איך לבחור נעלי שטח בפעם הראשונה

ריצת שטח זה לא למקצוענים בלבד, כל מה שדרוש זו התארגנות טובה עם ציוד מתאים ונוח והרבה רצון ליהנות ממה שיש לטבע להציע. כך תבחרו נעלי שטח שיתאימו לכם מהפעם הראשונה

מאת: מורן מישל
בתאריך: 21.09.2018
אירועים
0 תגובות

נבחרת יעלות המדבר שלנו, שמתכוננת לרוץ חצי מרתון בפעם הראשונה במרתון המדברי באילת (30.11.18), הביאה אותנו לחשוב על פעמים ראשונות בריצהיש את ההפעם הראשונה שרצנו מרחק מסויים, את שבירת זמן השיא האישי, מרוץ ראשון בחו״ל, וכמובן: הפעם הראשונה שזנחנו את הפארקים והכבישים לטובת ניסיון ריצה בשטח.

רבים מהרצים שטועמים ריצת שטח מתאהבים בה מריצה ראשונה, אבל באותה מידה שה״משהו האחר״ שיש בשטח הוא זה שכובש אותם, ככה רבים גם מניחים שריצה היא ריצה היא ריצה, ושלכן אין באמת צורך להצטייד באופן שונה במעבר מריצת כביש לריצת שטח.
ובכן, ממש כפי שאנחנו מתכוננים לריצת שטח עם מים וצידה לדרך ומורידים מסלול לשעון, כך חשוב לבחור גם נעליים ייעודיות לריצה בשטח, ולמען האמת לא רק שחשוב לבחור בנעלי שטח באופן כללי, אלא שחשוב לבחור בנעליים שיתאימו לכם ולשטח שבו אתם רצים בדיוק.
הנה 5 טיפים לבחירת נעלי שטח מתאימות בפעם הראשונה (ולא רק), שריכזנו עבורכם גם בעזרתניר יואלס, היועץ המקצועי של ניו באלאנס:

1. קודם כל נוחאז כבר אמרנו שבהגדרה אנחנו מחפשים נעלי ריצת שטח. מבנה נעלי ריצת הכביש שונה בתכלית משום שמטרתן שונה, אולם חשוב לדעת שכדאי להתאים את נעל השטח פחות או יותר לנעל הריצה הרגילה שלכם, למשל לבחור בנעל עם דרופ דומה, במידת שיכוך שנוחה לכם ועוד.

צילום: אודליה ממן רשף

2. גדול!בבחירת נעלי שטח חשוב מאוד להתאים את הנעל למידת כף רגלכם בריצה. כידוע לכל רץ, לכף הרגל יש נטיה להתרחב בזמן ריצה ולכן יש לוודא כי יש מרחב תנועה מספק לאצבעות. בחירת חצי מידה עד מידה מעל מידתכם הרגילה תאפשר תנועה של האצבעות בנעל והפחתת לחץ וכאבים בכף הרגל. יחד עם זאתף לא להגזים עם הגודל. חשוב לוודא שהרגל לא ״מטייילת״ בתוך הנעל.

3. נאחז באוויר – בטח כבר שמעתם את המונח ״אחיזת קרקע״, שמתייחס לאופן שבו הנעל מספקת יציבות בתנאי שטח. מאוד חשוב להבחין בסוג הקרקע בשטח שאתם רצים בו.
בריצה על שבילי כורכר או שבילים חומים דחוסים וכבושים, שבה נעל רכה יחסית, שאפילו מעט מזכירה את נעל הכביש שלכם, תהיה מיטבית. בריצות בעליות וירידות חדות או קרקע מרובת סלעים גדולים, זוויות משתנות, שבילים טכניים ותנאי שטח קשוחים יותר מומלץ לבחור בנעל עם סוליה קשיחה ומחורצת שמספקת אחיזת קרקע טובה ומונעת החלקה.

צילום: אודליה ממן רשף

הכירו את יעלות המדבר >> 

4. חומר טוב – כדי לוודא שאתם בוחרים בנעל שמתאימה לשטח חשוב לבדוק שהסוליה עשויה מחומר מתאים שיעמוד בתוואי קרקע לא חלק ולא מישורי, כזה שבו כף הרגל עלולה להפגע אם הסוליה לא תגן עליה. גם החלק העליון של הנעל נועד להגן על האצבעות במקרה של התקלות בעצם קשיח (סלעים למשל) לכן רצוי שיהיה ממש מבנה פנימי וחיצונים להגנה על הבהונות, ואם ניתן, רצוי גם שיהיה עמיד בפני מים כי השטח מספק לא מעט מפגשים רטובים, גם בקיץ.  מומלץ שלא לרוץ בנעל שטח על כביש לאורך זמן בכדי לא לשחור את הסוליה בחיכוך ההמתמשך על הקרקע הנוקשה.
5. מחלקת תמיכה – בעוד שבנעלי כביש, שעיקר שימושן בריצה על קרקע חלקה ומסודרת בה לא נדרשת אחיזה חזקה של כף הרגל, בריצת שטח, במיוחד למתחילים, נדרשת תמיכה טובה של כף הרגל כדי להחזיק את הקרסול והרצועות ולספקת תמיכה לכל כף הרגל והגוף בהתמודדות עם תוואי קרקע משתנה ואתגרים שהוא מספק בעיקר לכפות הרגליים והמפרקים התחתונים בזוויות משתנות תדיר. נעל שטח צריכה לתמוך היטב את הקרסול, מצד אחד שלא יצא ממנה בריצה ולא ״ירקוד״ בתוך הנעל, ומצד שני לאפשר מספיק מקם לתנועת האצבעות בתוך הנעל, ובעיקר בהתחשב בזמן ריצה והתנפחות הרגל, וגם בירידות שבהן הרגל שטה קדימה בנעל ונוטה להפצע בבהונות אם אין מספיק רווח לאצבעות.

צילום: אודליה ממן רשף

יעלות המדבר קיבלו את נעלי השטח שלהן מתנת ניו באלאנס, ולטובת המרתון המדברי הן מתאמנו כבר מעכשיו עם הדגם הרשמי של המרתון – new balance 910 – נעל קלת משקל, בצבעים עזים ואופנתיים, בעלת סוליה חדשנית ומורכבת – בחלקה העליון משככת ומפנקת ובחלקה התחתון מחורצת וקשיחה כנדרש מנעל שעומדת להתמודד עם תוואי השטח במדבר אילת. הדגם לגברים, HIERRO V3, בעל מפרט מתאים לשטח, סוליה שמעניקה רכות וריצה יציבה, גפה ללא תפרים והגנת בהונות מושלמת.


רוצים גם אתם להתנסות בריצה במסלול המקסים של המרתון המדברי באילת? תוכלו ליהנות מ-30% הנחה ברכישת הנעל הרשמית, לנשים או לגברים באתר מרתון ישראל ולהירשם למרוץ מיד! להרשמה >> 
בהצלחה! 

כתיבת תגובה