ג'לים באימונים יעשו אתכם (בסופו של דבר) איטיים

מאת אלעד פלטין● “אביחי, מה העניינים? אתה מוכן לספר לי ולכולם כאן בבקשה מה אכלת לארוחת בוקר לפני האימון? מה שתית במהלכו? (מים איזוטוני) ומה…

מאת: מערכת מרתון ישראל
בתאריך: 07.11.2013
אופניים
0 תגובות

מאת אלעד פלטין●


“אביחי, מה העניינים? אתה מוכן לספר לי ולכולם כאן בבקשה מה אכלת לארוחת בוקר לפני האימון? מה שתית במהלכו? (מים איזוטוני) ומה אכלת ושתית אחריו? תודה מראש”.
אביחי גרינברג: “בערב לפני הרבה פסטה גם ניוקי, גם קצת בשר, קצת פרמזן, יין טוב וזהו. אמממ.. אולי גם איזה שתיים שלוש פרוסות עוגה עם איזה שתי כוסות תה והכי חשוב – שעועית ירוקה. בשבת בבוקר אני אוכל ארבע פרוסות. לחם לא כזה חשוב. לחם מלא או פיתה רגילה העיקר הרבה פחמימות. בדרך כלל יש לי בבית לחם מלא וזה מה שזורם. אני מורח על זה גבינת ריקוטה ושותה קפה כדי להוריד את זה. בפרוסה האחרונה אני מבצע פשע רציני ומורח חמאה… עדיף צרפתית ולא המגעילה של תנובה”. (הנה הלכה לנו החסות מחברת תנובה)
“אני יושב ואוכל מסודר וזה כיף לי, ככה אני מצליח לקום בבוקר. האיחורים שלי נגרמים בגלל הרבע-שעה אחרי שהשעון צלצל שבהם לוקח לי להיזכר שאני הולך לתקוע לחם עם חמאה וקפה טוב. בתקופות שהתאמנתי ברצינות הייתי מביא לאימון שבת פיתה וחצי-שתיים עם דבש או ממרח תמרים כי חייבים לאכול בזמן האימון. בגלל שבשנתיים האחרונות אני לא ממש מצליח להתאמן באמצע שבוע אז אני מגיע לאימון שבת “טרי”. מאגרי הסוכר בשרירים מלאים ואני לא ממש צריך לאכול בזמן האימון. אני לוקח על כל מקרה חצי פיתה או פיתה שלמה עם דבש או ממרח תמרים”.
(מאמן הקבוצה הח”מ, מקפיד לקחת לעצמו “מעשר” או יותר בהתאם לרמת השמנמנות של אביחי).
“בדרך כלל אני מנשנש את זה לקראת הסוף או בתחנת דלק. לשתייה אני משתמש במים. בסוף האימון אני גם מוריד איזה כמה כוסות שתייה ממותקת כי זה כיף”.

ביחד עם אביחי – ניצחון במרוץ וולוו צ’לנג 2007 (אחוזי שומן 8/9 סוף/תחילת עונה)


2006 – בעיקר אופני שטח – באזור ה 8-9% שומן (שנה חמישית או רביעית ברכיבה)


2007 – מרוץ CX מחנה אימונים עין חרוד – אזור ה 8% (סוף/תחילת עונה חדשה)


2008 – (ביחד עם ניר זוהר) – 7% (לקראת שיא העונה)


הבדלי אחוזי שומן בתמונות:
2006 – שטח – באזור ה 8-9% שומן (שנה חמישית או רביעית ברכיבה)
2007 – מרוץ CX מחנה אימונים עין חרוד (קננודייל) – אזור ה 8%
2008 – (ביחד עם ניר זוהר) – 7%
ב 2008 שיא העונה ישבתי על 64-65 (1.78) קילו (תחילת עונה 66-66.5) כשניסיתי לנסות ולרדת ל63 כבר הרגשתי לא טוב (אין מה לעשות בלי סמים שאגב עד היום לא נמצא סם מספיק יעיל וטוב לספורטאי סבולת (ישנם כאלה רק עם תופעות לוואי בלתי טובות, וללא קשר הישמרו מהדברים הללו). רוכבים מקצוענים מודים שזוהי אחת המגבלות הגדולות ביותר של ספורטאים – (שמירה על משקל תחרות) כדי לקבל משמעות וידע כללי – רוכבי פרו טור יושבים על 4-5% 
היום, אגב, (2013), המשקל – 69 ק”ג (עם פחות מסת שריר) ו 15% אחוזי שומן ו 1-2 רכיבות בשבוע (“אני ממש לא שם”).

לגביי חברי קבוצת מומנטום, אני מניח שהממוצע יושב בערך באזור ה 12-13% (לכן יש עוד הרבה מה לעבוד ולחסוך בג’לים). תכל”ס בנוגע לאביחי, רמת המטבוליזם שלו (חילוף חומרים) גבוהה מאוד מאוד (הגוף שלו שורף המון קלוריות גם על על ניוטראל), יחד עם זאת הוא מוצא את האיזון שהכי מתאים לו.

