו שנה אחר שנה כדי לשפר תוצאות וליהנות מאווירה של מירוץ ישראלי ותיק ואינטימי. השנה, כאמור, מרתון טבריה חוגג ובגדול, ומתוכננת לצד אירוע הספורט האיכותי והמסורתי גם חגיגת יום הולדת ענקית וכולם מוזמנים לסלפי נוצץ עם חתן השמחה. מובטחת חגיגה שלא תישכח.
חגיגות ה-42 יגיעו לשיאן במרתון טבריה 4.1.19


צלמים: תומר פדר, רונן טופלברג, ערן ירדני

כתיבת תגובה