הכי קשוח, בקטע טוב – מרתון התנ״ך

כל מי שרץ באיזשהו מקצה של מרתון התנ״ך תמים דעים לגבי כך שמדובר במרוץ הכביש הכי קשוח בארץ. באותה נשימה כולם יגידו שזהו מסלול מהפנט ואתגר ראוי. המרתון הקשוח מפתח קהל מעריצים

מאת: orian levy
בתאריך: 06.02.2019
אירועים
0 תגובות


אם הגעתם לכתבה הזו יכול להיות שכבר עשיתם מרתון, שניים או עשרים, אולי רצתם חצי מרתון ואתם מחפשים את האתגר הבא, אולי רצתם אולטרה ושמעתם שבין כבישי מטה בנימין מסתתר לו מסלול שאפילו האולטרה מחווירה לעומתו.
יודעים מה, נהיה נועזים ונגיד שככל הנראה שאתגר הוא לא דבר זר לכם, אולי אפילו נגזים ונאמר שאתם חובבי אתגרים, פוזלים אל הקושי, מפלרטטים עם הגבולות.
אם צדקנו – הישארו איתנו.

ברוכים הבאים למרתון התנ״ך – רבות נאמר ודובר עליו, אבל הבולט מכל הוא שלא משנה באיזה מקצה תבחרו, מדובר במרוץ הכביש הכי קשוח בארץ, בקטע טוב כמובן.״אני רצתי ׳רק׳ 15 ק״מ״ אומרת מורן שבתאי, מרתוניסטית, רצה מנוסה וקשוחה עם תעודות, ״וזה היה קשוח, אחושילינג של קושי.״
המרוץ שיוצא מראש העין אל עבר שילה הקדומה נישא על גב ההיסטוריה של העם והארץ שלנו, סיפורו כתוב אי שם בין פרקי ספר שמואל, כאשר מסופר בו על רץ, ״איש בנימין״, ששם פעמיו בריצה משדה הקרב באבן העזר אל שילה, לדווח לעלי הכהן הגדול על המפלה בקרב, על מות בניו ועל אובדן ארון הברית.
לאחר מלחמת ששת הימים החליט יוזם המכביה, יוסף יקותיאלי, לשחזר את המסלול של אותו איש בנימין  ולהפתעתו גילה שמדובר במרחק של 42 ק״מ, המרחק הרשמי של ריצת המרתון שראשיתה מיוחסת דווקא לאתונה. התמונה השתנתה באחת – התברר שזהו המרתון הקדום בהיסטוריה.

במסלול רצים זו השנה הרביעית הקשוחים שברצים, אלה שלא נרתעים מאתגר מתובל היטב בהכנות המפרכות לצליחת מסלול שמותח את גבולות היכולת עם כמעט 1100 מטרים של טיפוס על פני 42 קילומטרים של ריצה בנופי חבל בנימין עוצר הנשימה.

״הריצה נעשית על ציר מרכזי סלול היטב כשמסביב נוף עוצר נשימה, גבעות ירוקות ושוממות, אין נפש אדם, אין בניינים גבוהים שמסתירים את הנוף, רק טבע במלוא הדרו.״ מתאר שגב (ספידי) אפלבאום את התפאורה הבלתי נתפסת שעוטפת את המסלול המאתגר, אבל אל תסתנוורו מהאווירה הפסטורלית, הרי עליה וקוץ בה. ״הקילומטרים האחרונים נעשים במגמת עליה שהולכת וגדלה עד לנקודת הסיום. אוי…העליות הללו… עד שאתה לא רץ את העליות, אתה לא יודע למה לצפות. יתרה על כך, עוד לפני שאתה מסיים את העליה אתה כבר מבשל בראש את המחשבה שעדיין מחכה לך העליה האחרונה בשארית הכוחות לפני קו הסיום. אם כבר אתגר אז עד הסוף! ״ (לסיקור המלא של שגב)
איילת שרם, המנצחת בקטגוריית הנשים במרתון התנ״ך לשנת 2107, מאמנת ריצה ובעצמה חובבת אתגרי ריצה, מתארת את העליות שזוכות לסופרלטיבים מכל מי שרץ במסלול:“ רוב העליות מתונות וארוכות ומי שמתכונן כמו שצריך יכול לצלוח את זה בחיוך. זה אחד המרתונים הקשים ביותר, אבל גם אחד המרתונים המרגשים ביותר!“