August 28, 2010 (כרגע שם ולא כאן וזה אגב פאקינג בסדר, או מספיק)


וכל אחד יעשה את המאמץ שלו. אביחי אגב, נראה לי (תחושת בטן והיכרות מולו) יושב היום (כאן, לא שם) על -11-12% +- (הוא היה מצליח להוריד אחוזי שומן ל 5-6 > טוב ממני וזה בגלל שהוא ידע לתדלק את עצמו נכון וחילופי חומרים טובה עד מעולה).

זה שיש לכם משקל מודד שומנים זה טוב, השאלה האם אתם יודעים לעשות בו שימוש נבון ? (מחנה אימונים 2011, שקילת בוקר)


הפרדוקס באימון הספורטיבי: נפח-עצימות? דיאטה-תוספים? תזונה בריאה? STRESS
בתרשים (צריך קצת לחשוב) ניסיתי להדגים את הפרדוקס שהרבה פעמים ספורטאים נקלעים אליו. אימוני נפח אכן שורפים שומנים, רק שתזונה נכונה וטובה תעשה את העבודה טוב הרבה יותר. הקשר בין הביטחון העצמי שלנו, לתוצאות (משקל- תוצאות, זמנים – תוצאות). תוצאות זמנים ותוצאות משקל טובים יותר > בטחון עצמי גבוה יותר > התמודדות עם עומס גבוה יותר > טובה יותר. התלות של ספורטאים בתוספי מזון, דומה לפעמים בתלות של מקצוענים בסמי מרץ. (“האוויר בצמיגים”).

 
לסיכום – מה אתם יכולים ללמוד מכך ?
1. ארוחת בוקר טובה היא דבר חשוב מאוד (סייג – במידה ומטרתכם להוריד משקל, הארוחה תשאר חשובה בעיניה רק שתהיה מאוד מאוד מצומצמת וצנועה)
2. מעבר למה שכתוב בסעיף 1, אין שום צורך להשתמש בג’לים (ג’לים נועדו למרוצי ספרינט של 1שעה, או למי שמתאים לו בכל מרוץ אחר, ארוך יותר שמתבצע בעצימות גבוהה)
3. הג’לים והסוכרים גורמים לכם להיות תלותיים בסוכר תעשייתי – משאיר אתכם הרבה פעמים שמנים וחלשים (גם פיזיולוגית וגם מנטאלית), רחוקים ממשקל המטרה שלכם. “אז למה אני מרגיש שהג’ל עוזר לי שאני לוקח אותו ?” – זה ערבוב משקר של פסיכולוגי/פיזיולוגי, הגוף שצורך את הסוכרים המהירים הופך כבר למעין ג’נקי של סוכרים, בדיוק כמו מכורי קפאין (כמו נרקומן שאינו יכול להיגמל מכך) פיזיולוגית – הסוכר באמת מעלה את רמות האנרגיה בגוף, רק לזמן מאוד מאוד קצר שאיננו רלוונטי (מלבד מה …? נכון – תחרות קצרה).
4. כל אחד בהתאם למטרות שלו (להתחזק/לעשות דיאטה ועוד) ככה צריך לנהוג עם התזונה שלנו (לפני, במהלך ואחרי האימון).
5. אני יכול להעיד עליי ואביחי כי בתקופות של הרכיבה בקטגוריה עלית שלנו, עד סוף מרץ השתמשנו באימונים רק בפיתות וריבה (למה ? בגלל שהשארנו את “מאגרי הרצינות” שלנו לתקופת הבנייה באפריל ואילך, רק שם ואז היינו משתמשים בחטיפי אנרגיה עם יותר סוכר (בריא פחות – יעיל יותר) שימו לב בתקופה הזאת – שיא העונה היינו באחוזי שומן של 6-8% ! (רוכב פרו טור נמצא על 4-5)
6. תזונה בריאה ונכונה ושמירה על אורח חיים בריא, חשובה הרבה יותר מתוספי התזונה, אותם נוטים לקחת יותר מדי (גם ברצינות יתרה וגם יותר מדי, דבר רע שיכול ולהיהפך לתלותי עד שמזיק תכלס לבריאות ולנפש)
7. ואולי הכי הכי חשוב – יש הרבה דרכים לספורטאי עלית או ספורטאי חובב, להוריד במשקל, הכול יעשה בהתאם לתוכנית האימון האישית והספציפית שלו, בהתאם ל LIMITATION ומטרותיו (דרך 1 של ספורטאי X שונה מדרכו של ספורטאי Y) ולא פחות חשוב, במידה ואתה ספורטאי חובב, הדרך הטובה ביותר להוריד במשקל תיהיה בדר”כ באמצעות תזונה נכונה.

פודיומים מספטמבר 2013 (אנחנו כאן לא שם) – (קארטינג בילו) – (“צביקה זוז-זוז למטה, זה לא אופניים כאן”)


למאמרים נוספים
קרדיט לתמונות ולכתבה – אלעד פלטין

[author image=”https://marathonisrael.co.il/wp-content/uploads/2013/10/Untitled-8.jpg” ]אלעד פלטין – מנהל מרכז האימון המתקדם – www.powertraining.co.il Power is Useless without Control אימוני מעבדה אישיים לשיפור כושר גופני, ייעוץ בבניית תוכנית אימונים אישית (איש ברזל, טריאתלון, ריצה ואופניים), כיוון אופניים ביו-מכאני – ייחודי בישראל.[/author]

כתיבת תגובה