אייל יריב, הגיע למרוץ התנ״ך לפני שנתיים והוא מתאר את הקושי בהומור קולח: ״ב-2016 השתתפתי בחצי מרתון התנ”ך שהתחיל מאריאל והסתיים בשילה. ההתחלה שלו בעליה מתונה עד ליציאה מאריאל ששם מתחילה ירידה מטורפת ולאחריה ריצה מישורית בכפרים עד שמגיעה עלייה (השמיימה) עד לשילה הקדומה – עליה אין סופית שמוציאה לך את החשק לחיות אבל לקראת סופה כבר אפשר לשמוע את הרעש הגדול של הסיום, דבר שמוסיף לך הרבה טעם לחיים. בסיום אתה לא יודע אם אתה מאושר שנשארת בחיים או מאושר שסיימת את הריצה 🙂 הבדיחה היפה הייתה שבסיום המתין עופר פדן עם החיוך הנצחי שלו והדבר הראשון שיצא לי מהפה היה ׳נתראה בשנה הבאה במרתון המלא׳ וכך היה.״ (לסיפור המלא של אייל)

בין אותם חברים שהצטרפו לאייל במקצה המרתון 2017 היה גם מוטי לוגסי, רץ ותיק ומורה לתנ״ך, שזה לו המפגש הראשון עם מקצה המרתון במסלול זה. אז מצא עצמו מורה לתנ״ך שרץ בדרך עליה לימד וקרא רבות בספר הספרים. על אף הקושי, מוטי מתאר חוויה מרגשת וממלאת.  ״המסלול על הכביש במגמת עלייה והשקט והנופים רק מתחילים להתגלות. בשלב מסויים יורדים מהכביש ונכנסים לעיר אריאל שם מחכה טיפוס ״נחמד״ לאורך הישוב לכיוון היציאה האחורית מאריאל. ביציאה משער היישוב מתגלה חבל ארץ יפיפה שרובנו לא מכירים, חבל ארץ שעליו קראנו בשיעורי התנ”ך ביסודי. הרים קדומים עם נופים מדהימים, ישובים קטנים פזורים, כפרים, מטעים ושדות עם חקלאות מסורתית. המגמה היא בירידה ואני מנצל זאת בכדי לשאוף את האויר הנקי ולהביט על הנופים. הכיוון הוא אל שילה הקדומה, אותה עיר בה כולנו נתקלנו בספר שמואל א׳ בכיתה ה‘, העיר ששימשה כעיר הבירה ליהודים, בה גם היה ארון הקודש. המסלול הוא במגמת עלייה (בכל זאת עלייה לרגל, לא?!) ואני שומע את קולות התופים וחש את האווירה. שער הסיום לפניי, דמוי שער אבן קדום, מעגלי מתופפים לבושים בגלימות ואוירת חג אמיתית.״ (לסיפור המלא של מוטי)

לנצח את האתגר

נבהלתם? אין צורך. כפי שמתארים מוטי ואייל ניתן להבין שגם את המרוץ הקשוח ביותר יכולים רצים חובבים לצלוח בהנאה ובהתרגשות בעזרת הכנה מתאימה.

הרצה והמאמנת אורנה אלטמן השתתפה בריצת ההכנה במסלול ה-10 ק״מ המאתגר, והיא תשתתף השנה במקצה המרתון כחלק מהכנותיה לריצת אולטרה מרתון עתירת קילומטרים ואתגרים. היא מסבירה כיצד רצוי להתמודד עם מרוץ מאתגר כל כך:
״החיבור בין האתגר במרחק והאתגר בטיפוס המצטבר בנוסף לנוף המדהים והחיבור למורשת של העם היהודי יוצרים חבילה מיוחדת, מאתגרת ומרגשת. ההכנה המנטלית למרוץ חשובה מאוד, הכנת סיפור דרך שיתמוך לאורך החלקים הקשים במרוץ, חשיבה חיובית וחלוקת המסלול למקטעים קצרים יעזרו לצלוח את המרוץ.״

גם אריאל רוזנפלד, מאמן, אולטרה מרתוניסט ומי שמיודד היטב עם הפודיום של מרתון התנ״ך, משתף מחוויותיו של קשוח עם תעודות, או למעשה גביעים: “מרתון התנ”ך הוא לא עוד ריצה בפארק, אלא המרתון המאתגר ביותר שהשתתפתי בו.

כדי להצליח בו חלקו את הכוחות: אם אתם מרגישים בחצי הראשון של הריצה שקשה, החצי השני קשה יותר. מומלץ לשלב מקטעי הליכה בעליות התלולות במיוחד (למשל בכניסה לאריאל). רוצו עם תדירות צעד גבוהה במיוחד במקטע הירידה הרצופה בין ק”מ 26-31. רוצו עפ”י תחושת מאמץ ודופק ולא עפ”י קצב, כי הקצב מושפע מאוד מפרופיל הגבהים. והכי חשוב, תהנו מהנוף הנפלא ומהדרך.״

מוכנים לאתגר? מקצי 5 ק״מ,  10 ק״מ, חצי מרתון ומרתון התנ״ך פתוחים ומחכים לכם, וכמו שהבטחנו הם כולם קשוחים, וכולם באים בטוב. בואו נראה אתכם!

להרשמה>>
לקריאת סיפורי רצים ממרתון התנ״ך: 
המורה לתנ״ך שרץ במרתון התנ״ך >> 
כשזה נגמר שוכחים מהקושי >>


כתיבת תגובה